XIII Zjazd ZOSP RP – wybrano nowy zarząd

XIII Zjazd ZOSP RP – wybrano nowy zarząd

W dniu 9 maja 2026 roku odbył się XIII Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Gowarczowie, podczas, którego druhny i druhowie wybrali nowe władze na kolejną kadencję. Tego typu wydarzenie organizowane jest raz na pięć lat i stanowi jedno z najważniejszych spotkań dla członków jednostki. Spotkanie było okazją do podsumowania minionej kadencji, omówienia najważniejszych działań prowadzonych w ostatnich latach, wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju oraz dokonania wyboru nowych władz zarządu.

Zarząd Oddziału Gminnego skupia, koordynuje i wspiera działalność Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie swojego działania. Działalność OSP jest niezwykle istotna z punktu widzenia funkcjonowania gminy. Oprócz działań ratowniczo-gaśniczych strażacy bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społeczno-kulturalnym gminy, co w swoim sprawozdaniu podkreśliła Prezes Joanna Dołowska. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz środków jakie przeznacza Gmina Gowarczów
na działalność OSP, poszczególne jednostki pozyskują środki zewnętrzne z różnych źródeł zewnętrznych.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli wytypowani przez jednostki OSP delegaci, członkowie ustępującego zarządu, przedstawiciele gminy oraz zaproszeni goście, wśród których obecny był Tadeusz Nowakowski oraz przedstawiciel władz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Końskich – mł. bryg. Robert Pałosz. Goście podkreślali znaczenie działalności strażaków ochotników dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz dziękowali za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Po przeprowadzeniu obrad oraz głosowań wyłoniono skład zarządu, który będzie odpowiadał
za funkcjonowanie struktur OSP na poziomie gminnym przez kolejne pięć lat.

Na stanowisko prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w wybrano Joannę Dołowską. Funkcje wiceprezesów objęli: Mariusz Kot oraz Paweł Stańczyk, Sekretarzem został Mariusz Fabiszewski, skarbnikiem Rafał Raczyński, członek-prezydium Tomasz Sobczyk. Podczas zjazdu wybrano również komendanta gminnego OSP, którym został Łukasz Kołodziejczyk. Wybrano także Komisję Rewizyjną w skład której weszli: Przewodniczący Waldemar Pluta, Wiceprzewodniczący Łukasz Kowalski, Sekretarz Witold Dróżdż. Wskazano także delegatów, którzy będą reprezentować gminę Gowarczów w strukturach powiatowych Związku OSP RP.

Dziękujemy wszystkim druhnom i druhom za obecność, aktywny udział, wieloletni wkład pracy
na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa mieszkańców gminy Gowarczów.

Nowo wybranemu zarządowi życzymy powodzenia, wielu sukcesów oraz owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności i dalszego rozwoju działalności strażackiej.

Do 18 maja trwa rekrutacja do Akademii Odporności – bezpłatnego kursu rozwijającego wiedzę i umiejętności szybkiego i efektywnego reagowania na różnorodne zagrożenia, aktualne w warunkach wojny hybrydowej. Program, realizowany pod hasłem “Twoja wiedza, wspólne bezpieczeństwo”, skierowany jest do osób, które w swoich środowiskach zawodowych mogą odgrywać kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych – m.in. przedstawicieli administracji publicznej, organizacji społecznych, instytucji edukacyjnych oraz przedsiębiorstw prywatnych. Organizatorami Akademii są renomowane instytucje, takie jak Ośrodek Studiów Wschodnich, Fundacja Schumana, Fundacja PZU i Stowarzyszenie Willa Decjusza. 

Odporność instytucji publicznych, podmiotów prywatnych i szerzej odporność społeczna wobec działań hybrydowych prowadzonych przeciwko Polsce i Unii Europejskiej jest dziś jednym z kluczowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa. Gotowość do działania w warunkach niepewności staje się cenną umiejętnością – szczególnie wśród osób zarządzających zespołami lub projektami. Zdecydowana większość z nas nie potrafi jednak właściwie zidentyfikować sygnałów faktycznego zagrożenia i nie wie, jak w konkretnych sytuacjach powinna się zachować. 

Akademia Odporności wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu. Program skupia się na rozwijaniu kompetencji osobistych uczestników – tak, by każdy mógł poczuć się pewniej i działać skuteczniej w sytuacji kryzysowej. Zagadnienia obejmują m.in. rozpoznawanie dezinformacji i przeciwdziałanie manipulacji, reakcję na nagłe zagrożenia (jak np. naloty dronów, podpalenia czy próby wykolejenia pociągów), ochronę wrażliwych informacji oraz ocenę ryzyka. 

