Spotkanie z historią i warsztat artystyczny dla młodzieży

Niemal dwudziestoosobowa grupa młodzieży z gowarczowskiej Świetlicy Środowiskowej wraz z wychowawczynią Teresą  Boba oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Elwirą Sibiga zwiedzili w piątek Muzeum w Polichnie oraz fabrykę bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Niezwykle ciekawą okazała się wystawa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Polichnie „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939 – 1956”. Pełna eksponatów wystawa przybliżyła m.in. dzieje wojenne regionu piotrkowskiego, walki oddziałów partyzanckich a w szczególności ich uzbrojenia, wyposażenia i działań zbrojnych. Nie zabrakło odniesień do sylwetki mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala czy map z działaniami zbrojnymi również w okolicy Gowarczowa. Młodzież  mogła wcielić się w role: walczącego żołnierza, biernego cywila bądź kolaboranta dzięki interaktywnej, multimedialnej formie zwiedzania na ścieżkach walki, przetrwania oraz kolaboracji.

Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy mieli możliwość podejrzeć proces produkcji szklanych ozdób choinkowych w fabryce bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Zakład pozwala zwiedzającym poznać wszystkie etapy produkcji od formowania przez posrebrzanie, malowanie oraz kunsztowne ręcznie zdobienie bombek. Każdy z uczestników z radością wziął udział w warsztacie dekorowania bombek a ich małe szklane dzieła zawisną na ich choinkach już za kilka tygodni.

Kapryśna pogoda nie pozwoliła zobaczyć wszystkich najciekawszych zabytków dawnej zabudowy miejskiej w centrum Piotrkowa ale podczas spaceru młodzież z zaciekawieniem przyglądała się herbom cechów rzemiosł piotrkowskich, które zostały wmurowane w ul. Farną dla uhonorowania piotrkowskich rzemieślników. Na uwagę zwróciły też mieszczańskie kamienice oraz bogata architektura sakralna (np. Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej czy Prawosławna cerkiew Katedralna).

 Na co dzień młodzież uczęszczająca do świetlicy m.in. rozwija swoje zdolności manualne tworząc piękne prace, które będzie można podziwiać podczas listopadowej wystawy. Wystawa dostępna będzie na ternie budynku gimnazjum w drugiej połowie listopada w dniach poprzedzających wywiadówkę. Już dziś serdecznie zapraszamy.