Więcej o: Wakacyjna sesja Rady Gminy

Wakacyjna sesja Rady Gminy

We wtorek 29 sierpnia odbyła się XXXIV sesja Rady Gminy. Po otwarciu sesji przez Przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Stańczyka nastąpiło przyjecie protokołu z poprzedniej sesji. Następnie Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha przedstawił skrót najważniejszych wydarzeń w gminie od poprzedniej sesji. Między innymi: powołanie na stanowisko dyrektora Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Pani Elwiry Sibiga, opis spotkania dotyczącego planowanego zakupu gruntów pod budowę zbiornika wodnego w Rudzie Białaczowskiej czy podpisanych umowach z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie zadań w ramach programu „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej”. Kolejnym etapem sesji było rozpatrzenie uchwał. W pierwszej kolejności przyjęto uchwałę o przyjęciu ”Planu gospodarki nieskomasowanej dla Gminy Gowarczów na lata 2017-2020”. Pani Alicja Tamborska opracowująca powyższy dokument wprowadziła zebranych w najistotniejsze założenia planu – m.in. powstanie 2 elektrowni fotowoltaicznych na terenie gminy. Następnie rozpatrzono uchwałę o ustanowieniu herbu, flagi, pieczęci oraz sztandaru Gminy Gowarczów oraz zasad ich używania. Gmina będzie mogła oficjalnie wprowadzić jednolitą identyfikację wizualną dzięki zatwierdzeniu przez Komisję Heraldyczną funkcjonalną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w.w. symboli. Postanowienia Komisji Heraldycznej zostały zatwierdzone i w najbliższym czasie Gmina Gowarczów używać będzie odświeżonych wersji herbu i weksyliów. Rozpatrzono też uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Starostwa Powiatowego w Końskich na przebudowę dróg powiatowych na trasach Giełzów – Gowarczów , Gowarczów – Bębnów, wprowadzono zmiany w budżecie gminy na 2017r., zmiany w wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2021, zaliczono poszczególne drogi z wsi: Borowiec, Skrzyszów, Kupimierz, Korytków, Miłaków, Brzeźnica oraz w Gowarczowie do kategorii dróg gminnych na terenie Gminy Gowarczów a nazwa ulica Pl. XX – lecia pozostanie bez zmian.

Więcej o: Ku pamięci wysiedlonych

Ku pamięci wysiedlonych

W niedzielę 27 sierpnia jak co roku w Ludwinowie odbyła się uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Budek, Eugeniowa, Gąsiorowa, Huty, Januchty, Józefowa, Ludwinowa, Woli Nosowej i Kacprowa, którzy na początku lat 1950 – tych zostali brutalnie wysiedleni ze swych gospodarstw. We mszy polowej, której przewodniczył ks. proboszcz Marek Maciążek uczestniczyli wysiedleńcy, ich rodziny oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Tradycyjnie obecni byli były nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz– Henryk Pargieła, który jest inicjatorem corocznych spotkań oraz  Wójt Gminy Gowarczów – Stanisław Pacocha, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że należy pielęgnować pamięć o tych  dramatycznych wydarzeniach.

Nie zabrakło też wspomnień samych wysiedlonych, którzy przybliżyli zebranym swoje historie nie tylko z rozrzewnieniem i sentymentem ale też z dystansem i poczuciem humoru.

Uroczystość dopełnił występ artystyczny duetu Weroniki Dróżdż i Wiktorii Dobosz, pod muzycznym przewodnictwem Piotra Zaborowskiego a  wspólne odśpiewania „Roty” nadało jej bardziej podniosły charakter.

Po wykonaniu wspَlnego pamiątkowego zdjęcia wysiedlonych oraz ich rodzin wszyscy uczestnicy udali się na przygotowany poczęstunek.

Więcej o: Bardzo udany Festyn Rodzinny

Bardzo udany Festyn Rodzinny

Po raz kolejny Festyn Rodzinny nawiązujący do uroczystości odpustowych św. Rocha „Jesteśmy Razem” zorganizowany został 15 sierpnia.  Zmiana terminu zainicjowana przez Wójta Gminy Stanisława Pacochę, piękna pogoda i bogaty program festynu sprawiły, że na największej imprezie w gminie bawiły się tłumy ludzi.

Na początku na scenie prezentowali się soliści i grupy związane z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Kolejno: uczestnicy akcji wakacyjnej „Eko Wakacje z CKiAL” w krótkim programie artystycznym i pokazie  mody podsumowującym 4 tygodnie eko zabawy, następnie soliści prezentując znane i lubiane hity: Marta Juszyńska, Julia Kuleta, Agata Ciołkiewicz, Rafał Sak, Weronika Kaniowska. Jak co roku pięknie zaprezentował się zespół JUMP w składzie Agnieszka Głuch – śpiew, Magdalena Stolarczyk – perkusja, Emilia Dajer -flet poprzeczny, Daniel Feliński – gitara, śpiew, Piotr Zaborowski – inst. klawiszowe. Wspaniały program piosenek z lat 60-tych przygotował zespół wokalny „ALE BABKI” (w składzie: Urszula Matynia, Barbara Głuch, Jolanta Żyszczyńska, Anna Chmielewska, Bożena Sapieja, Anna Ferens Dorota Goźlińska, Maria Nowak, Ilona Nowak). Występujących przygotował instruktor CK i AL Piotr Zaborowski. Na scenie nie mogło też zabraknąć naszego utytułowanego, kolorowego zespołu ludowego „Bębnowianki”. Zespół przypomniał nam m.in. pieśni „Od Bębnowa”, „Pogodny wiecorek” czy „Lipka”.

