Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Rozświetlona, magiczna wystawa świąteczna CKiAL

W przedświąteczny czwartek sala konferencja urzędu gminy zamieniła się w galerię dzieł młodych twórców z terenu gminy. Spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej było ostatnią w tym roku wystawą prac plastycznych. Uczestnicy zajęć plastycznych stworzyli piękny świąteczny klimat poprzez swoje bałwankowe zagrody, kompozycje świeczników oraz lampiony.

W spotkaniu uczestniczyli młodzi wykonawcy z pracowni plastycznej i muzycznej, panie z ARA (Amatorki Ruch Artystyczny), rodzice, Wójt Stanisław Pacocha wraz z małżonką oraz sympatycy CKiAL, a otworzyli je najmłodsi (Michalina Dróżdż, Klara Brzezińska, Dominika Fąfara, Jasio Banasik) śpiewając wszystkim piosenkę świąteczną. Wydarzenie było też okazją do podziękowania osobom i firmom, które w szczególny sposób wspierają działalność Centrum. Nie zabrakło wspólnego dzielenia się opłatkiem oraz kolędowania w blasku świec i lampionów.

Słodkie zakończenie roku w Świetlicy Środowiskowej

Blisko tydzień przed spotkaniem podsumowującym tegoroczna działalność Świetlicy Środowiskowej młodzież wybrała się na ostatnią w tym roku wycieczkę. |Jadąc do Kielc uczestnicy zatrzymali się w Zagnańsku, żeby przyjrzeć się jednemu z najstarszych w Polsce dębów a z pewnością najbardziej znanemu pomnikowi przyrody jakim jest Dąb Bartek. Jak się okazuje dla części młodzieży była pierwsza wizyta przy dębie. Po raz pierwszy młodzież zwiedzała też kolejne przestrzenie. Na początku jedyne w Polsce i jedno z trzech w Europie Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach – amerykańskiego wynalazcę. Muzeum wypełniają liczne egzemplarze jego słynnych organów. Kolejnym punktem programu była wizyta w Radio eM, gdzie młodzi poznali specyfikę pracy prezentera i dziennikarza radiowego a także mogli spędzić chwilę w studio podczas transmisji na żywo. Słodkim zakończeniem wycieczki był warsztat czekoladowy w Manufakturze Słodyczy połączony nie tylko ze zdobieniem własnej tabliczki czekolady ale także wykładem o samym pochodzeniu i produkcji wyrobów z kakaowca.

Wyszkoleni w nową wiedzę i umiejętności młodzi przygotowując posiłek na spotkanie podsumowujące tegoroczną działalność Świetlicy przyrządzili m.in. sernik. W spotkaniu uczestniczyli również Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha i wikary Adam Głuszek oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Pani Elwira Sibiga. Prowadząca zajęcia Pani Teresa Boba podsumowała działalność i osiągnięcia uczniów zaś goście składali młodzieży najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Spotkaniu towarzyszyło wspólne kolędowanie oraz dzielenie się upominkami.

Spotkanie Mikołajkowe w Giełzowie

W sobotę 22 grudnia w świetlicy wiejskiej w Giełzowie odbyło się spotkanie Mikołajkowe. Wydarzenie zorganizowali w ramach funduszu sołeckiego Pan sołtys Ireneusz Ferensztejn wraz z Panią Radną Agnieszką Ferensztajn. Mikołajowe upominki trafiły do 55 dzieci z terenu sołectwa a poza paczkami zebrani mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Do Giezłowa na spotkanie zawitał też Wójt Stanisław Pacocha z życzeniami wspaniałych Świąt.

Betlejemska Noc w Gowarczowie

W przedświąteczny piątek 21 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gowarczowie wprowadzili wszystkich zebranych w klimat świąt Bożego Narodzenia za sprawą znakomicie przygotowanych przedstawień.

W Szkole Podstawowej na ul. Żuka uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym historię narodzin Dzieciątka. Młodzi wcielili się w poszczególne biblijne postaci i przenieśli zebranych do wydarzeń sprzed 2000 lat. Liczne solowe,duetowe oraz brawurowe chóralne wykonania popularnych kolęd zachęcały wszystkich do wspólnego śpiewania. Przedstawienie przygotowały Panie Renata Stańczyk, Elżbieta Zielińska a od strony muzycznej Pani Iwona Zając i Piotr Zaborowski z CKiAL a jak co roku oglądali je nie tylko uczniowie i kadra pedagogiczna ale również rodzice i zaproszeni goście.

Uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum w sali świetlicy szkolnej stworzyli imponującą konstrukcję, dzięki której widzowie mogli poczuć się niemal jak w teatrze. Inscenizacja obejmowała zarówno Betlejemską szopkę i królewską salę Heroda ale również strefy anielskie i diabelskie. Uroku dodawała gra świateł. Świetnie wyszły zarówno sceny aktorskie jak i kreacje wokalne. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Katarzyna Rachuna.

