Aktualności

Więcej o: Wspólne czytanie w Gowarczowie

Wspólne czytanie w Gowarczowie

Gowarczów po raz drugi włączył się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku przybliżone zostały fragmenty znakomitego dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Grono interpretujących dzieło tworzyli: Marzena Dziewit – zastępca Wójta, Anna Arcab – nauczycielka geografii i bibliotekarka , Paweł Skowron – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Gowarczowie, Tomasz Kos lokalny przedsiębiorca (firma Marmor) oraz Michał Dajer – uczeń III klasy gimnazjum. Spotkanie uświetnił występ Pań z zespołu Bębnowianki (w składzie:Teresa Duda, Anna Rokita, Barbara Dolatowska, Janina Ferensztajn), którym na akordeonie towarzyszył instruktor CK i AL Piotr Zaborowski. Po wprowadzeniu przez Panią Małgorzatę Mastalerz – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, zaproszonych gości przywitała Pani Elwira Sibiga – dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. W odpowiedni klimat zgromadzonych słuchaczy wprowadziły piosenki ludowe w wykonaniu Bębnowianek. Interpretatorzy „Wesela” znakomicie przyjęli role recytatorów. Dodatkowo odpowiedni nastrój stworzyła pełna symboliki scenografia.

Podczas spotkania rozstrzygnięto też kolejną edycję konkursu „Najaktywniejszy czytelnik wakacji 2017”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Na słodkie zakończenie spotkania wszyscy zebrani zostali poczęstowani „weselnym” ciastem drożdżowym specjalnie na tę okazję przygotowanym przez pracowników Gminnej Biblioteki.

Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję „Narodowego Czytania”.

Więcej o: Przebudowa drogi w Bębnowie

Przebudowa drogi w Bębnowie

Długo wyczekiwane prace inwestycyjne na drodze powiatowej w Bębnowie mają się ku końcowi. Dzięki wsparciu  finansowemu ze strony Gminy Gowarczów droga powiatowa, która od lat była utrapieniem dla mieszkańców doczekała się niezębnych inwestycji. Przebudowa to nie tylko poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego ale również zwiększenie płynności i komfortu ruchu.

Więcej o: Nowy rok szkolny ze zmianami

Nowy rok szkolny ze zmianami

W poniedziałek 4 września rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. W związku ze zmianami w reformie edukacji szkoły w Gowarczowie na ulicach  Stanisława Żuka oraz ul. Szkolnej od bieżącego roku funkcjonują pod jednym szyldem Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi w Gowarczowie. W budynku na ul. Szkolnej uczniów nowo powstałych klasy VII, II i III klas gimnazjum  oraz kadrę nauczycielską witał Wicedyrektor Paweł Skowron. Obecny na sali Wójt Gminy Stanisław Pacocha życzył wszystkim uczniom samych sukcesów w nowym roku szkolnym i co najmniej tak dobrych wyników w nauce jak podczas egzaminów gimnazjalnych w 2017r. Uczniów klas 0-VI w budynku przy ul. S. Żuka przywitali Dyrektor Jan Chojnacki, Wicedyrektor Bożena Adamczyk oraz Sekretarz Gminy Pani Dorota Lachowicz.

W Szkole Podstawowej na ul. Żuka w tym roku prowadzone są: zerówki (43 uczniów) oraz klasy od I-VI (241 uczniów), a w budynku na ul. Szkolnej po raz pierwszy pojawiły się dwie klasy VII  (39 uczniów) a naukę kontynuują ostatnie klasy wygaszanego gimnazjum (90 uczniów). W Gowarczowie w roku szkolnym 2017/2018 w szkołach uczyć się będzie ponad 400 dzieci i młodzieży.

Więcej o: Magiczne zakończenie wakacji z CKiAL

Magiczne zakończenie wakacji z CKiAL

W ostatnią środę wakacji ponad pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci, rodziców i opiekunów pojechała na wycieczkę zorganizowaną przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Grupa zwiedziła urokliwe ruiny Zamku w Janowcu i potem bawiła się w pobliskich Magicznych Ogrodach.

Ruiny XVI-wiecznego Zamku w Janowcu wybudowanego przez Firlejów kryją ciekawą historię, interesującą architekturę, sporo tajemniczych legend czy ekspozycję pięknej porcelany. Jedna z legend mówi o pojawiającym się duchu Heleny w czarnej sukni („Czarnej Damy”) snującej się po komnatach zamku. Z najwyższego poziomu krużganków oko cieszył wspaniały widok na dolinę Wisły. Z zaciekawieniem uczestnicy zwiedzili też pobliski barokowy dwór przeniesiony w latach 70-tych z wsi Moniaki.

