
Miesiąc: kwiecień 2025
Seniorki Seniorom – lokalna akcja Wielkanocna
Aktywne Seniorki z terenu Miasta i Gminy Gowarczów przygotowały piękną lokalną akcję wolntariacką dla bardziej potrzebujących seniorów z terenu naszej gminy. Podczas cotygodniowych Spotkań Stolikowych w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Gowarczowie Panie wykonywały m.in. palmy Wielkanocne z krepiny. Cześć z tych prac ostatniej niedzieli została poświęcona i dzięki współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gowarczowie plamy trafiły do seniorów z terenu gminy, którzy czy z powodu ograniczeń zdrowotnych czy też komunikacyjnych nie mogli uczestniczyć w celebracji Niedzieli Palmowej.
Palmy wraz z życzeniami bezpośrednio trafiały do seniorów z Borowca, Gowarczowa, Kamiennej Woli, Komaszyc, Kurzacz i Skrzyszowa przynosząc wiele radości obdarowanym.
Jak widać Spotkania Stolikowe, pod okiem Pani Doroty Krzciuk, to nie tylko czas na rozwój ale też przestrzeń do wymiany myśli i zwrócenie uwagi na bardziej potrzebujących blisko nas.






Wielkanoc tuż tuż.
W środę 16 kwietnia w siedzibie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przy ul St. Żuka odbyła się tradycyjna akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Uroczystość w pięknie udekorowanej sali zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrekcję szkoły oraz przedstawicielki gminy: Panią Burmistrz Joannę Dołowską i Panią dyrektor GCKiB Elwirę Sibigę-Gartner. którzy z niecierpliwością czekali na występy dzieci.
Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z klas IVa i Vb, które przygotowały przedstawienie pt. „Wielkanoc tuż tuż”. Młodzi wykonawcy prezentowali wierszyki, edukowali opowieściami o symbolice i zwyczajach związanych z Wielkanocą a także zaśpiewali kilka znanych piosenek wielkanocnych, które rozbrzmiewały w całej sali.
Na zakończenie akademii do zgromadzonych popłynęły serdeczne życzenia od Pani Burmistrz oraz Dyrekcji: Pana Pawła Skowrona i Pani Iwony Kłosek, którzy podkreślali radosny charakter nadchodzących świąt.
Wydarzenie okazało się nie tylko świetną zabawą, ale także cenną lekcją o tradycjach i kulturze związanej z Wielkanocą a to dzięki zaangażowaniu uczniów oraz nauczycielek: Elżbiety Zielińskiej, Renaty Stańczyk, Iwony Zając oraz wsparciu technicznemu Mikołaja Juszyńskiego.










Piękna inicjatywa mieszkańców Gowarczowa
W Niedzielę Palmową na Rynku w Gowarczowie postawiono pisankę wielkanocną , która wprowadza nas w świąteczny nastrój.
Pomysłodawcami , a zarazem wykonawcami kolorowej pisanki są Pani Edyta Wiatrowska oraz Katarzyna Mosakowska-Bielecka.
W imieniu mieszkańców dziękujemy wszystkim , którzy zaangażowali się do tak pięknej inicjatywy .



