Wyjątkowa uroczystość na Ludwinowie

Jak co roku Ludwinów, którego próżno szukać na współczesnych mapach ożywa we wspomnieniach podczas uroczystej mszy w intencji wysiedlonych. Krzyż upamiętniający brutalne wysiedlenia ponad 1700 rodzin pod przyszły poligon wojskowy w latach 50-tych ubiegłego wieku znajduje się w lasie na trasie między Rogówkiem a Baczyną. Symboliczna uroczystość jak co roku przyciągnęła rodziny wysiedlonych, mieszkańców okolicznych wsi oraz gości.

Mszę polową po raz pierwszy poprzedzoną drogą krzyżową z Gowarczowa odprawił ks. proboszcz Dariusz Stańczyk zakończoną wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego włączając zebranych również w lekcję historii i patriotyzmu. Tradycyjnie obecni byli przedstawiciele Gminy Gowarczów. Pan wicewójt Jan Wieruszewski w wystąpieniu również podkreślał ważność kontynuowania inicjatywy dla zachowania pamięci wyciągania wniosków przez młodsze pokolenia. Nie zabrakło też przedstawicieli Nadleśnictwa Barycz, które ma pieczę nad terenem oraz licznie zgromadzonej lokalnej społeczności.

Na wszystkich zgromadzonych czekał słodki poczęstunek przygotowany przez zaangażowane osoby z sołectw Miłaków, Rogówek i Brzeźnica.

Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie. W sentymentalny nastrój wprowadził zgromadzonych pieśnią Rafał Sak, zaś do podzielenia się wspomnieniami i pamiątkami (np. archiwalnymi fotografiami), które zasilić mają powstające właśnie lokalne archiwum cyfrowe zachęcała p. dyrektor Elwira Sibiga-Gärtner.

W przygotowanie wydarzenia włączeni są również strażacy, pracownicy gminy oraz mieszkańcy przyległych sołectw.

Więcej o: XLIX nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów

XLIX nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów

W dniu 23 sierpnia 2023 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gowarczowie odbyła się XLIX nadzwyczajna sesja Rady Gminy Gowarczów. Uczestniczyło w niej  13 z 15 radnych. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk.

            Na sesji tej zostały zabezpieczone środki finansowe na budowę budynku garażowego w miejscowości Ruda Białaczowska przy oczyszczalni ścieków, przebudowę dróg gminnych i zakup pługu do odśnieżania.

            W sprawach różnych poruszony został temat bezpieczeństwa na terenie naszej gminy, jak i sprawa wyznaczenia nagrody przez Wójta Gminy Gowarczów w wysokości 5 tysięcy złotych za wskazanie podpalacza.

Więcej o: OSP Bębnów zwycięzcą gminnych zawodów sportowo – pożarniczych.

OSP Bębnów zwycięzcą gminnych zawodów sportowo – pożarniczych.

W ostatnią sobotę 19 sierpnia na stadionie w Gowarczowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których wzięło udział 6 jednostek OSP z terenu gminy Gowarczów.  Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z regulaminem w dwóch konkurencjach; w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym.

W punktacji generalnej zwycięzcą zawodów została Ochotnicza Straż Pożarna w Bębnowie, uzyskując 94,1 pkt.

II    miejsce OSP Giełzów         –   95,66 pkt.

III   miejsce OSP Gowarczów  –  99,83 pkt.

IV  miejsce  OSP Skrzyszów   – 103,31 pkt.

V   miejsce  OSP Korytków    – 108,30 pkt.

VI  miejsce OSP Bernów         – 121,59 pkt.

     Wszystkim drużynom biorącym udział w zawodach, Wójt Gminy Gowarczów i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gowarczowie Stanisław Pacocha wraz z radnymi Agnieszką Ferensztejn, Katarzyną Sobczyńską i V-ce Przewodniczącą Rady Powiatu Jolantą Pacocha wręczyli pamiątkowe dyplomy, a za zajęcie trzech pierwszych miejsc puchary i nagrody.

     Należy podkreślić, że wyniki jakie uzyskały poszczególne drużyny w tegorocznych zawodach były lepsze od ubiegłorocznych. Zawody pożarnicze to również forma szkolenia pożarniczego i doskonalenia umiejętności.      Na zakończenie Wójt Gminy  Stanisław Pacocha podziękował  strażakom ochotnikom za udział w zawodach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gowarczowie za przygotowanie zawodów i pełnienie roli gospodarza, strażakom z PSP w Końskich za pracę w Komisji Sędziowskiej, a wszystkim strażakom z jednostek OSP z terenu gminy za zaangażowanie w działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy.

Więcej o: Festyn Rodzinny w Korytkowie

Festyn Rodzinny w Korytkowie

☀️ Wakacyjne weekendy w sołectwach gminy Gowarczów obfitują w liczne inicjatywy za sprawą Festynów Rodzinnych – mieszkańcy wspólnie spędzają popołudnie, a dzieciaki korzystają z wielu atrakcji.

