Ogłoszenie-dotacje na ekologiczne źródła ogrzewania

Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Gowarczów, polegającej na wymianie starych pieców (tzw.”kopciuchów”) na ekologiczne źródła ogrzewania.

Dotacja ma na celu wsparcie mieszkańców w procesie wymiany nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska pieców na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.

Wnioski można składać w terminie od 7 sierpnia do 29 sierpnia 2025 r. lub do wyczerpania środków na dofinansowanie.

Wzór wniosku oraz uchwała ustalająca zasady udzielenia dotacji dostępne są:

• w Urzędzie Miasta i Gminy pok. 306

• na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Gowarczów

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 48 672 40 37 wew. 244

Dofinansowanie nie obejmuje materiałów zakupionych przed podpisaniem umowy. Informujemy, że ilość środków jest ograniczona o przyznaniu dotacji decyduje kolejność złożenia kompletnych wniosków. Złożenie wniosku nie gwarantuje udzielenia dofinansowania.

Burmistrz Miasta i Gminy
Joanna Dołowska

Materiały do pobrania:

Uchwała Nr XII/24/2025 Rady Miejskiej w Gowarczowie z dnia 24 czerwca 2025 roku w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie ograniczania niskiej emisji na terenie gminy Gowarczów

Wniosek o udzielenie dotacji

XIII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gowarczowie

W dniu 5 sierpnia 2025 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Gowarczowie miała miejsce XIII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gowarczowie

Po otwarciu obrad przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Koniecznego Radni podjęli uchwały w sprawie:

  1. wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gowarczów na lata 2025-2028,
    1. wprowadzenia zmian w budżecie gminy Gowarczów na 2025 rok,
    1. zmiany uchwały Nr XLIX/365/2018 Rady Gminy w Gowarczowie z dnia 2 października 2018 roku w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Gowarczów,
    1. przyjęcia statutu Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

Pani Skarbnik Justyna Płuciennik przedstawiła radnym zadania jakie zostały wprowadzone  w budżecie Gminy Gowarczów:

– wydatki na dofinansowanie inwestycji dotyczących ograniczania niskiej emisji na terenie gminy Gowarczów na kwotę 117.000,00 zł.,

– wydatki na dotację celową dla Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie na zapewnienie wkładu własnego na realizację projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Infrastruktura Domów kultury” na kwotę 23.500,00 zł.,

– wydatki na realizację projektu „Usługi społeczne i zdrowotne szansą na lepsze życie w Gminie Gowarczów” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 współfinansowane ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Zadanie to będzie realizowane w latach 2025-2027 na kwotę 1.073.928,92 zł.

Sobotnie obchody Dni Miasta i Gminy Gowarczów zjednoczyły całą aktywną gowarczowską społeczność.

W pochodzie otwierającym Jarmark który rozpoczął się po powitaniu wszystkich zebranych przez Panią Burmistrz Joannę Dołowską wzięli udział reprezentanci lokalnych uczestników Jarmarku: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Gowarczowie, Świetlica Środowiskowa, Klub Seniorek, Stowarzyszenie Opieki Paliatywno – Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej, KGW „Czarownice z Miłakowa”, KGW „Morzywolanie” w Morzywole, Sołectwo Morzywół , KGW w Komaszycach, KGW „Kurzaczanie” w Kurzaczach, Sołectwo Giełzów, OSP Giełzów, KGW z Korytkowa , KGW i sołectwo z Rudy Białaczowskiej, KGW „Bierniawy”, KGW w Bębnowie, Koło Łowieckie „Cietrzew” , KOPR – Konecki Oddział -Poszukiwawczo Ratowniczy. Organizacje przygotowały moc pyszności, które cieszyły podniebienia uczestników, a także swoje rękodzieło.

Ponadto na swoje stoiska zapraszali Świętokrzyska Izba Rolnicza z akcją „Smaczne i zdrowe produkty zbożowe”, Nadleśnictwo Barycz, stanowisko Zabytkowego Zakładu Hutniczego z pokazami odlewnictwa, stoiska: ŚODR w Modliszewicach, ARiMR, KRUS, PGK i inne. Na najmłodszych czekały też dmuchańce czy piana party.

Równie wiele działo się na scenie. Na tym wyjątkowym wydarzeniu Pani Burmistrz wraz z zastępczynią Barbarą Panek oraz sekretarzem Sergiuszem Gałwiaczkiem z radością gościli wspaniałych gości m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Panią Renatę Janik , Wicewojewodę Świętokrzyskiego Pana Michała Skotnickiego, Dyrektora Generalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Pana Michała Cichockiego, Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Pana Marcina Piętaka, Starostę Koneckiego Grzegorza Pieca, Wicestarostę Koneckiego Jarosława Staciwę, członków Zarządu Powiatu Koneckiego – Panią Danutę Leśniewicz, Pana Wojciecha Owczarka oraz Pana Dariusza Banasika, księdza wikariusza Piotra Klepaczewskiego , Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego , Burmistrza Miasta i Gminy Stąporków Pana Jarosława Młodawskiego, Z-cę Burmistrza Radoszyc Pana Roberta Lisowskiego, Wójta Gminy Smyków Panią Beatę Janiszewską, Wójta Gminy Słupia Konecka Pana Roberta Wielgopolana ,Komendanta PSP w Końskich Pana Ryszarda Stańczaka, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Końskich Pana Michała Okła, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Pana Stanisława Mościńskiego, Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Pana Jacka Werensa, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Opoczyńskiego Pana Andrzeja Urbańczyka, Zastępcę Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARMiR w Kielcach Pana Mariana Hnatko , Prezesa Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Mirosława Fucia, przedstawicieli jednostek z terenu powiatu, województwa świętokrzyskiego, regionu i gminy oraz Radnych gowarczowskiej Rady Miejskiej na czele z Przewodniczącym Sławomirem Koniecznym.

