W piątkowe popołudnie 25 października po raz pierwszy odbyło się spotkanie przedstawicielek gminnych KGW. Wydarzenie zorganizowane w sali kameralnej Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Gowarczowie GCKiB było odpowiedzią na rozkwit tych organizacji na terenie gminy. Obecnie zarejestrowanych jest już osiem Kół Gospodyń Wiejskich – w miejscowościach: Bębnów, Korytków, Ruda Białaczowska, Giełzłów w tym 4 powstałe w tym roku: Komaszyce, Kurzacze, Bernów, Morzywół.
Wydarzenie, w które aktywnie włączyła się Pani Burmistrz Joanna Dołowska zainaugurowało cykliczne spotkania tj. rozmowy, wymianę inspiracji i pomysłów jak również poznanie potrzeb. Dzięki spotkaniom działania podejmowane zarówno przez UMIG, GCKiB ale i same KGW poszerzą współpracę międzysektorową ale będą też skierowane na konkretne zapotrzebowanie.
Pani Dyrektor Elwira Sibiga-Gärtner przygotowała dla Pań wstęp do działań warsztatowych, które podczas kolejnych spotkań pozwolą odkryć i zebrać wzajemne potencjały.
Koncert Luka Mazur Quartet „Impresje świętokrzyskie” to autorski projekt inspirowany świętokrzyskim folklorem. Tematy brawurowo wykonane przez znakomitą wokalistkę Maję Wojtaszek oraz Panów: Łukasza Mazura (instrumenty klawiszowe, aranżacje, kierownictwo zespołu), Kubę Mazurz (perkusja), Maxa Kowalskiego (kontrabas elektryczny), Michaela Jonesa (skrzypce, altówka) otoczyły słuchaczy dźwiękami, które zachwycały, bawiły i wzruszały.
Program w ciekawy, nowatorski sposób, przybliżył współczesnemu słuchaczowi rodzimą nutę. Koncert wpisał się w promocję kolejnej odsłony projektu pn „Impresje polskie”. A na scenie gościnnie wystąpiła też Dyrektor GCKiB.
Przedsięwzięcie „Odcienie folkloru”, to działania które będą się toczyły do końca roku a jak sama nazwa wskazuje dotyczy kultury ludowej i tradycyjnej. To trzy koncerty: Luka Mazur Quartet, koncert Kapeli Stąporkowskiej 15 listopada oraz koncert kolęd w wykonaniu naszego zespołu czerpiącego z ludowych treści „Bębnowianki” 30 grudnia. Dla zespołu odbędzie się dedykowany warsztat. Ponadto by wydarzenia mogły być transmitowane odbywają się warsztaty szkolenia zarówno kadry GCKiB ale chętnych uczestników w podnoszeni swoich umiejętności w prowadzeniu transmisji on-line oraz montażu i obróbki materiałów video.
W najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny na plenerową fotografię lokalną jak również zaproszenie na warsztaty fotograficzne z fotografii plenerowej. W grudniu przewidziane są też warsztaty dla grupy dzieci i młodzieży z tworzenia prostych instrumentów ludowych „Instrumenty ludowe są EKO”.
Projekt „Odcienie folkloru” otrzymał wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, inwestycja Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.