LIII nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów.

W środę 27 grudnia 2023 r. odbyła się LIII nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów. Była to ostania sesja w 2023 roku.  Uczestniczyło w niej  15 radnych. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk.

            Podczas sesji podjęto ważne uchwały dotyczące roku 2024  tj. uchwały w sprawie zmiany terminologii w statucie Gminy Gowarczów jak i jednostek organizacyjnych Gminy w związku z odzyskaniem praw miejskich przez miejscowość Gowarczów z dniem 1 stycznia 2024 roku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra z dnia 27 lipca 2023 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy.

            Wśród rozpatrywanych uchwał na uwagę zasługują również uchwały dotyczący Programów  dla osób korzystających z pomocy społecznej tj. program „Posiłek w szkole i w domu”, na lata 2024-2028, wieloletni program osłonowy Gminy Gowarczów w zakresie dożywiania na lata 2024-2028, Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – edycja 2024”, uchwałą w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, usługi sąsiedzkie i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania, na terenie Gminy Gowarczów.

Na koniec wszystkim zebranym oraz mieszkańcom Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy złożyli najserdeczniejsze życzenia na nadchodzący 2024 rok oraz zaprosili wszystkich na uroczystość w dniu 31 grudnia 2023 roku na godz. 2230 związaną z odzyskaniem praw miejskich przez miejscowość Gowarczów.

O G Ł O S Z E N I E

Informuję, że w związku z organizacją  imprezy pn. „Nadanie Praw Miejskich dla Gowarczowa” w dniu 31.12.2023 r. i 01.01.2024 r.  ruch pojazdów w centrum Gowarczowa będzie odbywał się zgodnie z zatwierdzonym projektem czasowej organizacji ruchu.

    Ograniczenia w ruchu dotyczą odcinka  drogi wojewódzkiej nr 728 w ciągu ul. Plac XX – lecia oraz odcinka drogi powiatowej w ciągu ul. Aleja Wyzwolenia od Placu XX-lecia do ul. Mikołaja Kopernika, od godz. 12.00 w dniu 31.12.2023 r. do godz. 12.00 w dniu 01.01.2024 r.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu.

                                                                                                          WÓJT GMINY GOWARCZÓW

                                                                                                                    Stanisław Pacocha

Szkolne jasełka w gowarczowskich szkołach

W piątek 22 grudnia tuż przed przerwą świąteczną w obu szkołach tradycyjnie odbyły się jasełka – inscenizacja narodzenia Jezusa Chrystusa. Uczniowie klas wcielili się w różne postacie biblijne, takie jak Maryja, Józef, aniołowie, pasterze czy Trzej Królowie. Inscenizacje pt. „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz „Witaj Jezu ukochany” przeplatane były kolędami i pastorałkami, wszystko w starannie przygotowanej scenografii.

Słowa uznania dla organizatorów i występujących wyrazili obecni Pani sekretarz gminy Marzena Dziewit, Pan wicewójt Jan Wieruszewski, Dyrektorzy: Pan Paweł Skowron oraz Panie Iwona Kłosek i Joanna Lisiewicz.

Od gości popłynęły też gorące, serdeczne życzenia świąteczne a ksiądz proboszcz Dariusz Stańczyk udzielił zebranym błogosławieństwa.

Jasełka szkolne jak co roku stały się wspaniałą okazją do celebrowania świąt Bożego Narodzenia, a jednocześnie rozwijają uczniów na wielu płaszczyznach artystycznych i emocjonalnych. Przygotowanie inscenizacji wymaga współpracy, zaangażowania i wysiłku wszystkich uczestników. Jasełka z młodszymi klasami przygotowały Panie Elżbieta Zielińska, Iwona Zając, Renata Stańczyk a ze starszymi : KS. Piotr Klepaczewski oraz Panie Monika Trawińska i Renata Stańczyk

OGŁOSZENIE – SPRZEDAŻ BILETÓW

     Urząd Gminy w Gowarczowie informuje, że sprzedaż biletów miesięcznych /w tym szkolnych/ na linie komunikacyjne w ramach publicznego transportu zbiorowego, dla którego Organizatorem jest Gmina Gowarczów na miesiąc styczeń 2024 roku  będzie prowadzona  w dniu 03 stycznia w godzinach od 12:00 do 14:00, I – piętro p. nr 208

Informację o dacie sprzedaży biletów na kolejne miesiące 2024 r. podamy w terminie późniejszym.

                                                                /Wójt Gminy  Gowarczów/

Informacja dotycząca dowodów osobistych

Urząd Gminy w Gowarczowie informuje, iż w związku z wejściem w życie nowych zasad składania wniosków o wydanie dowodu osobistego w dniu 28 grudnia 2023 r. (czwartek) od godziny 1200  składnie wniosków o wydanie dowodu będzie ograniczone do czasu produkcyjnego wdrożenia nowej wersji systemu.
Dostępna będzie jedynie możliwość wydania wnioskodawcy dowodu osobistego.