Wyjątkowa Wystawa Wielkanocna łącząca pokolenia
W Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Gowarczowie w sobotnie południe odbyła się niezwykła Międzypokoleniowa Wystawa Wielkanocna, która przyciągnęła mieszkańców w każdym wieku. Wydarzenie miało na celu integrację społeczności oraz podkreślenie tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych.
Wystawa była bogata w różnorodne prace, które prezentowały umiejętności artystyczne uczestników. Zebranych powitała Pani dyrektor GCKiB Elwira Sibiga – Gärtner. Na wystawę składały się własnoręcznie wykonane przez dzieci i młodzież palmy wielkanocne oraz stroiki w kształcie jajek. Seniorki prezentowały również palmy wielkanocne. Część z nich będzie rozwieziona do potrzebujących seniorów z terenu gminy, którzy czy z powodu ograniczeń zdrowotnych czy też komunikacyjnych nie mogą uczestniczyć w celebracji Niedzieli Palmowej. Aktywne Seniorki wykonały również okazałe zachwycające ozdoby / kosze z brzozowych witek udekorowane i wypełniane m. in. jajkami i dodatkami wykonanymi na szydełku.
Podczas wydarzenia odbyły się również okazjonalna animacja „Wesołe króliczki” z okolicznościowymi rebusami, zagadkami i rzutem do króliczej jamy. Na finał najmłodsi przeczesywali budynek GCKiB w poszukiwaniu jajeczek.
Międzypokoleniowa wystawa wielkanocna okazała się nie tylko doskonałą okazją do zaprezentowania swoich talentów, ale także do budowania relacji i wspólnego celebrowania tradycji, które łączą pokolenia oraz złożenia życzeń wszystkim zebranym od dyrekcji i pracowników GCKiB.
Palmy wielkanocne z krepiny w ramach funkcjonowania Pracowni Kreatywnej prowadzonej przez P. Małgorzatę Żurawską wykonali i prezentowali: Nikola Jach, Stanisław Kot, Maja Jach, Hanna Petrusiewicz, Natalia Jędrasik, Karolina Dzięcielska , Julia Smołuch, Klara Król, Nela Kubka, Klara Urbańczyk, Zuzanna Larecka, Marcelina Obratańska, Lena Banasik, Karina Bors, Marcelina Hladik, Jakub Gosek, Mikołaj Kij, Wiktoria Kądziela, Wiktoria Bryk, Bartosz Kalita, Dominik Kot, Iga Lisiewicz, Amelia Michałowska, Aleksandra Mastalerz, Zofia Sobczyńska, Malwina Zajadła, Natalia Gosek, Anna Piecyk, Natalia Klamka, Zuzanna Pielarz, Lena Gawęda, Julia Płuciennik, Julia Stolarczyk, Natalia Żurawska, Nikola Jagiełło, Jan Urbańczyk, Lena Adamczyk, Anastazja Urbańczyk, Emilia Fąfara, Julia Raczyńska, Michalina Bugalska, Karmen Gärtner , Wiktoria Czekaj
Ozdoby wielkanocne „Jajka” w ramach funkcjonowania Pracowni Sensorycznje prowadzonej przez P. Edytę Jędrusińską wykonali i prezentowali: Amelia Dyk, Amelia Cabaj, Zofia Kuta, Laura Arcab, Marcelina Żurawska, Antonina Gągolewska, . Jakub Żurawski, Barbara Grzegorczyk, Igor Defratyka, Aleksander Kot, Klara Król, Hanna Petrusiewicz, Nina Szkudlarek, Anastazja Urbańczyk, Natalia Jędrasik.
Palmy wielkanocne z krepiny oraz wielkanocne dekoracje z witek brzozy powstałe podczas Spotkań Stolikowych Seniorek z terenu gminy przy wsparciu P. Doroty Krzciuk wykonały i prezentowały: Grażyna Kłosek, Ewa Muszyńska, Maria Fitas, Lilia Sobczyńska, Maria Mosakowska, Maria Ziejewska, Barbarka Dudkowska.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych prac.













Przypominamy o obowiązkowych szczepieniach psów przeciwko wściekliźnie!!!
Wścieklizna – śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
Fundacja ZWIERZ przypomina o realnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wścieklizna – jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która może dotknąć wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzi. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, a po wystąpieniu objawów niemal zawsze kończy się śmiercią.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.
Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe – każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie regularnie co roku. Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale i mandat dla opiekuna.
Fundacja ZWIERZ rozesłała do wszystkich gmin w Polsce bezpłatne plakaty informacyjne o wściekliźnie, zachęcając do ich udostępniania i zwiększania świadomości wśród mieszkańców. Urzędy proszone są o sprawdzenie skrzynek mailowych.
W przypadku pogryzienia przez zwierzę:
- dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem,
- jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – możliwe będzie zastosowanie szczepień poekspozycyjnych.
Objawy wścieklizny
U zwierząt choroba może przebiegać w formie:
• szałowej – zwierzęta stają się agresywne, atakują bez powodu, mają trudności z przełykaniem i nadmiernie się ślinią, cierpią na światłowstręt, boją się wody i dotyku, a także mają przekrwione oczy,
• cichej – postępujące porażenia kończyn, śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.
Wścieklizna to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, któremu można zapobiec. Profilaktyka i szybka reakcja ratują życie.
Bądź odpowiedzialny – zaszczep swojego psa!