Program startuje w połowie czerwca 2026 r. i potrwa do wiosny przyszłego roku. Na działania Akademii składają się cykl szkoleń on-line uzupełnionych o warsztaty stacjonarne, materiały edukacyjne oraz działania informacyjne. Spotkania prowadzić będą uznani na skalę całego kraju wybitni eksperci i ekspertki w tematyce bezpieczeństwa oraz wojny hybrydowej. 

Do Akademii zapraszamy osoby z całej Polski – z sektora publicznego i prywatnego – w szczególności reprezentujące administrację publiczną (centralną i lokalną), prywatne przedsiębiorstwa, organizacje społeczne oraz instytucje edukacyjne i kulturalne. Udział jest bezpłatny. 

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem. 

O organizatorach: 

Organizatorami projektu Akademia Odporności są Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Ośrodek Studiów Wschodnich, Fundacja PZU i Stowarzyszenie Willa Decjusza. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.  

Patronat honorowy sprawuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt realizowany jest pod patronatem Unii Metropolii Polskich. Patronat medialny: TVP Info. 

Zaproszenie na XXI nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Gowarczowie

Rada Miejska

w Gowarczowie

woj. Świętokrzyskie

Uprzejmie zapraszam na XXI nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Gowarczowie, która odbędzie się w dniu 12 maja 2026 roku o godz. 900 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Gowarczowie.

Projekt porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad XXI nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gowarczowie.
  2. Przyjęcie porządku obrad XXI nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gowarczowie.
  3. Przyjęcie protokołu z XX nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gowarczowie.
  4. Podjęcie uchwał w sprawie:
    1. przyjęcie oceny zasobów pomocy społecznej Gminy Gowarczów za rok 2025,
    1. rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta i Gminy Gowarczów.
  5. Przedstawienie informacji o działalności Nadleśnictwa Barycz w roku 2025 oraz planów na rok 2026.
  6. Przestawienie informacji o działalności Nadleśnictwa Przysucha w roku 2025 oraz planów na rok 2026.
  7. Sprawy różne.
  8. Zakończenie obrad XXI nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gowarczowie.

 Podstawa prawna do uzyskania zwolnienia z pracy

art. 25 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990r.,                                                      

o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2025 roku poz. 1153 z późn. zm.)             

Przewodniczący Rady Miejskiej

Sławomir Konieczny

Rozpoczęły się prace termomodernizacyjne budynku oczyszczalni ścieków w Rudzie Białaczowskiej.

Wykonane zostanie docieplenie ścian, wymiana okien, wymiana drzwi, modernizacja systemu ciepłej wody użytkowej, montaż pompy ciepła powietrze woda, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.

Wykonawcą prac jest Piotr Kołodziejczyk Rem-Bud z siedzibą w Żelisławicach. Wartość podpisanej umowy 445 000,00 zł.

Prace termomodernizacyjne sfinansowane ze środków unijnych w ramach realizacji projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Gowarczów” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fundacja imienia Stefana Artwińskiego prowadzi nabór wniosków do 7. edycji Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego. To doskonała okazja, aby pozyskać środki na realizację lokalnych inicjatyw na rzecz społeczności.

Termin składania wniosków upływa 11 maja 2026 r. godz. 15:00.

Łączna pula środków w 2026 roku wynosi 480 000 zł

W ramach naboru:

• młode organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 2000 do 6000 zł

• grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe mogą otrzymać granty w wysokości od 2000 do 5000 zł

Zachęcamy do składania wniosków i realizacji działań na rzecz lokalnej społeczności.

Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie:

www.swietokrzyskiegranty.pl

Dobra wiadomość dla mieszkańców!

Miło nam poinformować, że wniosek o przyznanie wsparcia finansowego w formie dotacji celowej
na zakup specjalistycznego sprzętu, środków ochrony indywidualnej, umundurowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gowarczowie uzyskał akceptację Wojewody Świętokrzyskiego.

Oznacza to otrzymanie dotacji w kwocie 33 600,00 zł na zakupm.in.kamery termowizyjnej, bezdotykowego detektora napięcia/prądu przemiennego, detektora wielogazowego czy ubrań specjalnych trzyczęściowych przez OSP w Gowarczowie, która przynależy do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

Dzięki przyznanym środkom finansowym strażacy OSP będą jeszcze lepiej przygotowani do niesienia pomocy.

To kolejny ważny krok w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa w naszej gminie.