Swoje muzyczne prezentacje mieli lokalni wykonawcy: Rafał Sak, zespół śpiewaczy „Bębnowianki”, Międzypokoleniowy Chór działający przy GCKIB w Gowarczowie, Trio Girls (Ola, Weronika, Agnieszka Honczaruk).

Mocnym punktem programu był koncert charyzmatycznej Małgorzaty Główki z zespołem CamaSutra , a największą atrakcją wieczoru był wspaniały koncert Jacka Stachurskiego, który rozśpiewał tłumnie przybyłych uczestników wydarzenia. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z dj Roteiro .

Ważnym elementem Jarmarku był II konkurs Jarmarczne Jadło na potrawę regionalną.

W konkursie wzięło udział dziewięć KGW i sołectw z terenu gminy. Komisja w składzie: Przewodnicząca Pani Justyna Pietrasik (ARiMR Końskie) oraz członkowie: Pan Mariusz Wojciechowski ( KRUS Końskie) i Pani Agnieszka Piwnik-Piecyk (Świętokrzyska Izba Rolnicza) oceniała potrawy z tegorocznej tematyki „Regionalnie. Chudo? Tłusto? Z ziemniakami czy kapustą?” na pierwszym miejscu plasując „Królika duszonego w sosie porowym” w wykonaniu KGW „Bierniawy” z BERNOWA. Drugą lokatę zdobyło danie „Żeberka duszone w kapuście kiszonej z żurawiną i miodem” sołectwa KGW Giełzów a podium zamknął „Kociołek pełen smaku”KGW „Czarownice z Miłakowa”. Wyróżnienia otrzymali wszyscy pozostali uczestnicy konkursu: KGW w Bębnowie, KGW, sołectwo, OSP w Korytkowie, KGW w Komaszycach, KGW „Kurzacznie” w Kurzaczach, KGW „Morzywolanie” w Morzywole, KGW wraz z sołectwem Ruda Białaczowska.

Po raz kolejny wyróżnione zostały osoby, które odznaczają się działalnością prowadzoną na terenie gminy wspierając promocję miasta, gminy i regionu. ZŁOTE KLUCZE Burmistrza otrzymali w kategorii:

– Przedsiębiorczość – Pan Radosław Juszyński. Rodzimy przedsiębiorca działający prężnie w kilku branżach zarówno na rynku lokalnym jaki i zagranicznym w tym za prowadzenie Dworku Cykada w Komaszycach

– Kultura – Pan Piotr Zaborowski – za blisko trzydziestoletnie rozwijanie muzycznych zamiłowań pokoleń z terenu gminy

– Działalność Charytatywna – Pan Roman Grabowski – za aktywne zaangażowanie w akcje społeczne i charytatywne.

Wydarzenie prowadzili: Piotr Wójtowicz ze wsparciem Pani dyrektor GCKiB Elwira Sibiga-Gärtner

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego największego w gminie przedsięwzięcia w tym pracownikom: Szkoły Podstawowej, Urzędu Miasta i Gminy Gowarczów, pracownikom GCKiB, druhom z OSP z wszystkich jednostek tj: w Gowarczowie, Bernowie, Giełzowie, Korytkowie, Bębnowie i Skrzyszowie.

Wielkie ukłony dla naszych wspaniałych sponsorów, dzięki którym to wydarzenie miało tak uroczysty i piękny charakter. A wsparli nas: F.U.H. .MARK-MAT_Marek Osuchowski, DWOREK CYKADA, KINGA / CHEMEX wykładziny dywany – Roman Grabowski, Halina Balcerak – Stacja Paliw, Stanisław Pargieła STALPA, FORBUILD, PRASMET-Ryszard Żyszczyński, Bank Spółdzielczy w Przysusze, Państwo Anna i Paweł Banasik, MARBUD – Państwo Marcin i Renata Janiszewscy, MIREX – Mirosław Jakubowski, Andrzej Arcab KAMIENNY STAW ARCADIS, AUTO KOMPLEX Grzegorz Bielecki, P.P.U.H. Dyk, Państwo Monika i Marcin Smołuch, MARIUSZ STOLARCZYK SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY, Firma LUKSPAW – Morzywół, LEWIATAN_Państwo Brzezińscy, PSS Społem Końskie, Dworek Korytków, Edyta Świtałowska – Biuro Podróży WAKACJE.PL, firma Cezar – Cezary Bielecki, F.H. Agnieszka Stąpor, Salon Fryzjerski – Agnieszka Skorupa