Program „Opieka 75+”na rok 2026

W niedzielę 31 maja plac przy Szkole Podstawowej w Gowarczowie wypełnił się śmiechem, kolorami i pozytywną energią. Mieszkańcy licznie uczestniczyli w obchodach Dnia Dziecka, które zostały zorganizowane przez Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów, Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Gowarczowie, Szkołę Podstawową oraz Radę Rodziców.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów Joanna Dołowska wraz z Zastępcą Burmistrza Barbarą Panek, Dyrektorem Szkoły Podstawowej Pawłem Skowronem, Przewodniczącą Rady Rodziców Karoliną Kalitą oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Elwirą Sibigą-Gärtner.
Od godziny 16.00 na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Najmłodsi chętnie korzystali z dmuchańców, brali udział w grach, zabawach animacyjnych i konkursach z nagrodami.
Na plenerowej scenie swoje wokalne i taneczne umiejętności pięknie prezentowały dzieci oraz młodzież z terenu gminy – od przedszkolaków po licealistów, soliści: Stefan Gärtner, Laura Arcab, Lena Banasik, Emilia Fąfara, Marcelina Obratańska, Karmen Gärtner ,Natalia Gosek, Kuba Gosek, Wiktora Kądziela, Karina Bors, Kacper Nowak, tańcząca Marcelina Żurawska, grupa taneczna Baila z SP w Gowarczowie oraz grupa wokalna z SP w Gowarczowie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kreatywne warsztaty przygotowane przez Świetlicę Środowiskową i Bibliotekę a kolejka do animatorek GCKiB z malowaniem buziek i tatuażami nie miała końca.
Prowadząca wydarzenie dyrektor GCKiB zaskakiwała dzieciaki i rodziny konkursami i włączającymi animacjami.
Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu były pokazy przygotowane przez Ochotnicze Straże Pożarne z Gowarczowa, Bębnowa i Giełzowa. Strażacy zaprezentowali akcję ratowniczą z wykorzystaniem samochodu pożarniczego, przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy oraz pokazali metody gaszenia pożaru. Pokazy nie tylko dostarczyły wielu emocji, ale były także cenną lekcją bezpieczeństwa dla dzieci i dorosłych.
Przez cały czas trwania wydarzenia dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa gastronomiczna przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Czarownice z Miłakowa”, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej oraz Hospicjum Sykulski. Na uczestników czekały domowe wypieki, smaczne przekąski, napoje, słodkości oraz lody rzemieślnicze, które doskonale sprawdziły się podczas ciepłego popołudnia.
Zwieńczeniem rodzinnego święta było kino plenerowe pod chmurką. W wyjątkowej atmosferze letniego wieczoru mieszkańcy wspólnie obejrzeli popularną animację wybraną wcześniej w internetowym głosowaniu. Seans, któremu towarzyszyły dodatkowe przekąski był doskonałym zakończeniem pełnego atrakcji dnia.
Dzień Dziecka w Gowarczowie po raz kolejny pokazał, jak ważne są wspólne inicjatywy integrujące lokalną społeczność. Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, wolontariuszom oraz mieszkańcom za obecność i stworzenie niezapomnianej atmosfery. Szczególne podziękowania kierowane są do wszystkich osób i instytucji, które wsparły organizację wydarzenia i przyczyniły się do jego sukcesu.





































W sobotę, 30 maja, teren przy Hospicjum im. Błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej tętnił życiem za sprawą Festynu Charytatywnego, który zgromadził mieszkańców regionu. Wśród gości obecna była również Pani Burmistrz Joanna Dołowska, która od lat wspiera działania prowadzone na rzecz hospicjum a swoją obecnością podkreśliła znaczenie inicjatywy i funkcjonowania placówki.
Wydarzenie połączyło dobrą zabawę z pomocą potrzebującym. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Na uczestników czekały dmuchańce, karuzela, przejażdżki konne, konkursy z nagrodami, animacje oraz strefa gastronomiczna, w której można było skosztować regionalnych specjałów przygotowanych m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich
z Bębnowa i Bernowa. Wszyscy zaangażowani w organizację wydarzenia od wolontariuszy przez wykonawców i wystawców a także Przyjaciele Hospicjum zostali obdarowani pięknymi Aniołami
i podziękowaniami.
Podczas wydarzenie prowadzone były licytacje charytatywne, podczas których zbierano środki na dalsze funkcjonowanie i remonty hospicjum. Obecność Pani Burmistrz, która spotykała się z mieszkańcami
i uczestnikami festynu, była ważnym akcentem wydarzenia, pokazującym solidarność z lokalną społecznością oraz wsparcie dla tej wyjątkowej placówki.
Na scenie wystąpili artyści i zespoły związane z regionem. Publiczność oklaskiwała zespoły ludowe, w tym Bębnowianki, a także młodych wykonawców – Daniela Felińskiego, Kacpra Nowaka i Karmen Gartner. Energetyczny koncert dał również zespół AWARIA. Wieczór zakończyła zabawa taneczna z DJ-em i piana party. A finałem wydarzenia było losowanie głównej nagrody w konkursie – roweru.
Jak podkreślali organizatorzy, festyn miał przede wszystkim wymiar charytatywny i integracyjny. Każda złotówka zebrana podczas aukcji i zbiórek zostanie przeznaczona na remont budynku
Hospicjum im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. O planowanych inwestycjach i potrzebach placówki opowiadała jej prowadząca, prezes Stowarzyszenia – Pani Edyta Więckowska.






















