Witaj szkoło !!!

1 września 2020 uczniowie z gminy Gowarczów rozpoczęli nowy rok szkolny 2020/2021. Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną panującą na terenie kraju Dyrekcja Szkoły rezygnuje w tym roku z uroczystej mszy świętej i oficjalnego otwarcia na sali gimnastycznej. Uczniowie wchodzą bezpośrednio do swoich sal. Na terenie szkoły obowiązuje nakaz dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa. Prosimy o przestrzeganie procedur zamieszczonymi na stronie szkoły: https://spgowarczow.edupage.org/

Msza w intencji wysiedlonych

Ostatnia niedziela sierpnia to czas gdy mieszkańcy Gminy Gowarczów i zaproszeni goście spotykają się na placu w Ludwinowie, aby w uroczysty sposób upamiętnić miejsce po wysiedlonych wioskach. To wyjątkowa Msza Święta, która niesie ze sobą lekcję żywej historii opowiedzianej wspomnieniami mieszkańców terenów wysiedlonych.

Nabożeństwo celebrował Ks. Proboszcz Marek Maciążek w pięknym kazaniu podkreślił jak ważna jest pamięć o miejscach dotkniętych tak trudnym i okrutnym losem. Ta szczególna msza była również okazją do pożegnania Ks. Proboszcza, który kończy posługiwanie w naszej wspólnocie parafialnej – mieszkańcy oklaskami podziękowali za wszelkie dobro, które ciężko wyrazić słowami – Dziękujemy !!!

W uroczystości uczestniczyło liczne grono mieszkańców, zaproszonych gości jak również delegacja ze Starostwa Powiatowego w Końskich na czele, której Pan Starosta Grzegorz Piec złożył wieniec przy krzyżu upamiętniającym brutalne wysiedlenia mieszkańców w latach 1952-1953.

Po Mszy Świętej uroczystość prowadziła Pani Dyrektor CKiAL Elwira Sibiga – Gärtner, zaprosiła do podzielenia się historią tego miejsca Pana Jana Kowalskiego, który w ciekawy sposób opowiedział zgromadzonym o początkach wysiedleń i działaniach militarnych.

Głos zabrał również Henryk Pargieła inicjator upamiętnienia miejsca po wysiedlonych wioskach następnie Pan Janusz Czekaj odczytał wiersz znaleziony w 1981r. pod krzyżem na terenie wysiedlonym, który to malowniczo i z sentymentem opisuje tereny niegdyś tętniące życiem.

Dziękujemy tak licznie przybyłym zgromadzonym za modlitwę i pamięć o tym miejscu.

Po uroczystościach dla wszystkich zgromadzonych został zorganizowany poczęstunek tradycyjnie przygotowany przez Panie Sołtys z Miłakowa, Rogówka i Brzeźnicy.