W Gowarczowie uczczono pamięć Papieża Polaka

W poniedziałek, 18 maja, w 106. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, w gowarczowskiej szkole odbyło się uroczyste wydarzenie poświęcone pamięci Wielkiego Rodaka. Spotkanie, które miało miejsce
w budynku przy ul. Stanisława Żuka, zgromadziło dyrekcję placówki, uczniów, nauczycieli, rodziców.
W uroczystościach wziął udział Pan Sergiusz Gałwiaczek, Sekretarz Miasta i Gminy Gowarczów,
oraz Ksiądz Proboszcz Dariusz Stańczyk.

Wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów klasy II pod kierunkiem Pań Małgorzaty Czarnej
i Joanny Lisiewicz. Młodzi artyści zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się pieśni nawiązujące do dzieciństwa, życia i działalności Jana Pawła II, wzruszające wiersze oraz refleksje
o jego drodze do świętości. Program połączył atmosferę zadumy z elementami humoru, przypominając najważniejsze momenty z życia Papieża, jego nauki oraz zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu.

Szczególnym momentem uroczystości był wspólny śpiew pieśni „Barka”, który poruszył całą zgromadzoną publiczność.

Pan Sekretarz oraz Pani Dyrektor Iwona Kłosek złożyli serdeczne podziękowania uczniom za piękny występ i nauczycielkom za wspaniałe przygotowanie. Nawiązując do przesłania Jana Pawła II, szczególnie zwrócili uwagę najmłodszych na jego słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” podkreślając jak ważne jest to przesłanie dla rozwijania własnych pasji
i dążenia do celów, nawet w obliczu wyzwań. Ksiądz Proboszcz Dariusz Stańczyk, dołączając
do gratulacji, podzielił się z zebranymi osobistymi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym
i zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy.

Uroczystość przebiegła w podniosłej i ciepłej atmosferze, podkreślając doniosłą rolę, jaką Papież Polak odegrał w historii Polski i świata. Wydarzenie stało się okazją do wspólnego celebrowania dziedzictwa naszego wielkiego rodaka i głębokiej refleksji.

I Wiosenny Turniej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gowarczów

Za nami I Wiosenny Turniej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gowarczów w piłkę  nożną.

W sobotę 16 maja, w godzinach popołudniowych na sztucznym boisku przy ulicy Szkolnej
w Gowarczowie 6 drużyn: Makłini United, Super Piłkarze, OSP Gowarczów, Tygrysy Gowarczów, Young Boys, Last Dance rywalizowały o tytuł najlepszej drużyny.

Mecz prowadzone były 2 grupach w systemie „każdy z każdym” 1 x 15 minut.

W Turnieju zwyciężyła drużyna Tygrysy Gowarczów pokonując w finale 1:0 drużynę Last Dance.

W meczu o 3 miejsce triumfowała drużyna Young Boys pokonując po serii rzutów karnych drużynę  OSP Gowarczów (w regulaminowym czasie był remis).

Najlepszym strzelcem został Jarosław Stanisławski – Tygrysy Gowarczów , najlepszym bramkarzem Alan Pluciński – Tygrysy Gowarczów ,  natomiast najlepszym zawodnikiem Turnieju został wybrany Paweł Grzela – Last Dance.

Wszystkim zawodnikom serdecznie dziękujemy za udział i sportowe współzawodnictwo w duchu fair play.

Rozgrywki służyły pobudzeniu aktywności sportowej wśród mieszkańców gminy Gowarczów, a także promocji zdrowego stylu życia poprzez sport.

Wyjątkowe zakończenie Tygodnia Bibliotek w Gowarczowie.

W piątek, 15 maja 2026 roku o godzinie 18:00, w sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie odbył się wyjątkowy Wieczór Autorski Pani Janiny Malickiej pt. „Ocalić
od zapomnienia”, który był pięknym zwieńczeniem tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

Autorkę serdecznie powitały Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów Joanna Dołowska oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie Elwira Sibiga-Gärtner.

Artystyczną oprawę wydarzenia zapewnili Chór Międzypokoleniowy Legato oraz zespół Bębnowianki, którzy swoimi występami uświetnili wieczór i stworzyli wyjątkowy klimat spotkania. Zarówno chórowi, jak i zespołowi akompaniował Piotr Zaborowski.

Spotkanie upłynęło w niezwykle ciepłej, wzruszającej i pełnej wspomnień atmosferze. Pani Janina Malicka czytała swoje wiersze, przeplatając je opowieściami o dzieciństwie spędzonym
w Gowarczowie oraz młodzieńczych historiach związanych z życiem
w naszej miejscowości. Jej wspomnienia poruszyły uczestników i przywołały wiele pięknych emocji.

Pani Janina Malicka przygotowała dla gości miłą niespodziankę — przywiozła przygotowane przez siebie babeczki i rogaliki, którymi częstowała uczestników spotkania. Zaprezentowała także swoje rękodzieło, między innymi piękne, własnoręcznie wykonane wianki, którymi obdarowała pracownice GCKiB.

W geście wdzięczności autorka podarowała członkiniom zespołu Bębnowianki oraz chóru swoje tomiki poezji. Sama również otrzymała wyrazy uznania i podziękowania — Burmistrz Joanna Dołowska oraz Dyrektor Elwira Sibiga-Gärtner wręczyły jej kwiaty oraz pamiątkowe podziękowania
za niezwykłe spotkanie i podzielenie się swoją twórczością.

Podczas wydarzenia Pani Janina wpisała się do księgi gości Gminnego Centrum Kultury
i Biblioteki w Gowarczowie.

Dyrektor GCKiB Elwira Sibiga-Gärtner podziękowała również pracownicom biblioteki,  Paniom Renacie Plucie oraz Edycie Jędruszyńskiej  za ich codzienną pracę, zaangażowanie i wkład
w działalność biblioteki, wręczając im symboliczne róże.

To był niezwykle piękny, pełen wzruszeń i wspomnień wieczór, który na długo pozostanie w naszej pamięci.  Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie zakończenia Tygodnia Bibliotek.