Nowości książkowe w bibliotece

Z przyjemnością informujemy że w 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gowarczowie otrzymała dotację na realizację zadania – „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” – kwota dotacji – 6472 zł
W ramach programu biblioteka rozpoczęła zakup nowości wydawniczych.

Zapraszamy

NOWA ERA KOMPUTERA

Projekt: NOWA ERA KOMPUTERA ...

Projekt „NOWA ERA KOMPUTERA – poprawa umiejętności korzystania z internetu, e-usług”

Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w partnerstwie z Krajowym Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości i Babiogórskim Stowarzyszeniem Zielona Linia realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „NOWA ERA KOMPUTERA – poprawa umiejętności korzystania z internetu, e-usług”

Więcej o: Czytanie „Przedwiośnia” w Gowarczowie.

Czytanie „Przedwiośnia” w Gowarczowie.

Po raz trzeci Gowarczów włączył się w akcję Narodowego Czytania. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

   Zaproszonych gości oraz widownię zebranych na świetlicy szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi przywitała Pani Elwira Sibiga – dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej zaś w klimat utworu audytorium wprowadziła Pani Małgorzata Mastalerz – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej. Fragmenty powieści w kwiecistej scenografii czytali: Pani Marzena Dziewit – zastępczyni Wójta , Pani Anna Arcab – nauczycielka geografii i bibliotekarka, Pani Daria Majchrzak – czytelniczka biblioteki, Patrycja Pszczółka – uczennica klasy III, Pan Paweł Skowron – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Gowarczowie,  oraz Dominik Michałowski – uczeń III klasy gimnazjum.

Spotkaniu towarzyszył występ duetu wokalnego uczennic SP Alicji Burbeluk oraz Marty Kamody.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również kolejną edycję konkursu „Najaktywniejszy czytelnik lata 2018”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

 

Odbiór drogi w Kurzaczach

   W dniu 12 września w miejscowości Kurzacze odbył się odbiór drogi gminnej. W wyniku zrealizowanego zadania, na odcinku ponad 250 mb  powstała asfaltowa nawierzchnia oraz pobocza. Inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz usprawni komunikację w tej części gminy.

Zebrania dotyczące funduszu sołeckiego

We wrześniu we wszystkich sołectwach gminy Gowarczów odbywają się zebrania dotyczące funduszu sołeckiego uchwalonego na 2019 rok. Do tej pory odbyły się zebrania w miejscowościach Bębnów, Kamienna Wola, Kurzacze oraz Bernów. Kolejne zebrania odbywać się będą sukcesywnie do końca września. Zachęcamy mieszkańców poszczególnych sołectw do aktywnego uczestniczenia w  zebraniach gdyż obejmują one przedsięwzięcia przewidziane do realizacji na terenie sołectwa.

Więcej o: Złote Gody, czyli 50 lat razem

Złote Gody, czyli 50 lat razem

W dniu 08 września 2018 w Gowarczowie odbyła się uroczystość „Złotych Godów” czyli jubileusz 50-tej rocznicy zawarcia związku małżeńskiego par z terenu gminy. Obchody rozpoczęła msza święta, którą celebrował ksiądz proboszcz Marek Maciążek. Kolejna część uroczystości odbyła się w świetlicy przy remizie OSP w Gowarczowie. Wszystkich gości powitał Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Joanna Dołowska, którzy gratulowali małżonkom pięknego jubileuszu. Z rąk wójta małżonkowie udekorowani zostali medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Pary otrzymały również okazjonalne legitymacje i piękne bukiety.
Czytaj więcej „Złote Gody, czyli 50 lat razem”

Więcej o: Kolejne „Pieczenie Ziemniaka” w Morzywole.

Kolejne „Pieczenie Ziemniaka” w Morzywole.

W sobotę 08 września przy starej szkole w Morzywole po raz trzeci mieszkańcy spotkali się na wspólnym. „Pieczeniu Ziemniaka”. Imprezę zorganizowała Pani sołtys Barbara Dajer, ale w przygotowanie wydarzenia zaangażowała się niemal cała społeczność sołecka a w szczególności młodzież.

