XVII Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej w Gowarczowie

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do Gowarczowa powrócił konkurs z patriotycznym przesłaniem „Kocham moją ojczyznę”. Tegoroczna edycji konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem co odzwierciedlenie znalazło w ilości uczestników ok 140 uczniów z powiatu koneckiego. XVII Konkurs Pieśni i Poezji Patriotyczne rozpoczął się od godziny 9  w Szkole Podstawowej w Gowarczowie na ulicy Szkolnej. Wójt Gminy Gowarczów Pan Stanisław Pacocha  przywitał przybyłych gości na czele z Prezesem Akcji Katolickiej Panem Januszem Bieleckim oraz wszystkich uczestników konkursu.

Na scenie uczestnicy prezentowali piękne patriotyczne utwory, które nabierają nowego głębszego wymiaru w obliczu sytuacji tuż przy wschodniej granicy naszego kraju. Cele konkursu podkreślają idee pielęgnowania i kultywowania narodowych tradycji. Uczestnicy występujący w dwóch kategoriach Pieśni i Poezji w pełni oddali charakter tego wydarzenia pokazując postawę dumnych, młodych patriotów kochających swoją ojczyznę. Na jury konkursu duże wrażenie wywarł poziom, który z roku na rok jest co raz wyższy, a sami uczestnicy ubiorem akcentują swoją obywatelską postawę.

Komisja konkursowa w kategorii poezja przesłuchała 33 uczestników w czterech przedziałach wiekowych. Grupa przedszkolna zaprezentowała swoje umiejętności na hali sportowej gdzie od razu po ogłoszeniu wyników wręczane zostały nagrody. Starsze grupy wiekowe recytowały poezję w sali historycznej gdzie można było odczuć wyjątkowy, nastrój który zawsze towarzyszy poezji. Nagrody w tej kategorii wręczone zostały po ogłoszeniu wszystkich wyników konkursu.

W kategorii „Poezja”:

Grupa przedszkolna: I miejsce – Antoni Wróbel, II miejsce – Antoni Malicki,

III miejsce – Stanisław Kot.

Szkoła podstawowa klasy I – IV: I miejsce – Franciszek Bąk, II miejsce – Emilia Cabaj,

III miejsce – Kalina Słoka.

Szkoła podstawowa klasy V – VIII: I miejsce – Barbara Garlińska, II miejsce – Nadia Am Ali,

III miejsce – Marta Mastalerz. Wyróżnienia otrzymali Krzysztof Brelski i Kacper Popiel

W kategorii „Pieśń – soliści”

Grupa przedszkolna: I miejsce – Krzysztof Węgrecki, II miejsce – Zofia Banasik.

Szkoła podstawowa klasy I – IV: I miejsce – Zofia Poszalska, II miejsce – Maria Boruń,

III miejsce – Jakub Pluta.

Szkoła podstawowa klasy V – VIII: I miejsce – Aleksandra Szulc, II miejsce – Weronika Kaniowska, III miejsce – Julia Styś.

Szkoła ponadpodstawowa: I miejsce – Natalia Boruń, II miejsce – Maria Piec,

III miejsce – Agnieszka Burtan.

Kategoria „Pieśń – zespoły”

Grupa przedszkolna: I miejsce – „Biedronki”, II miejsce – „0a”, III miejsce – „Tygryski”.

Szkoła podstawowa klasy I – IV: I miejsce – duet: Adrian Mazur i Eryk Mazur, II miejsce – „Wiolinki”, III miejsce – Zespół Krasnowianie.

Szkoła podstawowa klasy V – VIII: I miejsce – Zespół „Pasja”, II miejsce – Schola Parafialna przy Parafii pw. NWMP w Stąporkowie, III miejsce – duet Oliwia Stęplewska i Paulina Kiełbus.

Szkoła ponadpodstawowa: I miejsce – duet: Emilia Mazur, Olaf Młodziński.

Laureatom nagrody wręczali: wójt Stanisław Pacocha, sekretarz gminy Marzena Dziewit, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury koneckiego starostwa Marian Wikiera, ks. Adam Głuszek opiekun POAK w Gowarczowie, prezes POAK Janusz Bielecki oraz członkowie jury.