Jest zapowiedź w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej 728 od Gowarczowa w kierunku Końskich

Z inicjatywy Wójta Stanisława Pacochy, który to oddelegował swojego zastępcę pana Jana Wieruszewskiego w dniu wczorajszym na sesję Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, na której to Marszałek Andrzej Bętkowski wypowiedział się na temat inwestycji dotyczącej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 728 wraz z budową ścieżki rowerowej od Gowarczowa w kierunku Końskich. Odpowiedź na zadane pytanie przez zastępcę wójta – Jana Wieruszewskiego w załączonym materiale filmowym.

Więcej o: W szkole zabrzmiał ostatni dzwonek

W szkole zabrzmiał ostatni dzwonek

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w gminie Gowarczów rozpoczęło się tradycyjnie mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. App. Piotra i Pawła, następnie uczniowie przenieśli się do poszczególnych budynków szkół. Tradycją podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego są występy artystyczne „Lato, lato czeka …” , w których to w dowód wdzięczności składane były podziękowania dla Dyrekcji Szkoły Pawła Skowrona, Iwony Kłosek, Joanny Lisiewicz, Grona Pedagogicznego, Wójta Gminy Stanisława Pacochy, Sekretarz Marzeny Dziewit.

Uczniowie otrzymali wyróżnienia za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe z rąk wychowawców, dyrekcji i włodarzy gminy. Dla klas ósmych to szczególny czas, żegnają się z miejscem które w dorosłym życiu wspominać będą z sentymentem. Przed nimi kolejne życiowe wyzwania, wybór nowej szkoły. Życzymy naszym młodym mieszkańcom, aby odnaleźli swoją życiową drogę i spełniali marzenia. Tymczasem korzystajcie z letniego wypoczynku, aby w nowym roku szkolny sprostać wszystkim powierzonym wam obowiązkom.

Więcej o: XLVIII nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów

XLVIII nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów

W dniu 23 czerwca 2023 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gowarczowie odbyła się XLVIII nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów.  Najważniejszym punktem obrad było udzielenie Wójtowi Gminy Gowarczów Stanisławowi Pacocha wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Gowarczów za 2022 rok. Sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Gowarczów były badane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Kielcach, która pozytywnie zaopiniowała ich wykonanie.  Gmina Gowarczów za 2022 rok jako jedyna w naszym regionie nie posiada żadnego zadłużenia.

Radni Rady Gminy Gowarczów jednogłośnie udzielili Wójtowi Gminy Gowarczów Stanisławowi Pacocha wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok.

            Poza obecnymi na sesji Radnymi Gminy obecni byli również sołtysi, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jolanta Pacocha i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych Gminy Gowarczów.

Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha złożył podziękowania dla  Radnych Rady Gminy Gowarczów, sołtysów  i wszystkich pracowników Urzędu Gminy w Gowarczowie za bardzo dobrą współpracę na rzecz Gminy Gowarczów.

Więcej o: Jubileusz „Złotych Godów” w Gowarczowie

Jubileusz „Złotych Godów” w Gowarczowie

50 rocznicę pożycia małżeńskiego świętowały pary z terenu gminy Gowarczów. Uroczystość rozpoczęła msza święta sprawowana przez księdza wikarego Pawła Nowaka z powtórnym złożeniem przysięgi małżeńskiej. Każda z par otrzymała też upominkową kartę z podziękowaniami i życzeniami od ks. proboszcza Dariusza Stańczyka.

Część oficjalną w sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie poprowadzili wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz kierowniczka USC Magdalena Jarzębowska. Każda z par otrzymała pamiątkowy medal i kwiaty. W stronę jubilatów popłynęły gratulacje i życzenia wytrwałości i zdrowia by cieszyć owocami swojej wspólnej pracy. Obecni na uroczystości ks. proboszcz oraz dyrektor GCKiB Elwira Sibiga-Gärtner podkreślali ważną rolę jaką pełnią dla kultywowania pamięci o lokalnej historii, patriotyzmie i kulturowym dziedzictwie. Pani dyrektor zachęciła zebranych do podzielenia się archiwalnymi fotografiami z terenu gminy by rozpocząć tworzyć lokalne archiwum społeczne.

Dla zebranych recital najpiękniejszych melodii sprzed lat przygotował Rafał Sak. Przybyłe media pytały również o receptę na udane pożycie.

Na jubilatów czekał okolicznościowy tort i słodki poczęstunek i dźwięki muzyki zachęcające do małej potańcówki.

Uroczystość zorganizowana została dla 12 par z naszej gminy:

1. Agata i Witold Banasikowie
2. Barbara i Henryk Bieleccy
3. Wanda i Bronisław Chęć
4. Bożenna i Marek Forysiowie
5. Marianna i Alfred Gorzewscy
6. Halina i Stanisław Grodzcy
7. Irena i Aleksander Grzelka
8. Małgorzata i Czesłąw Kuta
9. Elżbieta i Grzegorz Polewczykowie
10. Marianna i Marian Stańczykowie
11. Celina i Zdzisław Tosińscy
12. Marianna i Marek Więckowscy

Co ciekawe jak się okazało aż 5 par to mieszkańcy jednej ulicy.