Po dawce historii czekała kilkugodzinna wesoła zabawa w Magicznych Ogrodach. A atrakcji nie brakowało. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów wkomponowane są bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Grupę po kompleksie oprowadzały animatorki: Wróżka Smużka oraz Bulwa, które opowiadały oryginalne opowieści Magicznych Ogrodów i wskazywały kolejne zadania do wykonania. Była nauka Tańca Radości, przytulanie Mordola, pływanie tratwami, treningi podskoków na trampolinach, przejazd kolejką, zabawa w zamku Wróżek czy w Krasnoludzkim Grodzie. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. Było wesoło, magicznie a w Mroczysku nieco złowrogo 🙂 Ogromna ilość zjeżdżalni, placów zabaw, huśtawek, tunelów i animacji oraz znakomita pogoda sprawiły, że zakończenie wakacji na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak ich opiekunów.

Więcej o: Wakacje z Biblioteką

Wakacje z Biblioteką

W ramach akcji wakacyjnej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gowarczowie i Filii Bibliotecznej w Kamiennej Woli, odbywały się zajęcia pod hasłem  „ Wakacyjne czytanie”. Celem akcji było pokazanie dzieciom jak można miło spędzić wolny czas czytając książki. Jednym z powodów do spędzenia czasu z książkami był ogłoszony  na początku wakacji konkurs pt. „ Najaktywniejszy czytelnik wakacji”, przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gowarczowie oraz Filię Biblioteczną w Kamiennej Woli.

Na zakończenie wakacji w dniu 24 sierpnia w świetlicy Gimnazjum, wystąpili aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „ MASKA” z Krakowa ze spektaklem promującym czytelnictwo pt. „ Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”. Spektakl bawił i uczył, zapraszał również do biblioteki, gdzie czeka na dzieci magiczny bajkowy świat.

Widzowie brali czynny udział w przedstawieniu. Spektakl uświadomił młodym widzom, że książki są nie tylko skarbnicą wiedzy i informacji, lecz także zapewniają rozrywkę, przenosząc nas w fantastyczny świat magii i wyobraźni.

Więcej o: Wakacyjna sesja Rady Gminy

Wakacyjna sesja Rady Gminy

We wtorek 29 sierpnia odbyła się XXXIV sesja Rady Gminy. Po otwarciu sesji przez Przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Stańczyka nastąpiło przyjecie protokołu z poprzedniej sesji. Następnie Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha przedstawił skrót najważniejszych wydarzeń w gminie od poprzedniej sesji. Między innymi: powołanie na stanowisko dyrektora Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Pani Elwiry Sibiga, opis spotkania dotyczącego planowanego zakupu gruntów pod budowę zbiornika wodnego w Rudzie Białaczowskiej czy podpisanych umowach z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie zadań w ramach programu „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej”. Kolejnym etapem sesji było rozpatrzenie uchwał. W pierwszej kolejności przyjęto uchwałę o przyjęciu ”Planu gospodarki nieskomasowanej dla Gminy Gowarczów na lata 2017-2020”. Pani Alicja Tamborska opracowująca powyższy dokument wprowadziła zebranych w najistotniejsze założenia planu – m.in. powstanie 2 elektrowni fotowoltaicznych na terenie gminy. Następnie rozpatrzono uchwałę o ustanowieniu herbu, flagi, pieczęci oraz sztandaru Gminy Gowarczów oraz zasad ich używania. Gmina będzie mogła oficjalnie wprowadzić jednolitą identyfikację wizualną dzięki zatwierdzeniu przez Komisję Heraldyczną funkcjonalną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w.w. symboli. Postanowienia Komisji Heraldycznej zostały zatwierdzone i w najbliższym czasie Gmina Gowarczów używać będzie odświeżonych wersji herbu i weksyliów. Rozpatrzono też uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Starostwa Powiatowego w Końskich na przebudowę dróg powiatowych na trasach Giełzów – Gowarczów , Gowarczów – Bębnów, wprowadzono zmiany w budżecie gminy na 2017r., zmiany w wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2021, zaliczono poszczególne drogi z wsi: Borowiec, Skrzyszów, Kupimierz, Korytków, Miłaków, Brzeźnica oraz w Gowarczowie do kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Gowarczów a nazwa ulica Pl. XX – lecia pozostanie bez zmian.

