INSPEKCJA WETERYNARYJNA
POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII W KOŃSKICH
Szanowni Państwo,
W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików w Polsce Powiatowy Lekarz Weterynarii w Końskich informuje, że na dzień dzisiejszy na obszarze Polski stwierdzono 10 ognisk ASF u trzody chlewnej oraz 930 ognisk u dzików, z czego 73 na obszarze województwa świętokrzyskiego w powiecie opatowskim oraz starachowickim. Ponadto na terenie województwa mazowieckiego w bliskiej odległości ok. 10 km od granicy z powiatem koneckim w m. Szydłowiec stwierdzono chorobę u padłego dzika.
W związku z powyższym oraz mając na względzie zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia w 2024 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. poz. 563) przypominam o konieczności zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Końskich każdego przypadku padłego dzika na terenie powiatu koneckiego. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej myśliwi, pracownicy parków narodowych oraz pracownicy Służby Leśnej mogą samodzielnie prowadzić poszukiwanie padłych dzików. W przypadku zgłoszenia organom Inspekcji Weterynaryjnej znalezienia zwłok dzika innych niż dzika zabitego w wypadku komunikacyjnym, od którego jest możliwe pobranie próbek do badań laboratoryjnych, powiatowy lekarz weterynarii wypłaca dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, lub dyrektorowi parku narodowego, lub zarządcy lasów miejskich kwotę 200 zł brutto. Osoba dokonująca zgłoszenia osobiście wskazuje miejsce, w którym znajdują się zwłoki dzika, lub przekazuje informacje umożliwiające odnalezienie tych zwłok. Wypłata środków nie przysługuje w przypadku zgłoszenia organom Inspekcji Weterynaryjnej znalezienia zwłok dzika w ramach zorganizowanych poszukiwań zwłok dzików.
Największe zagrożenie dotyczące rozprzestrzenianiu się ASF wśród dzików stanowi dokarmianie tych zwierząt, co zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń jest prawnie zabronione.