Więcej o: Wystawa i konkurs kanapkowy

Wystawa i konkurs kanapkowy

     W dniach 28 i 29 listopada w Gimnazjum im. Jana Pawła II można było podziwiać prace wykonane w ramach zajęć świetlicy środowiskowej prowadzonej przez CKiAL. Młodzież gimnazjalna pod kierunkiem instr. Teresy Boby zaprezentowała prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów . Termin zaplanowano tak , by prace mogli zobaczyć rodzice , którzy uczestniczyli w wywiadówce w dniu 29 listopada. W tym czasie zorganizowany został również konkurs kulinarny na zdrową i pożywną kanapkę . Ocenie polegała oprócz walorów smakowych także estetyka i sposób podania produktu. W rywalizacji uczestniczyły 3 zespoły. Przed nami jeszcze konkurs „mikołajkowy” i spotkanie świąteczne wszystkich uczestników.

Kolejne nowości w bibliotece

Z przyjemnością informujemy ,że zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Gowarczowie powiększyły się o nowe pozycje książkowe. Na zdjęciach przedstawiamy nowe nabytki i zapraszamy wszystkich miłośników spędzania jesiennych i zimowych wieczorów z dobrą książką do korzystania z naszych zbiorów.

Więcej o: Zakończona przebudowa ulicy Wojska Polskiego

Zakończona przebudowa ulicy Wojska Polskiego

Zakończono prace nad realizacją zadania : „Przebudowa drogi gminnej polegająca na wykonaniu chodnika dla pieszych przy ul.Wojska Polskiego w Gowarczowie”. Nowy chodnik położony został na długości ok. 210 m. Dzięki sprzyjającej aurze zadanie zrealizowano sprawnie , zgodnie z zaplanowanym terminem.Odbiór wykonanego zadania w dniu 28 listopada. Zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na tym odcinku jest szczególnie ważne w okresach jesienno -zimowych.

Więcej o: Muzyczne i plastyczne „Katarzynki” w CKiAL

Muzyczne i plastyczne „Katarzynki” w CKiAL

W sobotę o godz 14.30 rozpoczęło się spotkanie osób działających i współpracujących z Centrum Kultury. Była to okazja do prezentacji efektów pracy z ostatnich dwóch miesięcy. Na początek w pracowni muzycznej można było posłuchać krótkiej części słowno- muzycznej . Instr. Piotr Zaborowski przedstawił również wyniki udziału w konkursie muzycznym „Scena 2016”. Tradycyjnie Rafał Sak przygotował specjalnie na to spotkanie wiersz własnego autorstwa pt; „Nasza Katarzyna”. Tytuł nawiązywał do hasła przewodniego – „Katarzynki” , którego pomysł zaproponowały panie działające w pracowni plastycznej w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Kolejnym punktem była prezentacja prac powstałych pod okiem instr. Małgorzaty Gałązki – obrazów , dzieł z wykorzystaniem mas plastycznych i „magicznych kamieni”. Wystawę obejrzało liczne grono osób zaproszonych przez autorów prac. Przed nami okres przygotowywania dekoracji o tematyce świątecznej.

Więcej o: Pełnoprawne przedszkolaki

Pełnoprawne przedszkolaki

    W dniu 16 listopada w przedszkolu w budynku CKiAL odbyła się miła uroczystość ,na którą licznie przybyli rodzice oraz Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha wraz z Z-cą Panią Marzeną Dziewit. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali pierwszych popisów artystycznych przygotowanych pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Pluty .Pierwsze sukcesy przedszkolaków nagradzane były brawami. Jednak najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowanie na przedszkolaka .Po przysiędze złożonej przez najmłodszych pasowania dokonał Wójt . Uroczystość zakończył słodki poczęstunek ufundowany przez przybyłych gości.Od tego momentu mamy 18 nowych pełnoprawnych przedszkolaków.

Więcej o: Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tradycyjnie 11 listopada w Gowarczowie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości .Głównym punktem uroczystości była Msza Św. w intencji Ojczyzny , w której uczestniczyli mieszkańcy, harcerze , reprezentacje jednostek OSP na czele z Prezesem OSP – Wójtem Stanisławem Pacochą. Nabożeństwo koncelebrowali ks. proboszcz Marek Maciążek , ks. Adam Głuszek oraz ks. Tadeusz Żak. Była to doskonała okazja do poświęcenia sztandaru jednostki OSP z Giełzowa . Następnie poczty sztandarowe ,reprezentacje jednostek OSP i organizacji społecznych przemaszerowały do starej strażnicy OSP ,gdzie pod pamiątkową tablicą złożono wieniec i wiązanki kwiatów. Trasę przemarszu zabezpieczał patrol policji z KP w Końskich.

Więcej o: Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

      W dniu 10 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej w Gowarczowie patriotyczna uroczystości. W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie klas trzecich pod kierunkiem Jolanty Żyszczyńskiej , Ewy Jańczyk i Ilony Pacan przygotowali uroczysty apel poświęcony pamięci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Na program składały utwory muzyczne związane z tradycją niepodległościową i przypomnienie faktów historycznych. Władze Gminy Gowarczów na tej uroczystości reprezentował Wójt Stanisław Pacocha , który pogratulował wykonawcom i zwrócił uwagę na znaczenie takich uroczystości w kształtowaniu postaw patriotycznych. Dyrektor Szkoły Podstawowej dziękując dodatkowo zwrócił uwagę na właściwą postawę publiczności dzięki czemu uroczystość miała należną rangę i powagę.

Więcej o: Bezpłatna mammografia

Bezpłatna mammografia

W środę 9 listopada przy Szkole Podstawowej w Gowarczowie można było skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego w technologii cyfrowej. Organizatorem akcji była firma „Medica” z Łodzi działająca na podstawie umowy z NFZ. Jak informuje przeprowadzająca badania technik elektroradiologii Aleksandra Zielińska z badania w tym dniu skorzystało ok. 60 pań w wieku 50 – 69 lat. Pozostałe chętne osoby ,
które nie mogły skorzystać z badania w tym czasie mogą zadzwonić pod numery telefonów 42 254 64 10 lub 517 54 40 04 i dowiedzieć się , kiedy w najbliższej okolicy planowane są badania.

Więcej o: Przebudowa ulicy Wojska Polskiego

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego

Rozpoczęto prace nad realizacją zadania : „Przebudowa drogi gminnej polegająca na wykonaniu chodnika dla pieszych przy ul.Wojska Polskiego w Gowarczowie”. Nowy chodnik o szer 1,5 m położony zostanie na długości ok. 210 m. Niewątpliwie wpłynie to na estetykę tego miejsca i co jeszcze ważniejsze poprawi bezpieczeństwo na  odcinku łączącym centrum miejscowości z osiedlem domków jednorodzinnych i szkołą podstawową.

Więcej o: Ćwiczenia obronne 2016

Ćwiczenia obronne 2016

Na terenie gminy Gowarczów w dniu 28 października 2016 r. w godzinach: od 8:00 do 15:00 zostało przeprowadzone gminne ćwiczenie obronne nt: „Kierowanie osiąganiem stanu gotowości obronnej czasu kryzysu w gminie Gowarczów w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa działaniami o charakterze terrorystycznym”
W gminnym ćwiczeniu obronnym wzięli udział:
1. Zastępca Wójta Gminy
2. Sekretarz Gminy.
3. Zastępca Skarbnika Gminy.
4. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.
5. Obsada Stałego Dyżuru Wójta.
6. Kierownicy Referatów Urzędu Gminy oraz samodzielne stanowiska pracy Urzędu Gminy w Gowarczowie.
7. Dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych Wójtowi.
8. Przedstawiciele KP Policji w Końskich.
9. Komendant Gminny OSP.
10. Ochotnicza Straż Pożarna w Gowarczowie.
11. Grupa Ratownictwa Medycznego OSP Gowarczów.
Kierownikiem Gminnego Ćwiczenia Obronnego był Wójt Stanisław Pacocha.
W czasie ćwiczenia realizowane były epizody praktyczne związane z ewakuacją Szkoły Podstawowej w Gowarczowie w związku z zagrożeniem terrorystycznym. O godz. 11:45 Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gowarczowie otrzymał telefon od anonimowego rozmówcy z informacją, że na terenie szkoły podłożony został ładunek wybuchowy. Natychmiast zostały uruchomione wszystkie służby ratownicze (policja, straż, służba zdrowia) oraz powiadomiono Wójta Gminy. Dyrektor szkoły zarządził i przeprowadził ewakuację uczniów oraz pracowników szkoły. Przybyłe na miejsce zdarzenia służby natychmiast przystąpiły do realizacji swoich zadań oraz zabezpieczyły miejsce zdarzenia, policja przeszukała cały budynek Szkoły.
Ćwiczenia zakończyły się zebraniem wszystkich uczestników w sali w Szkole Podstawowej w Gowarczowie, gdzie nastąpiło omówienie przebiegu poszczególnych etapów, uzyskanych efektów i podsumowanie, podczas którego Wójt Gminy podkreślił, że było ono sprawdzianem dobrej współpracy i wzajemnego współdziałania gminnych struktur organizacyjnych realizujących zadania obronne z policją i ochotniczą strażą pożarną oraz zespołem ratunkowym.
Ćwiczenie to stworzyło możliwość praktycznego sprawdzenia obowiązujących procedur przewidzianych do realizacji w sytuacjach kryzysowych oraz w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
Jako organizatorzy składamy podziękowania wszystkim uczestnikom ćwiczenia za ich zaangażowanie i entuzjazm w wykonywaniu powierzonych zadań. Ich działanie zdecydowanie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na naszym terenie.