Więcej o: Ku pamięci wysiedlonych

Ku pamięci wysiedlonych

W niedzielę 27 sierpnia jak co roku w Ludwinowie odbyła się uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Budek, Eugeniowa, Gąsiorowa, Huty, Januchty, Józefowa, Ludwinowa, Woli Nosowej i Kacprowa, którzy na początku lat 1950 – tych zostali brutalnie wysiedleni ze swych gospodarstw. We mszy polowej, której przewodniczył ks. proboszcz Marek Maciążek uczestniczyli wysiedleńcy, ich rodziny oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Tradycyjnie obecni byli były nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz– Henryk Pargieła, który jest inicjatorem corocznych spotkań oraz  Wójt Gminy Gowarczów – Stanisław Pacocha, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że należy pielęgnować pamięć o tych  dramatycznych wydarzeniach.

Nie zabrakło też wspomnień samych wysiedlonych, którzy przybliżyli zebranym swoje historie nie tylko z rozrzewnieniem i sentymentem ale też z dystansem i poczuciem humoru.

Uroczystość dopełnił występ artystyczny duetu Weroniki Dróżdż i Wiktorii Dobosz, pod muzycznym przewodnictwem Piotra Zaborowskiego a  wspólne odśpiewania „Roty” nadało jej bardziej podniosły charakter.

Po wykonaniu wspَlnego pamiątkowego zdjęcia wysiedlonych oraz ich rodzin wszyscy uczestnicy udali się na przygotowany poczęstunek.

Więcej o: Bardzo udany Festyn Rodzinny

Bardzo udany Festyn Rodzinny

Po raz kolejny Festyn Rodzinny nawiązujący do uroczystości odpustowych św. Rocha „Jesteśmy Razem” zorganizowany został 15 sierpnia.  Zmiana terminu zainicjowana przez Wójta Gminy Stanisława Pacochę, piękna pogoda i bogaty program festynu sprawiły, że na największej imprezie w gminie bawiły się tłumy ludzi.

Na początku na scenie prezentowali się soliści i grupy związane z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Kolejno: uczestnicy akcji wakacyjnej „Eko Wakacje z CKiAL” w krótkim programie artystycznym i pokazie  mody podsumowującym 4 tygodnie eko zabawy, następnie soliści prezentując znane i lubiane hity: Marta Juszyńska, Julia Kuleta, Agata Ciołkiewicz, Rafał Sak, Weronika Kaniowska. Jak co roku pięknie zaprezentował się zespół JUMP w składzie Agnieszka Głuch – śpiew, Magdalena Stolarczyk – perkusja, Emilia Dajer -flet poprzeczny, Daniel Feliński – gitara, śpiew, Piotr Zaborowski – inst. klawiszowe. Wspaniały program piosenek z lat 60-tych przygotował zespół wokalny „ALE BABKI” (w składzie: Urszula Matynia, Barbara Głuch, Jolanta Żyszczyńska, Anna Chmielewska, Bożena Sapieja, Anna Ferens Dorota Goźlińska, Maria Nowak, Ilona Nowak). Występujących przygotował instruktor CK i AL Piotr Zaborowski. Na scenie nie mogło też zabraknąć naszego utytułowanego, kolorowego zespołu ludowego „Bębnowianki”. Zespół przypomniał nam m.in. pieśni „Od Bębnowa”, „Pogodny wiecorek” czy „Lipka”.

Czytaj więcej „Bardzo udany Festyn Rodzinny”

Zapraszamy na spektakl teatralny

Wójt Gminy Gowarczów
oraz
Gminna Biblioteka Publiczna w Gowarczowie

zapraszają
dzieci w wieku szkolnym na spektakl teatralny

„Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”

w wykonaniu aktorów Teatru MASKA z Krakowa,
który odbędzie się
24 sierpnia 2017 r. (czwartek) o godz. 14.00
w świetlicy Gimnazjum w Gowarczowie.

Będą kolejne transze żywności !!!

Wójt Gminy Gowarczów wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gowarczowie informuje , że rozpoczęła się realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2017.

Nowy Podprogram 2017 zaczyna się od sierpnia 2017r.,a pierwsza dystrybucja żywności przewidywana jest na październik 2017r.

Na listę żywności należy zapisać się u pracowników socjalnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gowarczowie wypełniając przy tym oświadczenie osoby ubiegającej się o pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Osoby, które nie korzystają z pomocy społecznej tutejszego Ośrodka, a chcą być objęte wsparciem w ramach Programu PO PŻ zobowiązane są przedstawić dochody netto za miesiąc lipiec 2017 r.

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 JEST WSPÓŁFINANSOWANY
Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM
PODPROGRAM 2017

Czytaj więcej „Będą kolejne transze żywności !!!”