Regionalne eliminacje XVII diecezjalnego konkursu pieśni i poezji patriotycznej, odbyły się 03 marca 2020 w Szkole Podstawowej w Gowarczowie. Na scenie wystąpiło 152 wykonawców z całego powiatu w 20 podmiotach i czterech kategoriach wiekowych. XVII etap konkursu pod hasłem „Kocham Moją Ojczyznę ” obejmuje zasięgiem cały region diecezji radomskiej.
Przemawiający tego dnia na scenie docenili idee konkursu, która promuje patriotyczne wychowanie wśród młodego pokolenia, kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz miłości do ojczyzny.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele:
Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak
Starosta Powiatu Koneckiego Grzegorz Piec
Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Jolanta Pacocha
Prezes TWRP „Wszechnica Konecka” Jarosław Staciwa
Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera
Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich Marian Wikiera
Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha
Sekretarz Gminy Gowarczów Marzena Dziewit
Dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie Elwira Sibiga-Gärtner
Nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz Wojciech Bomba
Proboszcz Parafii rzymsko-katolickiej w Gowarczowie ksiądz proboszcz Marek Maciążek
Dyrektor Radia Plus ksiądz Jacek Wieczorek
Asystent Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie ksiądz Adam Głuszek
Prezes Banku Spółdzielczego w Przysusze Halina Wilk
Prezes Banki Spółdzielczego w Końskich Danuta Kucewicz
Kierownik Banku Spółdzielczego w Przysusze filia w Gowarczowie Jadwiga Sarba
Przewodniczącego Gminnego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Gowarczowie Adama Ślufarskiego
Sołtys Gowarczowa Edyta Wiatrowska
Członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Końskich działających przy Towarzystwie Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka„
Udział w finale zapewniły sobie osoby zajmujące pierwsze miejsca.
Komisja konkursowa w składzie Aleksander Kopański, Kinga Zaborowska i Barbara Kosada.
W drodze eliminacji wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Kategoria – Poezja
Przedszkola- I miejsce – Jakub Cabaj
PSP klasy I-IV – I miejsce – Kacper Popiel
PSP klasy V-VIII – I miejsce Nicola Walczyk
Ponadpodstawowe I miejsce Julia Wąsik
Po długich i burzliwych obradach komisja w składzie:
Sylwia Armada, Piotr Zaborowski, Katarzyna Krzysztoporska, Dominika Wróbel, Stanisław Fidos.
W drodze eliminacji wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Kategoria – Pieśń Soliści
Przedszkola – I miejsce Maria Boruń PSP w Niekłaniu Wielkim
PSP klasy I-IV – I miejsce Maja Słowik SP w Dziebałtowie
PSP klasy V-VIII – I miejsce Natalia Boruń PSP w Stąporkowie
Ponadpodstawowe – I miejsce Emilia Mazur II LO w Końskich
Kategoria – Pieśń Zespoły
Przedszkola – I miejsce Adrian i Eryk Mazur Akademia Przedszkolaka w Końskich
PSP klasy I-IV – I miejsce „Wesołe Nutki” SP w Królewcu
PSP klasy V-VII – I miejsce „Królewiaczki” SP w Królewcu
Ponadpodstawowe I miejsce Maria Balińska i Wojciech Wysokiński ZSP nr.1w Końskich
Finały już 24 kwietnia 2020 w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, w którym weźmie udział ok.300 osób z czterech województw.
Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w realizacji konkursu, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.