Gazyfikacja gminy

Gowarczów, dnia 17.01.2019 r.

OGŁOSZENIE

 Idąc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy Gowarczów informuję, że odbyły się wstępne rozmowy z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa w Kielcach dotyczące gazyfikacji gminy Gowarczów. Ustalono iż aby Polska Spółka Gazownictwa wybudowała sieć gazową w poszczególnych miejscowościach gminy niezbędne jest zadeklarowanie się jak największej liczby mieszkańców w danej miejscowości o podłączeniu się do sieci gazowej.

Aby zrealizować tą inwestycję proszę zainteresowanych mieszkańców o pobranie ankiety dostępnej pod adresem: link do ankiety lub w pokoju 306 w Urzędzie Gminy w Gowarczowie, wypełnienie jej i złożenie w Urzędzie Gminy w Gowarczowie.

Informacje na temat ankiety udzielane będą w pokoju 306, osoba do kontaktu Agnieszka Kot.

Wójt Gminy Gowarczów
Stanisław Pacocha

Więcej o: Sesja Rady Gminy ze zgodnym budżetem na 2019 rok.

Sesja Rady Gminy ze zgodnym budżetem na 2019 rok.

W piątek 28 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbyło się ostatnie w tym roku  posiedzenie Rady Gminy. Po otwarciu obrad przez Przewodniczącego Sławomira Stańczyka Radnemu Grzegorzowi Ciołkiewiczowi wręczono zaświadczenie o wyborze. Radny złożył też ślubowanie.

Wśród ważniejszych uchwał było przyjęcie przygotowanego projektu budżetu na rok 2019 oraz zmian w wieloletniej prognozie finansowej. Oba dokumenty został pozytywnie zaopiniowane przez Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach  oraz przyjęty jednomyślnie przez wszystkich Radnych Gminy Gowarczów.

Wójt Stanisław Pacocha dziękował Radzie za zgodne głosowanie i wyraził przekonanie, że pomimo potrzeb większych niż dostępne środki finansowe przyszłoroczny budżet zostanie optymalnie wykorzystany i z pewnością wpłynie na wzrost bezpieczeństwa, polepszenie infrastruktury oraz komfortu życia codziennego mieszkańców naszej gminy.

Sesję zakończyły życzenia noworoczne złożone przez Wójta Gminy oraz Przewodniczącego i Za-cę Przewodniczącego Rady Gminy.

Przedświąteczny XVI Turniej o Puchar Wójta Gminy Gowarczów i Prezesa ks „Tęcza” Gowarczów

15 grudnia 2018r. w Hali sportowej Szkoły Podstawowej odbył się XVI turniej piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Gowarczów.
W turnieju udział wzięło 5 drużyn, które w pierwszej fazie turnieju zagrały systemem „każdy z każdym”. W kolejnej części turnieju odbyły się półfinały oraz mecz o III oraz I miejsce.
Najlepszym zawodnikiem wybrany został Łukasz Ryszkiewicz, królem strzelców – Kamil Stępień a najlepszym bramkarzem – Daniel Krzyważnia.

Czytaj więcej „Przedświąteczny XVI Turniej o Puchar Wójta Gminy Gowarczów i Prezesa ks „Tęcza” Gowarczów”
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Rozświetlona, magiczna wystawa świąteczna CKiAL

W przedświąteczny czwartek sala konferencja urzędu gminy zamieniła się w galerię dzieł młodych twórców z terenu gminy. Spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej było ostatnią w tym roku wystawą prac plastycznych. Uczestnicy zajęć plastycznych stworzyli piękny świąteczny klimat poprzez swoje bałwankowe zagrody, kompozycje świeczników oraz lampiony.

W spotkaniu uczestniczyli młodzi wykonawcy z pracowni plastycznej i muzycznej, panie z ARA (Amatorki Ruch Artystyczny), rodzice, Wójt Stanisław Pacocha wraz z małżonką oraz sympatycy CKiAL, a otworzyli je najmłodsi (Michalina Dróżdż, Klara Brzezińska, Dominika Fąfara, Jasio Banasik) śpiewając wszystkim piosenkę świąteczną. Wydarzenie było też okazją do podziękowania osobom i firmom, które w szczególny sposób wspierają działalność Centrum. Nie zabrakło wspólnego dzielenia się opłatkiem oraz kolędowania w blasku świec i lampionów.

Słodkie zakończenie roku w Świetlicy Środowiskowej

Blisko tydzień przed spotkaniem podsumowującym tegoroczna działalność Świetlicy Środowiskowej młodzież wybrała się na ostatnią w tym roku wycieczkę. |Jadąc do Kielc uczestnicy zatrzymali się w Zagnańsku, żeby przyjrzeć się jednemu z najstarszych w Polsce dębów a z pewnością najbardziej znanemu pomnikowi przyrody jakim jest Dąb Bartek. Jak się okazuje dla części młodzieży była pierwsza wizyta przy dębie. Po raz pierwszy młodzież zwiedzała też kolejne przestrzenie. Na początku jedyne w Polsce i jedno z trzech w Europie Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach – amerykańskiego wynalazcę. Muzeum wypełniają liczne egzemplarze jego słynnych organów. Kolejnym punktem programu była wizyta w Radio eM, gdzie młodzi poznali specyfikę pracy prezentera i dziennikarza radiowego a także mogli spędzić chwilę w studio podczas transmisji na żywo. Słodkim zakończeniem wycieczki był warsztat czekoladowy w Manufakturze Słodyczy połączony nie tylko ze zdobieniem własnej tabliczki czekolady ale także wykładem o samym pochodzeniu i produkcji wyrobów z kakaowca.

