Więcej o: Msza pamiątkowa na Ludwinowie

Msza pamiątkowa na Ludwinowie

Rokrocznie w ostatnią niedzielę sierpnia mieszkańcy gminy jak również zaproszeni goście spotykają się na placu przy krzyżu w Ludwinowie gdzie odbywa się polowa Msza Św. w intencji mieszkańców Budek, Eugeniowa, Gąsiorowa, Huty, Januchty, Józefowa, Ludwinowa, Woli Nosowej i Kacprowa, którzy na początku lat 1950 – tych zostali brutalnie wysiedleni ze swych gospodarstw. Akcja objęła wysiedlenie ponad 1700 rodzin ze wsi i osad pod przyszły Poligon Barycz. Większość mieszkańców przymusowo przesiedlonych wywieziono na ziemie zachodnie i północne głównie do województw koszalińskiego, szczecińskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego i olsztyńskiego. To wyjątkowa Msza Święta, która niesie ze sobą lekcję żywej historii opowiedzianej wspomnieniami mieszkańców terenów wysiedlonych.

We Mszy polowej, której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Mucha uczestniczyli wysiedleńcy, ich rodziny oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Tradycyjnie obecni byli Wójt Gminy Gowarczów – Stanisław Pacocha wraz z małżonką, przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz,

Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie.

W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć wspomnień:

W ubiegłym roku żegnaliśmy inicjatora upamiętnienia miejsca po wysiedlonych wioskach – Pana Henryka Pargiełę, co uświadamia nam, iż nasze życie kiedyś ma swój koniec, a pamięć nawet po tak trudnej historii jak ta związana z tym miejscem powinna przetrwać, żeby uświadomić nam jak ważnym jest prawo do wolności i godności człowieka.

Po uroczystościach wszyscy zgromadzeni zostali obficie poczęstowani pysznymi ciastami przygotowanymi przez Sołectwa Miłaków, Rogówek i Brzeźnica.

Nad oprawą artystyczną i muzyczną wydarzenia czuwali pracownicy CKiAL.

Więcej o: Kolejne dofinansowanie do przebudowy dróg 50 tys. złotych

Kolejne dofinansowanie do przebudowy dróg 50 tys. złotych

Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha  podpisał z Województwem Świętokrzyskim umowę o dofinansowanie zadania pn. Przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości Korytków na odcinku ponad 400 mb. Wartość przyznanego dofinansowania to 50.000,00 złotych. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca.

Panele fotowoltaiczne

Baner - projekt CKiAL

Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie realizuje projekt: „Nowa jakość kultury – przebudowa i wyposażenie Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie”, w ramach operacji typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”, objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Projekt, którego celem jest zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług kulturalnych na terenie gminy Gowarczów.

Informujemy, iż zostały zrealizowane trzy zadania:

• doposażyliśmy salę kameralną o podesty sceniczne

• wyremontowaliśmy i przebudowaliśmy budynek z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami

• zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne

Przed nami ostatni etap projektu w którym wyposażymy pracownie w dodatkowe funkcjonalne meble.

Więcej o: OSP Gowarczów zwycięzcą gminnych zawodów sportowo – pożarniczych

OSP Gowarczów zwycięzcą gminnych zawodów sportowo – pożarniczych

Po przerwie spowodowanej pandemią covid-19, w tym roku strażacy ochotnicy z terenu gminy Gowarczów stanęli do rywalizacji w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które się odbyły 20 sierpnia na boisku w Korytkowie. Do zawodów zgłosiło się 5 drużyn w kategorii senior i 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z regulaminem przyjętym dla województwa świętokrzyskiego w dwóch konkurencjach; w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym.

W punktacji generalnej zwycięzcą zawodów została Ochotnicza Straż Pożarna w Gowarczowie uzyskując 95,5 pkt. Drugie miejsce zajęła Ochotnicza Straż Pożarna w Bębnowie z wynikiem 102,6 pkt., a trzecie gospodarz zawodów Ochotnicza Straż Pożarna w Korytkowie – 107,7 pkt.

Czytaj więcej „OSP Gowarczów zwycięzcą gminnych zawodów sportowo – pożarniczych”

Dodatek węglowy – informacje

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego

Informujemy, że wnioski o dodatek węglowy  można składać w Gminnym Ośrodku  Pomocy Społecznej w Gowarczowie w terminie do 30 listopada 2022 r. w następujących formach:

– osobiście: w pokoju nr 204 (1 piętro)

– za pomocą skrzynki elektronicznej ePUAP : /ve19vv19m6/SkrytkaESP,

– pocztą tradycyjną na adres:  GOPS Gowarczów, ul. Plac XX-lecia 1, 26-225 Gowarczów.

Formularze wniosków w wersji papierowej dostępne będą w GOPS w Gowarczowie od 22.08.2022 r.

Wersja elektroniczna  do  pobrania poniżej.

Przypominamy, że podstawowym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest dokonanie wpisu lub zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Do wypełnionego formularza należy dołączyć podpisaną klauzulę informacyjną.

Więcej informacji pod nr telefonu 48 672 40 37

Pliki do pobrania:
Wniosek o dodatek węglowy (wersja MSWord (docx))
Wniosek o dodatek węglowy (PDF)
Klauzula informacyjna

Elewacja w świetlicy w Komaszycach odnowiona

Informujemy, że świetlica w Komaszycach zyskała nową elewację. Budynek został ocieplony oraz został położony tynk w trzech nowoczesnych kolorach.  Nadmienić należy, iż środki pochodziły z funduszu sołeckiego które zostały zaplanowane na 2022 rok oraz z budżetu gminy. Ogólny koszt całego zadania to 40 tys. złotych.

Poniżej prezentujemy zdjęcia świetlicy w nowym wydaniu.

Więcej o: Tak się bawił Gowarczów – Festyn 2022

Tak się bawił Gowarczów – Festyn 2022

Festyn to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej gminie dlatego z roku na rok bogatszy program artystyczny, prezentacje sołeckie, mnóstwo atrakcji i wspaniali wykonawcy to gwarancja sukcesu. Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że frekwencja na festynie była zaskakująco dużo. Program rozpoczął się od występów lokalnych wykonawców wśród których nie mogło zabraknąć zespołu ludowego „Bębnowianka” – powstałego w 2011 w sołectwie Bębnów. Dwa wejścia zespołu ludowego dopełnił lubiany wokalista Rafał Sak, a następnie na scenie pojawiły się młodsze wokalistki z CKiAL. Pokaz taneczny zaprezentowały tancerki ze studia tańca POINT w nagrodzonych choreografiach tanecznych.

Oficjalnie „Festyn Rodzinny” rozpoczęliśmy o 17:00 tradycyjnie wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha przywitał zgromadzonych gości i przypomniał początki powstania festynu które rozpoczął ks. Damian Spiżewski jako Festyn ku Czci Św. Rocha wydarzenie to przyjęło się w naszej gminie i obecnie świętujemy w dniu wolnym od pracy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się samorządowcy z powiatu koneckiego.

Po oficjalnym otwarciu festynu, rozpoczęliśmy V Turniej Sołectw Gminy Gowarczów spośród pięciu konkurencji, aż sześć sołectw zmagało się z zadaniami i kolejny już raz udowadniając swoje umiejętności nie tylko kulinarne, ale również kreatywne. Jury konkursu miało trudne zadanie do zrealizowania i wybrania najlepszej drużyny, po obradach komisja zdecydowała przyznać następujące miejsca:

Czytaj więcej „Tak się bawił Gowarczów – Festyn 2022”