W sobotnie popołudnie mieliśmy okazję zagościć na ostatni już w tym roku festyn w Korytkowie.

Atrakcje dla młodszych, dmuchane zjeżdżalnie, słodkie przekąski, strefa ogniskowa, gdzie każdy mógł usmażyć sobie kiełbaskę, cieszyły się wielkim powodzeniem. Duży wysiłek w organizację przedsięwzięcia włożyli przedstawiciele sołectwa zwłaszcza radny Paweł Stańczyk i Pani sołtys Joanna Wróbel.

Stoisko GCKiB wsparło organizatorów z darmowymi animacjami, malowaniem buziek i robieniem balonowych zwierzątek. Atmosferę podgrzewała nie tylko pogoda, ale też OSP która, bardzo chętnie organizowała przejażdżki dla dzieci wozem strażackim.

Nie zabrakło pysznych potraw serwowanych przez Panie z KGW Korytków. Między innymi: swojski smalec, ogórki własnej roboty, placuszki z cukinii czy też gulasz i kaszanka z cebulką.

Na festynie obecny był również Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jolanta Pacocha oraz Radna Gminy Gowarczów Katarzyna Sobczyńska, którzy doskonale bawili w towarzystwie mieszkańców Korytkowa

Na zakończenie gość muzyczny MIARA rozkręcił i rozśpiewał wszystkich uczestników festynu, nawet na scenie tuż obok artysty nie zabrakło rozbawionych i roztańczonych dzieci.

Więcej o: Gowarczowski Festyn Rodzinny jak co roku pełen słońca i radości.

Gowarczowski Festyn Rodzinny jak co roku pełen słońca i radości.

We wtorkowe świąteczne popołudnie plac przy szkole Podstawowej W Gowarczowie wypełniony był mocą atrakcji i uczestników. Pomimo upału coroczny Festyn Rodzinny nawiązujący do uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha”Jesteśmy Razem” w Gowarczowie tradycyjnie 15 sierpnia przyciągnął mieszkańców gminy oraz licznych gości.

Witających wszystkich zebranych Wójt Stanisław Pacocha podkreślał moc corocznego wydarzenia oraz symboliczne zakończenie tradycji festynu wiejskiego już zapraszając na przyszłoroczne obchody święta już jako Miasto Gowarczów.

Festyn rozpoczął się od 15:00 występami solistów Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie: Lenka Jaroszyńsk, Natalia Gosek, Kinga Banasik oraz Paweł Sak. Dla uczestników wspaniale zatańczyły solisty Studia Tańca Point: Zuzanna Sarba, Natalia Kot i Antonina Sobczyńska.

Program muzyczny prezentowany na scenie był bardzo zróżnicowany tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Folkowy program zaprezentowały „Bębnowianki”, gitarowe brzmienia wybrzmiały u młodej regionalnej formacji Szpital Uniwersytecki oraz w bandzie Prefect znakomicie przybliżającym hity kultowego zespoły Perfekt. Zabawę taneczną zapewniła formacja RanDevu. Widzów do zabawy rozgrzała gościnnie występująca, bardzo ciepło przyjęta Edyta Jończyk. Gwiazdą wieczoru zgodnie z sugestiami mieszkańców był popularny zespół Defis, który przyciągnął najliczniejszą publikę śpiewającą wspólnie z solistą największe hity zespołu.

            Wręczono też gminne wyróżnienia w postaci Wawrzynów – honorujące lokalne osobowości i przedsiębiorstwa. Wawrzyna Biznesu otrzymała Pani Janina Jagiełło, Wawrzyna Sportowca – Ryszard Żyszczyński, Wawrzyna Kultury – Bartłomiej Gärtner, Wawrzyna Specjalnego – pośmiertnie Waldemar Hajrych zmarły niedawno wielokrotnie nagradzany  modelarz

            Jak co roku odbył się turniej sołectw, które jak zwykle włożyły mnóstwo pracy i energii w przygotowanie wspaniałych stoisk, potraw i prezentacji. W tym roku rywalizowały w trzech zadaniach turniejowych „Co kraj to obyczaj co sołectwo to zwyczaj” (prezentacja sołecka), Twórczo działajMY!(konkurencja kreatywna), ”Do trzech razy sztuka” – rzut kluczem. Ostatecznie na podium stanęło sołectwo Giełzów zdobywając pierwsze miejsce, na drugim miejscu uplasował się Bernów a na trzecim Ruda Białaczowska wyróżnione też zostały pozostałe 3 sołectwa Brzeźnica Kamienna Wola i Korytków. W tym turnieju nie ma jednak przegranych i wygranych, każde sołectwo zawsze wkłada wiele wysiłku w przygotowania dlatego każde z sołectwo otrzymało nagrodę pieniężną z puli 2.100 zł oraz rzeczową ze sprzętów przydatnych w organizacji sołeckich wydarzeń (palniki gazowe, warniki).