W poniedziałek, 18 maja, w 106. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, w gowarczowskiej szkole odbyło się uroczyste wydarzenie poświęcone pamięci Wielkiego Rodaka. Spotkanie, które miało miejsce
w budynku przy ul. Stanisława Żuka, zgromadziło dyrekcję placówki, uczniów, nauczycieli, rodziców.
W uroczystościach wziął udział Pan Sergiusz Gałwiaczek, Sekretarz Miasta i Gminy Gowarczów,
oraz Ksiądz Proboszcz Dariusz Stańczyk.
Wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów klasy II pod kierunkiem Pań Małgorzaty Czarnej
i Joanny Lisiewicz. Młodzi artyści zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się pieśni nawiązujące do dzieciństwa, życia i działalności Jana Pawła II, wzruszające wiersze oraz refleksje
o jego drodze do świętości. Program połączył atmosferę zadumy z elementami humoru, przypominając najważniejsze momenty z życia Papieża, jego nauki oraz zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu.
Szczególnym momentem uroczystości był wspólny śpiew pieśni „Barka”, który poruszył całą zgromadzoną publiczność.
Pan Sekretarz oraz Pani Dyrektor Iwona Kłosek złożyli serdeczne podziękowania uczniom za piękny występ i nauczycielkom za wspaniałe przygotowanie. Nawiązując do przesłania Jana Pawła II, szczególnie zwrócili uwagę najmłodszych na jego słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” podkreślając jak ważne jest to przesłanie dla rozwijania własnych pasji
i dążenia do celów, nawet w obliczu wyzwań. Ksiądz Proboszcz Dariusz Stańczyk, dołączając
do gratulacji, podzielił się z zebranymi osobistymi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym
i zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy.
Uroczystość przebiegła w podniosłej i ciepłej atmosferze, podkreślając doniosłą rolę, jaką Papież Polak odegrał w historii Polski i świata. Wydarzenie stało się okazją do wspólnego celebrowania dziedzictwa naszego wielkiego rodaka i głębokiej refleksji.







Za nami I Wiosenny Turniej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gowarczów w piłkę nożną.
W sobotę 16 maja, w godzinach popołudniowych na sztucznym boisku przy ulicy Szkolnej
w Gowarczowie 6 drużyn: Makłini United, Super Piłkarze, OSP Gowarczów, Tygrysy Gowarczów, Young Boys, Last Dance rywalizowały o tytuł najlepszej drużyny.
Mecz prowadzone były 2 grupach w systemie „każdy z każdym” 1 x 15 minut.
W Turnieju zwyciężyła drużyna Tygrysy Gowarczów pokonując w finale 1:0 drużynę Last Dance.
W meczu o 3 miejsce triumfowała drużyna Young Boys pokonując po serii rzutów karnych drużynę OSP Gowarczów (w regulaminowym czasie był remis).
Najlepszym strzelcem został Jarosław Stanisławski – Tygrysy Gowarczów , najlepszym bramkarzem Alan Pluciński – Tygrysy Gowarczów , natomiast najlepszym zawodnikiem Turnieju został wybrany Paweł Grzela – Last Dance.
Wszystkim zawodnikom serdecznie dziękujemy za udział i sportowe współzawodnictwo w duchu fair play.
Rozgrywki służyły pobudzeniu aktywności sportowej wśród mieszkańców gminy Gowarczów, a także promocji zdrowego stylu życia poprzez sport.


