Obowiązkowym punktem programu było oczywiście skosztowanie ziemniaka pieczonego w piasku na ogniu, choć innych smakołyków nie brakowało – każdy z przybyłych dostawiał kolejnych pyszności do wspólnego stołu. Podczas spotkania nie zabrakło też wspólnych śpiewów  i tańców przy muzyce ludowej na żywo, jak również tej współczesnej. Wśród gości nie zabrakło Wójta Gminy Gowarczów Stanisław Pacochy oraz jego małżonki. Zaproszenie przyjęli także goście z sąsiedniego sołectwa Komaszyce.

Inicjatywa cieszy się duży powodzeniem i rok rocznie integruje mieszkańców Morzywołu.

 

Więcej o: Uroczysta msza w intencji wysiedlonych

Uroczysta msza w intencji wysiedlonych

Tradycyjnie w ostania niedzielę sierpnia odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców wysiedlonych z początkiem lat 50-tych ubiegłego wieku z okolicznych miejscowości. Niesprzyjająca aura sprawiła, że wyjątkowo mszę odprawiono w kościele parafialnym w Gowarczowie, a nie jak zazwyczaj w formie mszy polowej w Ludwinowie.

W mszy, której przewodniczył ksiądz wikary Adam Głuszek uczestniczyli wysiedleńcy, ich rodziny oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

O konieczności utrwalania pamięci o tych wydarzeniach mowa była zarówno w homilii, jak i podczas krótkich przemówień Pana Henryka Pargiełły – inicjatora corocznych spotkań oraz Wójta Gminy Gowarczów – Stanisława Pacochy. Włodarz Gowarczowa dziękował za kultywowanie i archiwizowanie wspomnień tej trudnej i wstrząsającej historii regionu.

Więcej o: Pierwszy Piknik Rodziny w Korytkowie

Pierwszy Piknik Rodziny w Korytkowie

W niedzielę 19 siepania na placu przy remizie OSP Korytków mieszkańcy sołectwa i okolic integrowali się podczas „Pierwszego Pikniku Rodzinnego Mieszkańców Korytkowa”. Imprezę zorganizowała rada sołecka w składzie: Artur Bobiński, Stefan Dyk, Jacek Płuciennik, Paweł Pluta, duży wkład mieli tez druhowie OSP Korytków. Licznie przybyłych witali życząc udanej zabawy sołtys Korytkowa Paweł Stańczyk oraz Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, który gratulował wspaniałej inicjatywy.
Na zebranych czekał bogaty program. Dzieci korzystały z placu zabaw mając do dyspozycji m.in. zjeżdżalnię, karuzelę czy wygraną podczas Turnieju Sołectw trampolinę. Specjalnie z myślą o nich przygotowano też konkursy – uczestnicy brali udział w konkurencjach sportowo – zręcznościowych.
Wiele emocji przyniosły też przejażdżki samochodami terenowymi po wyznaczonym torze przygotowane przez grupę offroadowa „Spontan”. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz sprzętu pożarniczego przygotowany prze druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Korytkowe i KSRG Gowarczów. Nie zabrakło też wspólnego pieczenia kiełbasek oraz zabawy z zespołem „Białe Rękawiczki”.
Uczestnikom sprzyjała wspaniała pogoda i dobre humory.

Będą dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne na terenie gminy

W poniedziałek 20 sierpnia w Świetlicy Wiejskiej w Gowarczowie przy ul. Warszawskiej odbyło się potkanie dotyczące dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej oraz instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej. Z dofinansowania wynoszącego nawet 50 % inwestycji mogą skorzystać osoby prywatne, gospodarstwa a także firmy. Spotkanie prowadził przedstawiciel firmy realizującej przedsięwzięcie oraz Wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha. Mieszkańcy gminy, obecni na spotkaniu są w trakcie indywidualnych konsultacji a pierwsze panele pojawią się już w przyszłym miesiącu.

W ramach projektu z dofinansowania na to odnawialne źródło energii będzie mogło skorzystać nawet 50 gospodarstw.