            Bardzo udanym pomysłem była też prezentacja Urzędu Gminy w formie stoiska, na których pracownicy urzędu częstowali własnymi wyrobami: grochówką podawaną prosto z polowej kuchni i tradycyjnie chlebem ze smalcem i pysznymi ciastami. Wszytko w otoczeniu obrazów i planszy z nawiązaniami do historii gminy.

            Ponadto jak zwykle prezentowało się stoisko Świetlicy Środowiskowej w rękodziełem, na najmłodszych darmowe dmuchańce i mnóstwo stoisk z dodatkowymi atrakcjami.

Wydarzeniu towarzyszyło hasło Akcji Profilaktycznej ZABAWA BEZ WSPOMAGACZY podczas której w formie konkursów, i scenicznych wykładów  przypominano, że można się świetnie bawić bez wspierania się używkami oraz zbiórka dla Bruna Słowińskiego.

            Największe przedsięwzięcie w gminie to też wielki wkład pracy i energii  wielu ludzi. Ogromne podziękowania kierujemy szczególnie dla ekip Ochotniczych Straży Pożarnych, zaangażowanych pracowników jednostek: Urzędu Gminy, GOPS, CUW, Szkoły, organizatorowi Gminnemu Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie, sołectwom, wolontariuszom i wspaniałym sponsorom.

OGŁOSZENIE

Urząd Gminy w Gowarczowie informuje, że sprzedaż biletów miesięcznych /w tym szkolnych/ na linie komunikacyjne w ramach publicznego transportu zbiorowego, dla którego Organizatorem jest Gmina Gowarczów   będzie prowadzona  22  każdego miesiąca ( z wyjątkiem października)  w godzinach od 11:00 do 14:00, I – piętro p. nr 208

Informację o dacie sprzedaży biletów w październiku podamy w terminie późniejszym.

                                                                /Wójt Gminy  Gowarczów/

Program „Aktywna tablica”

W dniu 10 sierpnia w Kielcach Pan Wójt Stanisław Pacocha wraz z Panią Skarbnik Justyną Płuciennik podpisali umowę w ramach Rządowego programu na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica” na kwotę 35000,00 zł. Za pozyskane środki zostaną zakupione: laptop, pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Aktywna tablica

OGŁOSZENIE

KURZACZE, 11.08.2023 r.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA KURZACZE NA ZEBRANIE SOŁECKIE,  KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 20.08.2023 r.  (NIEDZIELA) O GODZ. 16.00
W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ.

TEMATEM ZEBRANIA BĘDZIE :

  1. FUNDUSZ SOŁECKI NA 2024 r.

                                                                                 SOŁTYS SOŁECTWA KURZACZE:

                                                                                                 WANDA PLUTA

Apel do mieszkańców. Przewidziano nagrodę.

          W ostatnich tygodniach na terenie gminy Gowarczów dochodzi do licznych pożarów budynków, głównie pustostanów i stodół. Niewątpliwie przyczyną tych pożarów są podpalenia. Jak podkreśla policja takiej sytuacji nie było od lat. To musi niepokoić nas wszystkich. Prowadzone są  intensywne działania  w zakresie ustalenia okoliczności każdego z tych zdarzeń oraz do ustalenia sprawcy lub sprawców pożarów. Jednak w dalszym ciągu płoną kolejne budynki.

          Aby zatrzymać sprawcę, niezbędna jest pomoc  i wsparcie ze strony mieszkańców. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o zachowanie czujności i o przekazywanie informacji, które mogą doprowadzić do wykrycia sprawcy.

Za pomoc w wykryciu sprawcy podpaleń wyznaczam nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w związku z ostatnimi podpaleniami proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z KPP w Końskich tel.: 47 804 72 00 lub 112 czynny całą dobę oraz z Urzędem Gminy w Gowarczowie tel. 725 260 330.

Anonimowość gwarantowana.

                                                                                                        Wójt Gminy Gowarczów

                                                                                                              Stanisław Pacocha

Zebranie sołeckie w Rudzie Białaczowskiej

W dniu wczorajszym odbyło się pierwsze zebranie  w sprawie przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego na rok 2024 r. Zebranie poprowadziła Pani Sołtys. W zebraniu wzięli udział Radni z Rudy Białaczowskiej, Pan Wójt Stanisław Pacocha oraz Pani Sekretarz Marzena Dziewit. Środki w wysokości 40.623,41 zł. zostały przeznaczone w całości na zadania własne gminy. O dalszym przebiegu zebrań w pozostałych sołectwach będziemy Państwa informować na bieżąco.