UROCZYSTOŚCI NADANIA PRAW MIEJSKICH

Zaproszenie na uroczystość nadania praw miejskich miejscowości Gowarczów

W tym roku serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach związanych z Nadaniem Praw Miejskich dla Gowarczowa

31 grudnia od godz 22:30 rozpocznie się artystyczne powitanie Nowego Roku oraz nowego rozdziału w historii Naszej Gminy. 

Na placu XX-lecia, tuż przy Urzędzie Gminy wydarzenie rozpoczynamy koncertem zespołu Dominika Wróbel & Chłopcy BigBeatowcy, którzy polskimi przebojami z lat `70, `80 i `90 wprowadzą nas w taneczny i sentymentalny klimat. O godzinie 23:40 rozpocznie uroczyste Nadanie Praw Miejskich dla Gowarczowa i powitanie Nowego Roku, a do godziny 1:00 trwała będzie zabawa taneczna z DJ

Dla uczestników przewidziany jest ciepły poczęstunek i okolicznościowe upominki.

To Nasze Wspólne Święto!

Regulamin uroczystości Nadanie Praw Miejskich dla Gowarczowa.

Więcej o: Coraz bliżej święta

Coraz bliżej święta

21 grudnia w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Gowarczowie odbyło się wydarzenie „Coraz bliżej święta”. Podczas przeświątecznego spotkania prezentowana była wystawa prac wykonanych przez blisko czterdziestoosobową grupę dzieci i młodzieży uczęszających na zajęcia kreatywne do Pani Małgorzaty Żurawskiej oraz najmłodsza grupa zajęć kreatywno-sensorycznych prowadzonych przez P. Edytę Jędruszyńską. W tym roku młodzi artyści przygotowywali ozdoby na świąteczny stół – stroiki i talerzyki na opłatek. W atmosferę zbliżających się świąt wprowadzili soliści z pracowni muzycznej P. Piotra Zaborowskiego i P. Elwiry Sibiga-Gärtner oraz młodzi gitarzyści.

Finałem spotkania było wspólne uroczyste odliczanie rozświetlające okazałą iluminację, która po raz pierwszy w tym roku stanęła przy budynku GCKiB. Piękna bombka-bałwanek od razu stała się atrakcją dla najmłodszych, którzy chętnie pozowali do zdjęć.

Serdecznych życzeń zdrowych i spokojnych świąt nie szczędzili wójt Stanisław Pacocha oraz dyrektorka GCKiB Elwiry Sibiga-Gärtner.

Więcej o: Stroje sportowe dla młodzieży

Stroje sportowe dla młodzieży

W dniu 16 grudnia 2023 r. na hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie Wójt Gminy Gowarczów Pan Stanisław Pacocha, Prezes Klubu Sportowego Tęcza Gowarczów Pan Maciej Muszyński oraz trener Pan Paweł Skowron wręczyli nowe stroje sportowe dla grup młodzieżowych trenujących w naszym klubie, które w całości zostały sfinansowane przez pana Wójta.

Zakupionych zostało 40 kompletów.

Ponadto 18 października 2023 r. odbyła się wycieczka do Warszawy na Stadion Narodowy i do Centrum Nauki Kopernik.

Zawodnicy, rodzice oraz Zarząd Klubu składają serdeczne podziękowania za wycieczkę oraz zakup strojów dla naszych dzieci.

Po rozdaniu strojów młodzi zawodnicy z trzech kategorii wiekowych ( rocznik 2010-2012, 013-2014 oraz najmłodsi 2015-2016) rozegrali turniej z rówieśnikami z Fałkowa.

Więcej o: Cudeńka na wystawie Świetlicy Środowiskowej

Cudeńka na wystawie Świetlicy Środowiskowej

Świątecznej inspiracji można było zaczerpnąć podczas trzydniowej wystawy prac plastycznych wykonanych przez młodzież w gowarczowskiej Świetlicy Środowiskowej. Symbolicznie rozpoczęła się ona  w Mikołajki bo klimatem przewodnim były ozdoby bożonarodzeniowe, modne w tym sezonie krasnale, nieustannie szykowne bombki choinkowe czy stajenki. Oczywiście wystawa jest podsumowaniem niemalże całorocznej pracy młodych pasjonatów rękodzieła co przekłada się na ilość prac stworzonych pod okiem Pani Teresy Boby. Z wizytą na wystawie zagościł Pan Wójt Stanisław Pacocha, Pani Sekretarz Marzena Dziewit oraz Dyrektorka GCKiB Elwira Sibiga – Gärtner. Goście jak zawsze byli pod wrażeniem tak licznie i kunsztownie przygotowanych prac, które cieszą oczy i są najlepszym dowodem na to, że w naszej gminie mamy utalentowaną młodzież.