Więcej o: Setne urodziny w Borowcu

Setne urodziny w Borowcu

Mieszkaniec gminy Gowarczów Pan Wacław Skiba świętował w Borowcu 100 urodziny, ta wspaniała uroczystość nie obeszła się bez echa wśród lokalnej społeczności. Świętowanie trwało kilka dni, a w najważniejszym dniu 19 czerwca (poniedziałek) czyli z datą kiedy to przypada data urodzin jubilata, oficjalną wizytę złożył włodarz gminy Gowarczów Stanisław Pacocha wraz z kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Magdaleną Jarzębowską życząca w imieniu swoim własnym jak również mieszkańców :

Składamy serdeczne gratulacje oraz z całego serca płynące życzenia. Sto lat to swoistego rodzaju pamiętnik, którym naznaczone są blaski i cienie codziennego życia. Z pewnością wiele lat zdobywania wiedzy, cennego doświadczenia i tak zwanej życiowej mądrości, z której obecnie korzystać mogą pana najbliżsi. Pana jubileusz to szczególny powód do dumy mieszkańców i władz samorządowych gminy Gowarczów”

Na ręce jubilata złożono także kwiaty wraz z prezentem. Do życzeń dołączyli się kierownik ZUS w Końskich Jerzy Jakubowski, a także sołtys Borowca wraz z Radą Sołecką.

Wacław Skiba urodził się 19 czerwca 1923 od tego czasu mieszka w Borowcu gdzie cisza i spokój pozwalają na pewną beztroskę. Jubilat na zdrowie nie narzeka i dobrze radzi sobie w codziennych czynnościach. Podczas swojego życia doczekał się czwórki dzieci, miał też dwie żony. Bez wątpienia klimat i aura gminy przyczyniają się do długowieczności życia mieszkańców.

Droga gminna w Borowcu ma już nową nawierzchnię

Mieszkańcy Borowca cieszą się z nowej drogi gminnej przebiegającej obok remizy OSP.
W ramach zadania została wykonana nowa nawierzchnia bitumiczno – asfaltowa o długości ok 500 mb z obustronnymi poboczami. Celem w/w zadania było polepszenie infrastruktury drogowej, która przyczyni się do bezpieczeństwa ruchu. Czekamy na zakończenie pozostałych odcinków dróg, które to zbliżają się ku końcowi a następnie poinformujemy o końcowym efekcie prac.

Więcej o: Festyn Rodzinny w Bębnowie

Festyn Rodzinny w Bębnowie

Rok rocznie na placu przy OSP w Bębnowie organizowany jest Festyn który cieszy się niegasnącym zapałem mieszkańców. Inicjatywa przyjęła rodzinną formułę dzięki której każdy znalazł coś miłego. Dzięki inicjatywie Radnych gminy Gowarczów Katarzyny Sobczyńskiej i Mariusza Kulety atrakcji nie brakowało. Wsparcie w organizacji wydarzenia Pań z zespołu ludowego Bębnowianka znalazło odzwierciedlenie w pysznych potrawach kuchni staropolskiej w których uczestnicy festynu mieli okazję spróbować. Zespół wykazał się również na scenie prezentując swój repertuar. Dzieci tymczasem miały możliwość skorzystania z darmowych atrakcji dmuchanych placów zabaw i zjeżdżalni oraz waty cukrowej. Stoisko GCKiB wsparło organizatorów z darmowymi animacjami, malowaniem buziek i robieniem balonowych zwierzątek.

Na festynie obecny był również Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jolanta Pacocha którzy doskonale bawili się przy repertuarze grupy artystycznej z Sokołowa „Niezapominajki”. Panie z zespołu mają duży dystans i poczucie humoru w swoich artystycznych wykonaniach . Na scenie tego dnia usłyszeliśmy również lubianego Rafała Saka oraz młodszą solistkę Lenkę Jaroszyńską. Atrakcji na festynie nie brakowało, a pokaz młodzieżowej drużyny pożarniczej rozgrzał tylko atmosferę i tak mieszkańcy Bębnowa bawili się do późnego wieczora.

Więcej o: Gminny „Dzień Dziecka i Rodziny”

Gminny „Dzień Dziecka i Rodziny”

Zabawa w niedzielne popołudnie na placu przy Szkole Podstawowej przyciągnęła mieszkańców gminy. Z inicjatywy Pana Wójta Stanisława Pacochy z okazji Dnia Dziecka zaproszeni zostali wszyscy i mali i duzi do wspólnej zabawy, a atrakcji nie brakowało.

Strefa profilaktyki z samochodami i motorami służb mundurowych policji i OSP cieszyły się dużym zainteresowaniem. Widowiskowy pokaz umiejętności i gaszenie pożaru w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Bębnowa przyciągnął uczestników festynu, a przejażdżka wozami strażackimi była fantastycznym dopełnieniem pokazów.

Strefa atrakcji z darmowymi dmuchanymi zjeżdżalniami i zamkami dała upust energetycznym szaleństwom dzieci.

Strefa grillowania w której czekały pyszne smakołyki przyciągała aromatycznym zapachem. Ponadto przygotowana została strefa wystawowa młodzieży ze Świetlicy Środowiskowej która również prowadziła liczne gry, konkursy i zabawy, a także lubiane malowanie buziek. Na scenie wystąpili mali artyści uczęszczający na zajęcia muzyczne do GCKiB Zuzanna Larecka, duet Nela Kubka i Karinka Bors, Lenka Jaroszyńska, Milena Michałowska, Kinga Banasik, gościnnie wystąpiła utalentowana Zuzanna Wilk, a także pojawiły się małe występy artystyczne dzieci ze szkoły podstawowej. Reprezentacja tancerek w składzie Zuzanna Sarba, Antonina Sobczyńska, Natalia Kot, Ewa Kopeć, dały pokaz umiejętności „Salsy i Bachaty” podkreślając tym samym rangę sportu w życiu każdego człowieka. Na placu tuż obok sceny można było obejrzeć „Zwierzaki w kolorze” czyli wystawę rzeźby pracowni kreatywnej dedykowanej rodzicom.

Na zakończenie gość muzyczny MIARA rozkręcił i rozśpiewał naszą widownie do wspólnego pląsania i hulania nawet na scenie tuż obok artysty.