Zakończył się projekt „Spotkanie z kulturą regionu” w CKiAL Gowarczów

Spotkanie z kulturą regionu

 Z początkiem czerwca w Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej rozpoczęliśmy realizację projektu „Spotkanie z kulturą regionu” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska” 2020 i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt miał na celu popularyzację tradycji ludowych i bogactwa kulturowego regionu wśród społeczności gminnej oraz promowanie i odkrywanie lokalnych twórców.

Na projekt składały się trzy zadania, które miały finały 24 i 25 września br.

Pierwszym zadaniem było stworzenie obrazów pn „Pocztówka z Gowarczowa – kapliczki i budynki”. W warsztatach plastycznych wzięło udział blisko 30 osób podzielonych na trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli. Pierwszym etapem było stworzenie fotogalerii kapliczek (na przełomie maja i czerwca) by uchwycić jeszcze krasę przystrajania ich na tradycyjne majowe śpiewy. W drugim etapie grupy uczestniczyły w plenerach malarskich malując wybrane kapliczki w wybranej scenerii techniką akwarelową, by móc oddać ich właściwy charakter i piękno. Ponadto podczas spotkań w plenerze odszukano stare krzyże i kapliczki związane z historią wysiedleń w regionie i także one znalazły się wśród malowanych obiektów. Kolejnym etapem były zajęcia warsztatowe w pracowni plastycznej CKiAL w okresie wakacyjnym malując akrylami na płótnie wybrane przez siebie kapliczki i budowle z wykorzystaniem wcześniej wykonanych zdjęć. Podsumowaniem była ekspozycja prac 25 września. Wykonane dzieła dostępne są w wirtualnej galerii CKiAL a obrazy pozostają w zasobach Centrum z myślą o wyjazdowej wystawie. Prowadzącą zajęcia warsztatowe i koordynatorem tego zadania była p. Małgorzata Gałązka, specjalista ds. plastyki w CKiAL.

 Drugim realizowanym zadaniem były warsztaty dla zespołu ludowego „Bębnowianka” – jedynej tego typu grupie funkcjonującej na terenie gminy Gowarczów. Od końca czerwca b.r. grupa spotykała się zajęciach warsztatowych z zakresu tańca ludowego i ruchu scenicznego, które prowadził zewnętrzny instruktor p. Małgorzata Kosmala. Ponadto uczestnicy brali udział w warsztatach przygotowujących program do koncertu „Od Bębnowa” prowadzonych przez instruktora ds. muzyki w CKiAL p. Piotra Zaborowskiego. Wynikiem przeprowadzonych zajęć było wyodrębnienie dwóch składów zespołu – grupy młodszej i starszej, do których dostosowana została zarówno formuła muzyczna (dla grupy młodszej stworzone zostały półplaybacki a w grupie starszej pozostał niezmiennie akompaniament na żywo tj. bęben marszowy, dwa akordeony i saksofon) jak i układy choreograficzne (z grupą młodszą wypracowany został układ taneczny zaś ze starszą ruch podstawowy). Finałowy koncert „Od Bębnowa” odbył się 25 września na scenie CKiAL a na scenie gościnnie wystąpił również zespół ludowy „Smarkowianki” ze Smarkowa działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie.

Trzecim zadaniem była organizacja I Konkursu „Lokalne RękoDZIEŁO” dla dorosłych twórców z terenu powiatu koneckiego. Do konkursu zgłosiło się 13 rękodzielników. Jedno zgłoszenie mogło zawierać trzy prace o różnej tematyce, zgodnej z regulaminem konkursu i inspirowanej motywami regionalnymi. 24 września komisja w składzie: Przewodnicząca Barbara Kalinowska –plastyczka, pedagog w S.P. w Żarnowie , Marzena Michałowska–Kowalik – właścicielka Stajni Artystycznej „Marcinków” oraz Mariola Saternus – dyrektor wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Opocznie, pasjonatka kultury opoczyńskiej. Komisja nagrodziła najlepiej ocenione prace: I miejsce Bogumiła Nowocień – praca ceramiczna „Stado”, II miejsce Barbara Dajer – robótki ręczne, haft – szydełko, zestaw biały, III miejsce Dorota Krzciuk – rzeźba w drewnie „Duchy pradawnych korzeni”. Odczytanie werdyktu jury oraz przyznanie nagród odbyło się bezpośrednio po obradach. Na wszystkich uczestników konkursu czekały okolicznościowe dyplomy, a laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz przygotowane specjalnie na konkurs statuetki wykonane z naturalnych materiałów. Prace pokonkursowe można było oglądać w budynku CKiAL w sali klubowej przez dwa tygodnie po finale konkursu a wirtualna wystawa dostępna jest na stronie CKiAL. W związku z ograniczeniami ilości osób podczas wydarzeń kulturalnych w finałach brali udział jedynie uczestnicy poszczególnych działań a wszystkie podsumowania miały transmisje na żywo na profilu facebookowym Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej.