Więcej o: Przedstawienie Wielkanocne w Szkole Podstawowej

Przedstawienie Wielkanocne w Szkole Podstawowej

W środę przedświąteczną uczniowie Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pedagogów przygotowali wszystkim zebranym przedstawienie pt. „Wielkanoc. Tradycje i obyczaje”.  Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Ten radosny czas obfituje w wiele zwyczajów a większość z nich znane jest od średniowiecza i praktykowane do dziś. Uczniowie w wystąpieniu przypomnieli nie tylko najważniejsze z nich ale także te mniej popularne i zanikające. Nie zabrakło też muzycznych akcentów a scenografię dopełniał piękny świąteczny stół pełen kwiatów i tradycyjnych wypieków.

Serdeczne życzenia radosnych Świąt Wielkanocy złożył Dyrektor Jan Chojnacki, ks. Proboszcz Marek Maciążek oraz Pani Elwira Sibiga – Dyrektor CK i AL. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych nawiązujących do tematyki Świąt Wielkiej Nocy.

Więcej o: Wystawa Wielkanocna w CK i AL

Wystawa Wielkanocna w CK i AL

  Jak co roku w pracowni plastycznej Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej powstały małe dzieła  nawiązujące do tradycji Wielkanocnych. Tym razem tematyką wystawy były ikony oraz pisanki zdobione różnymi technikami.

Spotkanie rozpoczął krótki wesoły występ artystyczny grupy umuzykalniającej „Musikotki” w pracowni muzycznej. Zaś w pracowni plastycznej na zebranych czekał wiosenny stół z kompozycją pisanek oraz wystawa ponad dwudziestu ikon. Prace stworzyli uczestnicy zajęć plastycznych – zarówno dzieci i młodzież oraz Panie z ARA (Amatorskiego Ruchu Artystycznego).

Pani Małgorzata Gałązka – prowadząca zajęcia plastyczne przygotowała dla zebranych quiz wiedzy na temat tradycji i obyczajów wielkanocnych. Zarówno dzieci jak i dorośli znakomicie poradzili sobie z zadaniem.

Na zakończenie spotkania życzenia wszelkiej pomylności złożyli dyrektor CK i AL Elwira Sibiga oraz instruktorzy symbolicznie dzieląc się ze wszystkimi jajkiem.

Więcej o: Remonty dróg wojewódzkich

Remonty dróg wojewódzkich

Zima i obciążenie ruchem ciężarowym spowodowały wiele uszkodzeń nawierzchni. Po interwencji Wójta Gminy Stanisława Pacochy w sprawie złego stanu dróg wojewódzkich ruszyły ich remonty. Uzupełniane są ubytki i wymieniane fragmenty nawierzchni na drodze wojewódzkiej przebiegającej przez naszą gminę. Remont zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz przechodniów.

Panie z Gowarczowa na IV Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej

W czwartek 22 marca w  Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach odbyło się  IV Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej. Tegoroczne spotkanie obejmowało tematykę profilaktyki prozdrowotnej i racjonalnego żywienia pt. „Tradycje i przyzwyczajenia kulinarne, a nowe trendy w żywieniu rodziny”.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Pań reprezentujących gminę Gowarczów: z-cy Wójta Marzeny Dziewit oraz dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Elwiry Sibiga. W forum wzięły też udział Panie: Małgorzata Gałązka – instruktor w CK i AL oraz Małgorzata Żurawska i Katarzyna Bielecka – działające w Amatorskim Ruchu Artystycznym przy Centrum Kultury.

Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe prezentacje z w.w. tematyki. Prowadzący wykłady włączyli do dyskusji  i ćwiczeń zebrane Panie. Uczestniczki poszerzyły wiedzę z zakresu nowych trendów z żywieniu rodziny i wspólnie zastanawiały się jak nie ulegać wszechobecnym modom w diecie i kruczkom marketingowym przy wyborze produktów spożywczych, skorzystały z porad stylistki w zakresie odpowiedniego doboru kolorystyki do typu urody jak również brały udział w warsztacie trenerki fitness, która pokazała jak w codziennym życiu zadbać o aktywność fizyczną.

30.03.2018 r. – dzień wolny od pracy w Urzędzie Gminy

OGŁOSZENIE

Zgodnie z zarządzeniem nr 0050.14.2018 Wójta Gminy Gowarczów z dnia 5 lutego 2018 roku w sprawie ustalenia dodatkowego dnia wolnego od pracy w 2018 roku w Urzędzie Gminy w Gowarczowie

zawiadamiam, że
dzień 30 marca  2018 roku jest dniem wolnym od pracy w Urzędzie  Gminy w Gowarczowie.

Wójt
Stanisław Pacocha

Więcej o: Z wiosną ruszają przebudowy i remonty dróg

Z wiosną ruszają przebudowy i remonty dróg

Jak informuje Pani Marzena Dziewit Zastępca Wójta Gminy Gowarczów za moment ruszą pierwsze remonty i przebudowy dróg gminnych. W ostatnich tygodniach zostały podpisane trzy umowy na przebudowę i budowę dróg. Dotyczą one:

  • przebudowy drogi gminnej w miejscowości Brzeźnica na odcinku 450 m/b, koszt inwestycji zgodnie z zawartą umową wynosi 131.817,30;
  • przebudowy drogi gminnej w miejscowości Borowiec na odcinku 565,50 m/b, koszt inwestycji zgodnie z zawartą umową wynosi 155.993,14;
  • budowy drogi gminnej wewnętrznej w miejscowości Ruda Białaczowska na odcinku 100 m/b, koszt inwestycji zgodnie z zawartą umową wynosi 70.694,50.

Wykonawcą inwestycji wyłonionym  w wyniku przetargu nieograniczonego został Zakład Budowlano – Drogowy „DUKT” SP. z o.o. z siedzibą w Nowinach. Inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca. Okres udzielonej gwarancji to 5 lat.

Niebawem zostaną też otworzone oferty na remont dróg gminnych w Gowarczowie dotyczące ul. Kościuszki, ul. Wojska Polskiego oraz ul. Stanisława Żuka na odcinku prowadzącym do Szkoły Podstawowej.

O kolejnych inwestycjach, których będzie sporo w tym sezonie będziemy informować na bieżąco.

Więcej o: Posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Gowarczowie

Posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Gowarczowie

  W dniu 14 marca 2018r. na Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gowarczowie odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Gowarczowie. Spotkanie otworzył prezes zarządu dh Stanisław Pacocha witając wszystkich członków zarządu. Podczas posiedzenia omówiono sytuację przeciwpożarową Gminy Gowarczów za rok 2017. Ponadto podsumowano działalność statutową i organizacyjną Oddziału Gminnego ZOSP RP za 2017 rok, oraz przedstawiono informacje z wykonania budżetu Gminy Gowarczów w odniesieniu do Ochotniczych Straży Pożarnych za 2017r. a także założenia na 2018r. Podsumowano również zebrania sprawozdawcze, także wstępnie planowane uroczystości i wydarzenia w 2018r. takie jak:

– Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
– Adoracja Grobu Pańskiego, oraz Msza Rezulekcyjna,
– Dzień Strażaka,
– Manewry i ćwiczenia OSP,
– Zawody sportowo – pożarnicze,
– 90-Lecie jednostki OSP Skrzyszów.

Na zakończenie Wójt Gminy Gowarczów Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP PR Stanisław Pacocha  podziękował druhom za całoroczną pracę na rzecz swoich jednostek i mieszkańców całej gminy.

Więcej o: Katarzyna Gärtner z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Gowarczów

Katarzyna Gärtner z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Gowarczów

W piątek 09 marca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gowarczowie odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Kobiet. Po raz pierwszy  Rada Gminy w Gowarczowie nadała tytuł  Honorowego Obywatela Gminy Gowarczów. Na wniosek Wójta Stanisława Pacochy tytuł ten został przyznany Pani Katarzynie Gärtner – wybitnej kompozytorce mieszkającej w Komaszycach. Piątkowa uroczystość rozpoczął Wójt składając życzenia wszystkim zebranym Paniom. Następnie Przewodniczący Rany Gminy Sławomir Stańczyk odczytał akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Gowarczów Pani Katarzynie. Kompozytorka z rąk Wójta otrzymała też statuetkę nawiązującą w kształcie do herbu gminy. Artystka nie kryła wzruszenia i radości z tak wspaniałego wyróżnienia podkreślając wielkie przywiązanie do gowarczowskiej ziemi.

Spotkanie z kompozytorką było przeglądem jej twórczości. Podczas wieczorku, który moderowała Dyrektor CK i AL Elwira Sibiga Pani Katarzyna opowiadała o realizacji wybranych dzieł – od opery dla dzieci „Krasnoludki, krasnoludki” poprzez Mszę Beatową „Pan przyjacielem moim”, oratorium „Zagrajcie nam dzisiaj, wszystkie srebrne dzwony”, płytach:  „Na szkle malowane”, „Pozłacany warkocz”, „Czar korzeni”  czy „Pomsta”. Nie zabrakło anegdot związanych oraz ze współpracą z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Agnieszka Osiecka czy Anna German jak również wspomnień z desek opolskich festiwali. Tłem i bazą opowieści była seria obrazów stworzona w pracowni plastycznej CK i AL. Obrazy przedstawiały zarówno  wizualizacje wybranych piosenek, okładki płyt, plakaty oraz pejzaże z Komaszyckiego siedliska. Dodatkową niespodzianką  były występy wokalistów i zespołu „Bebnowianki” – widownia chętnie włączyła się w wspólne śpiewanie.

Czytaj więcej „Katarzyna Gärtner z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Gowarczów”

Więcej o: Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W środę 7 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Gowarczowie odbyła się kolejna edycja Eliminacji Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Do udziału zgłosiło się 10 uczestników, w dwóch grupach wiekowych. Grupa I – Szkoły Podstawowe, czyli osoby w wieku 10-13 lat, liczyła 5 uczestników, Grupa II – Oddziały Gimnazjalne – w wieku 14-16 lat – liczyła 5 uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwała komisja w składzie:

– Przewodniczący kpt. Robert Pałosz,
– Sekretarz Urszula Rybińska członkowie:
– Kazimierz Kosierkiewicz – Komendant Gminny OSP RP
– Robert Gawroński – Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP
– Maciej Muszyński – nauczyciel

Turniej składał się z dwóch etapów. Pierwsza część polegała na rozwiązaniu testów. Trzy osoby z grupy I i cztery osoby z grupy II zakwalifikowały się do kolejnego etapu, podczas którego uczestnicy turnieju musieli odpowiedzieć na pytania zadawane przez kpt. Roberta Pałosza funkcjonariusza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Czytaj więcej „Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej”