Krajoznawcza wycieczka młodzieży z historią i militariami w tle

Grupa młodzieży z gowarczowskiej Świetlicy Środowiskowej wraz z wychowawczynią Teresą  Boba oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Elwirą Sibiga zwiedzili w piątek ciekawe miejsca w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego.

Pierwszym punktem programu była wizyta w lotniczej jednostce wojskowej w Nowym Glinniku. Każdy chętny miał możliwość zasiąść za sterami wielozadaniowego śmigłowca W-3W wykorzystywanych m.in. do zadań transportowych, osłonowych czy operacji sanitarnych. Młodzież poznała też specyfikę wojskowej lotniskowej straży pożarnej, a także tajniki zawodu kontrolera ruchu lotniczego w wieży kontroli lotów, który jest odpowiedzialny za regulowanie ruchu lotniczego na terenie zarówno samego lotniska, jak i w przestrzeni powietrznej w jego bezpośrednim otoczeniu.

Kolejnym elementem wycieczki była wizyta w bunkrze kolejowym w miejscowości Konewka. Bunkier ten powstał na przełomie 1940/41 roku, ma 380 metrów i jest kompleksem żelbetowych schronów mogących pomieścić cały skład pociągu sztabowego, który powstał na zlecenie Hitlera. Obiekt posiada ciekawą historię i pokaźny zbiór militariów.

Z nie mniejszym zainteresowaniem uczestnicy przemierzyli podziemną trasę turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Jest to unikatowa w skali kraju atrakcja powstała w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Niedługa, bo 160 metrowa trasa, odkrywa niezwykły labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk, miejscowe legendy oraz wiekową historię.

Na zakończenie wyprawy uczestnicy przyglądali się wspaniałemu zjawisku krasowemu jakim są wywierzyska z pulsującymi gejzerami z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Wywierzyska znajdują się w rezerwacie przyrody Niebieskie Źródła położonego w dolinie Pilicy.