Wyszkoleni w nową wiedzę i umiejętności młodzi przygotowując posiłek na spotkanie podsumowujące tegoroczną działalność Świetlicy przyrządzili m.in. sernik. W spotkaniu uczestniczyli również Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha i wikary Adam Głuszek oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Pani Elwira Sibiga. Prowadząca zajęcia Pani Teresa Boba podsumowała działalność i osiągnięcia uczniów zaś goście składali młodzieży najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Spotkaniu towarzyszyło wspólne kolędowanie oraz dzielenie się upominkami.

Spotkanie Mikołajkowe w Giełzowie

W sobotę 22 grudnia w świetlicy wiejskiej w Giełzowie odbyło się spotkanie Mikołajkowe. Wydarzenie zorganizowali w ramach funduszu sołeckiego Pan sołtys Ireneusz Ferensztejn wraz z Panią Radną Agnieszką Ferensztajn. Mikołajowe upominki trafiły do 55 dzieci z terenu sołectwa a poza paczkami zebrani mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Do Giezłowa na spotkanie zawitał też Wójt Stanisław Pacocha z życzeniami wspaniałych Świąt.

Betlejemska Noc w Gowarczowie

W przedświąteczny piątek 21 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gowarczowie wprowadzili wszystkich zebranych w klimat świąt Bożego Narodzenia za sprawą znakomicie przygotowanych przedstawień.

W Szkole Podstawowej na ul. Żuka uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym historię narodzin Dzieciątka. Młodzi wcielili się w poszczególne biblijne postaci i przenieśli zebranych do wydarzeń sprzed 2000 lat. Liczne solowe,duetowe oraz brawurowe chóralne wykonania popularnych kolęd zachęcały wszystkich do wspólnego śpiewania. Przedstawienie przygotowały Panie Renata Stańczyk, Elżbieta Zielińska a od strony muzycznej Pani Iwona Zając i Piotr Zaborowski z CKiAL a jak co roku oglądali je nie tylko uczniowie i kadra pedagogiczna ale również rodzice i zaproszeni goście.

Uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum w sali świetlicy szkolnej stworzyli imponującą konstrukcję, dzięki której widzowie mogli poczuć się niemal jak w teatrze. Inscenizacja obejmowała zarówno Betlejemską szopkę i królewską salę Heroda ale również strefy anielskie i diabelskie. Uroku dodawała gra świateł. Świetnie wyszły zarówno sceny aktorskie jak i kreacje wokalne. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Katarzyna Rachuna.

Gratulacje wykonawcom i serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe składali zebranym dyrektorzy szkół Jan Chojnacki i Paweł Skowron oraz Pani Marzena Dziewit – zastępca wójta jak również Pan Wojciech Owczarek – zastępca sekretarza gminy.

Mikołajki w Bernowie

W sobotę 08 grudnia w świetlicy wiejskiej w Bernowie najmłodsi mieszkańcy sołectwa świętowali Mikołajki. Spotkanie zorganizowała Pani sołtys Joanna Sarba w ramach funduszu soleckiego. Milusińscy z radością odbierali od Mikołaja pękate paczki. W wydarzeniu uczestniczył też Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha.

Więcej o: Trzecia sesja Rady Gminy nowej kadencji

Trzecia sesja Rady Gminy nowej kadencji

W piątek 14 grudnia odbyła się  III sesja Rady Gminy. Sesję otworzył Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk. Następnie skrót najistotniejszych działań i wydarzeń z poprzedniego miesiąca pracy przedstawił Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha.

Sesja obejmowała wiele zagadnień dotyczących opłat  m.in.: rozpatrzenie uchwał w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości (w tym podatek leśny będzie mniejszy w stosunku do roku obecnego, natomiast wzrośnie podatek rolny); w naszej gminie tak jak w całej Polsce wzrośnie też wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (11 zł od osoby za odpady segregowane oraz 20 zł od osoby za odpady niesegregowane).

Radni zgodnie powołali również Komisję Inwentaryzacyjnej Mienia Komunalnego, wprowadzili regulamin dofinansowania osobom fizycznym usługi usuwania wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie gminy Gowarczów oraz regulamin dofinansowania ze środków budżetu Gminy Gowarczów inwestycji realizowanych w ramach programu organizowania niskiej emisji dla Gminy Gowarczów.

Na zakończenie posiedzenia Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz Przewodniczący Rady Gminy złożyli wszystkim zebranym zdrowych ,spokojnych wesołych świat spędzonych w rodzinnej atmosferze.