Czytaj więcej „Bardzo udany Festyn Rodzinny”

Zapraszamy na spektakl teatralny

Wójt Gminy Gowarczów
oraz
Gminna Biblioteka Publiczna w Gowarczowie

zapraszają
dzieci w wieku szkolnym na spektakl teatralny

„Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”

w wykonaniu aktorów Teatru MASKA z Krakowa,
który odbędzie się
24 sierpnia 2017 r. (czwartek) o godz. 14.00
w świetlicy Gimnazjum w Gowarczowie.

Będą kolejne transze żywności !!!

Wójt Gminy Gowarczów wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gowarczowie informuje , że rozpoczęła się realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2017.

Nowy Podprogram 2017 zaczyna się od sierpnia 2017r.,a pierwsza dystrybucja żywności przewidywana jest na październik 2017r.

Na listę żywności należy zapisać się u pracowników socjalnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gowarczowie wypełniając przy tym oświadczenie osoby ubiegającej się o pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Osoby, które nie korzystają z pomocy społecznej tutejszego Ośrodka, a chcą być objęte wsparciem w ramach Programu PO PŻ zobowiązane są przedstawić dochody netto za miesiąc lipiec 2017 r.

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 JEST WSPÓŁFINANSOWANY
Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM
PODPROGRAM 2017

Czytaj więcej „Będą kolejne transze żywności !!!”

Więcej o: Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze w Korytkowie już za nami!

Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze w Korytkowie już za nami!

W sobotę 29 lipca 2017 r. na boisku w Korytkowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. W zawodach uczestniczyło 5 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Gowarczów tj: jako gospodarz zawodów – OSP Korytków oraz OSP Bernów, OSP Bębnów, OSP Giełzów i OSP Skrzyszów.

Na strażaków ochotników czekały dwie konkurencje sztafeta pożarnicza  7 x 50m z przeszkodami, oraz ćwiczenie bojowe.

Wykonanie zadań oceniała komisja sędziowska złożona z przedstawicieli  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich , oraz Prezesów zaprzyjaźnionych jednostek OSP pod przewodnictwem mł. bryg. Adama Zielińskiego.
Czytaj więcej „Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze w Korytkowie już za nami!”

Więcej o: Budowa Ośrodka Zdrowia trwa!

Budowa Ośrodka Zdrowia trwa!

Trwa budowa nowego ośrodka zdrowia w Gowarczowie. Prace rozpoczęły się w marcu tego roku i postępują bardzo sprawnie. Ostatnio zostały wykonane następujące roboty budowlane: ściany zewnętrzne do poziomu stopu, zalane są słupy i rdzenie żelbetowe w istniejących ścianach nadziemia. W trakcie realizacji są nadproża okienne, wieniec podstropowy i strop.

O kolejnych etapach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Więcej o: Mecz TĘCZA Oldboje

Mecz TĘCZA Oldboje

W dniu 23 07 2017 r. na boisku KS Tęcza Gowarczów odbył się drugi (przypominamy, że pierwszy taki mecz odbyło się rok temu) towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy obecną drużyną seniorów Tęczy Gowarczów a drużyną złożoną z zawodników występujących w tym klubie w latach 2000-2010 z trenerem Lechem Sorbianem.

Mecz zakończył się wynikiem 7-1 dla obecnej drużyny i choć wynik w tym dniu nie był najważniejszy to należy dodać, że do przerwy drużyna oldbojów przegrywała tylko 3-1, niestety po zmianie stron zabrakło sił i starsi koledzy musieli uznać wyższość obecnych zawodników.

Należy dodać , że oprócz licznie przybyłej publiczności na obiekcie pojawili się dotychczasowi prezesi klubu-Jerzy Kubka, Henryk Kaniowski oraz Maciej Muszyński obecny prezes, a także lokalne władze w obecności Wójta Gminy Stanisława Pacochy. Czytaj więcej „Mecz TĘCZA Oldboje”

Jak przygotować się na UPAŁ

Według prognozy IMGW, do 5 sierpnia br. na terenie większości kraju występować będą upały (do 37 0C na południu). Ostrzeżenia 3. stopnia obowiązują dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Obok zamieszczamy poradnik opracowany przez RZĄDOWE CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA
i zachęcamy do zapoznania się z nim.