Gratulacje wykonawcom i serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe składali zebranym dyrektorzy szkół Jan Chojnacki i Paweł Skowron oraz Pani Marzena Dziewit – zastępca wójta jak również Pan Wojciech Owczarek – zastępca sekretarza gminy.

Mikołajki w Bernowie

W sobotę 08 grudnia w świetlicy wiejskiej w Bernowie najmłodsi mieszkańcy sołectwa świętowali Mikołajki. Spotkanie zorganizowała Pani sołtys Joanna Sarba w ramach funduszu soleckiego. Milusińscy z radością odbierali od Mikołaja pękate paczki. W wydarzeniu uczestniczył też Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha.

Więcej o: Trzecia sesja Rady Gminy nowej kadencji

Trzecia sesja Rady Gminy nowej kadencji

W piątek 14 grudnia odbyła się  III sesja Rady Gminy. Sesję otworzył Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk. Następnie skrót najistotniejszych działań i wydarzeń z poprzedniego miesiąca pracy przedstawił Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha.

Sesja obejmowała wiele zagadnień dotyczących opłat  m.in.: rozpatrzenie uchwał w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości (w tym podatek leśny będzie mniejszy w stosunku do roku obecnego, natomiast wzrośnie podatek rolny); w naszej gminie tak jak w całej Polsce wzrośnie też wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (11 zł od osoby za odpady segregowane oraz 20 zł od osoby za odpady niesegregowane).

Radni zgodnie powołali również Komisję Inwentaryzacyjnej Mienia Komunalnego, wprowadzili regulamin dofinansowania osobom fizycznym usługi usuwania wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie gminy Gowarczów oraz regulamin dofinansowania ze środków budżetu Gminy Gowarczów inwestycji realizowanych w ramach programu organizowania niskiej emisji dla Gminy Gowarczów.

Na zakończenie posiedzenia Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz Przewodniczący Rady Gminy złożyli wszystkim zebranym zdrowych ,spokojnych wesołych świat spędzonych w rodzinnej atmosferze.

Więcej o: Spotkanie opłatkowe Aktywnych Seniorów

Spotkanie opłatkowe Aktywnych Seniorów

Tak jak w ubiegłych latach tuż przed świętami Bożego Narodzenia członkinie stowarzyszenia „Aktywni Seniorzy” spotkali się, żeby podzielić się opłatkiem. W czwartkowe popołudnie 13 grudnia w remizie OSP w Gowarczowie była iście wigilijna atmosfera. Po wspólnej modlitwie, której przewodniczyli ksiądz proboszcz Marek Maciążek oraz wikary Adam Głuszek przyszedł czas na życzenia i dzielenie się opłatkiem. Seniorkom serdeczne życzenia składali zarówno księża jak i  Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, Z-ca Wójta Pani Marzena Dziewit oraz Dyrektor CK i AL Elwira Sibiga. W imieniu seniorów głos zabrała przewodnicząca stowarzyszenia Pani Stefania Lipińska. Spotkanie uświetnił zespół ludowy „Bębnowianki”. Panie w towarzyszeniu akordeonu i saksofonu zaintonowały tradycyjne i mniej znane kolędy zachęcając do wspólnego śpiewania. Poza wspólnym kolędowaniem nie zabrakło stołów zastawionych wspaniałymi wigilijnymi potrawami – wszystko w wesołej, ciepłej, świątecznej atmosferze.

Więcej o: Mikołaj zawitał do Gowarczowa

Mikołaj zawitał do Gowarczowa

Jak co roku 6 grudnia Mikołaj miał pełne ręcepracy. Jako pierwszych Mikołaj odwiedził przedszkolaków – była wspólna zabawa,śpiewy oraz oczywiście upominki. Równie radośnie było w Szkole Podstawowej gdzie witano Mikołaja z nie mniejszym entuzjazmem. Mikołaj nie szczędziłkreatywności w wymyślaniu zadań dla obdarowywanych a dzięki zgodnej współpracyMikołaja z całym zespołem pomocników prezent dotarł do wszystkich dzieci, młodzieżyjak również opiekunów.

Więcej o: Wystawa prac plastycznych wykonanych przez gowarczowską młodzież

Wystawa prac plastycznych wykonanych przez gowarczowską młodzież

Młodzież ze świetlicy środowiskowej co roku tworzy coraz piękniejsze dzieła. W tym sezonie poza zdobieniami przedmiotów w technice decoupage młodzi artyści m.in. malowali obrazy oraz zapoznawali się z maszyną do szycia. Efekty są znakomite – powstały piękne poduszki bardzo oryginale przytulanki. Prace prezentowane były podczas wystawy, która odbyła się w sali Szkoły Podstawowej między 04 a 06 grudnia. Wśród osób, które odwiedziły wystawę byli m.in. Wójt Gminy Stanisław Pacocha oraz jego zastępca Pani Marzena Dziewit, którzy nie szczędzili pochwał.

Pani Teresa Boba – opiekunka świetlicy nie kryje dumy z podopiecznych – znakomicie radzą sobie z każdym nowym zadaniem.