Zaproszenie na IV sesję Rady Miejskiej

Rada Miejska
w Gowarczowie
woj. Świętokrzyskie

Uprzejmie zapraszam na IV sesję Rady Miejskiej w Gowarczowie, która odbędzie się  w dniu 20 września 2024 roku o godz. 9 00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i  Gminy w Gowarczowie.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Sławomir Konieczny

Porządek obrad

Pomoc Żywnościowa 2021-2027

Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów informuje, że w dniach 10-11 września 2024r. w budynku po starej Plebanii będzie wydawana żywność pozyskana z Kieleckiego Banku Żywności dla osób zakwalifikowanych do Programu Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023. Natomiast w dniu 13 września 2024r. w godz.11.00-13.00 w remizie przy ulicy Warszawskiej odbędzie się szkolenie kulinarne w ramach Działań Towarzyszących dla uczestników Programu.

Witaj szkoło !!!

Po długiej wakacyjnej przerwie w poniedziałek 2 września rozpoczął się rok szkolny 2024/2025. Wydarzenie zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym. Następnie uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami udali się do budynku przy ul. St. Żuka. Tam w klasach 0-V w tym roku będzie uczyło się blisko 200 uczniów i uczennic. Uroczystość nowego roku szkolnego rozpoczęła wicedyrektor SP Pani Iwona Kłosek wraz z Panią Burmistrz Joanną Dołowską.

Natomiast ponad setka uczniów klas starszych (VI-VIII) w tym samym czasie przeszła do budynku przy ul. Szkolnej, aby spotkać się na oficjalnej części rozpoczęcia roku, którą poprowadził dyrektor szkoły Paweł Skowron oraz sekretarz gminy Sergiusz Gałwiaczek.

Po części oficjalnej uczniowie przeszli wraz z wychowawcami do wyznaczonych sal gdzie otrzymali podręcznik i ćwiczenia, aby w kolejnych dniach rozpocząć naukę.

Beztroski czas wakacji zakończył się z pierwszym symbolicznym szkolnym dzwonkiem.

Wszystkim uczennicom oraz uczniom życzymy wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym, zaś gronu pedagogicznemu samych powodów do dumy i satysfakcji.

Sołeckie inicjatywy

Wraz z kończącymi się wakacjami na trenie gminy odbyły się kolejne udane sołeckie inicjatywy.

W sobotę 17 sierpnia w Kamiennej Woli lokalna społeczność bawiła się podczas Festynu Rodzinnego. Dzieci mogły do woli korzystać z dmuchanych atrakcji, animacji jak również okazjonalnych konkursów czy pokazu wozu bojowego. Nie zabrakło też pokazu pojazdów terenowych, zabawy tanecznej oraz cieszącej oko barwnej wystawy prac plastycznych Pani Anny Wiśniewskiej pochodzącej z terenu sołectwa.

Na zebranych czekało wiele pyszności m.in. pieczony dzik. Wydarzenie otworzył sołtys a słowa uznania i podziękowania skierowała do zebranych Pani Burmistrz Joanna Dołowska. Nie zabrakło też podziękowań od Sołtysa i Radnego. Wśród gości byli również przedstawicielce UMiG, radni oraz goście spoza miejscowości.

Trwa też ciekawa inicjatywa na terenie sołectwa Rogówek. Rozpoczęły się cykliczne, artystyczne spotkania zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wydarzenia połączone są z edukacją artystyczną prowadzoną przez animatorów z GCKiB, podczas których wewnątrz świetlicy powstanie mural odnoszący się do lokalnego dziedzictwa krajobrazowego i kulturowo- historycznego.

Wspaniałe inicjatywy w sołectwach to efekt wzmożonej pracy sołtysów, lokalnych liderów i aktywnych mieszkańców, dla których ważny jest rozwój małych ojczyzn.

Więcej o: Pamięci wysiedlonym.

Pamięci wysiedlonym.

Tradycyjnie jak co roku w ostaną niedzielę sierpnia na placu przy krzyżu w Ludwinowie, na trasie między Rogówkiem a Baczyną odbyły się uroczystości intencji wysiedlonych.

Mszę świętą polową celebrował ks. Wojciech Marchewka z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ruskim Brodzie, który w homilii podkeślał wagę pamięci o wysiedleniach w latach 50-tych ubiegłego wieku mieszkańców wsi: Kacprów, Zapniów, Eugeniów, Gąsiorów, Józefów, Miłaków, Rogówek, Brzeźnica, Wola Nosowa, Sznarki, Huta Stara, Ludwinów, Budki, Januchta, Komaszyce, Bębnów, Barycz i Morzywół ale też innych mocno doświadczających wydarzeniach z historii dotykających okoliczne miejscowości i jej mieszkańców.

Pani Burmistrz Joanna Dołowska w swoim wystąpieniu dziękowała za liczne przybycie oraz wspólne kultywowanie wspomnień tej trudnej historii regionu.

Nie zabrakło też głosów uczestników wydarzenia m.in. mówiących o możliwościach pozyskania materiałów archiwalnych.

W ramach artystycznej oprawy dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie odczytała fragmenty publikacji dotyczącej okoliczności przeprowadzanych wysiedleń oraz patriotyczniej i sentymentalnej poezji .

Na zebranych, wśród których były zarówno rodziny wysiedlonych jak również przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Gowarczów, Radni i przedstawiciele gminnych jednostek czekały wspaniałe wypieki przygotowane przez Panie z miejscowości Miłaków, Rogówek i Brzeźnica. Uczestnicy mogli też obejrzeć okazjonalną makietą „Tajemnicze Miasto Gowarczów” powstałą w GCKiB z okazji przywrócenia praw miejskich dla Gowarczowa na stoisku UMiG i GCKiB.

W przygotowanie wydarzenia włączają się mieszkańcy przyległych sołectw Brzeźnica, Miłaków i Rogówek, strażacy, pracownicy gminy, GCKiB oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz.

Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Bębnowie.

W dniu 24.08.2024 odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W zawodach rozpoczętych przez Burmistrz Miasta i Gminy Gowarczów Joannę Dołowską uczestniczyło 5 jednostek: OSP Giełzów, OSP Skrzyszów, OSP Bernów, OSP Bębnów i OSP Gowarczów. Zmagania, zostały rozegrane w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe.

Po zaciętej rywalizacji zawody wygrała drużyna OSP z Bębnowa.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawiała się następująco:

I miejsce OSP Bębnów 

II miejsce OSP Giełzów

III miejsce OSP Skrzyszów 

IV miejsce OSP Gowarczów

V miejsce OSP Bernów 

Wszystkim jednostkom OSP dziękujemy za udział oraz za dostarczone emocje.

Letnie wydarzenia w Komaszycach i Rogówku

W lipcu odbyły się kolejne udane akcje przy sołeckich świetlicach wsparte przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Gowarczowie. .

18 lipca odbył się rajd międzypokoleniowy spod Centrum Kultury do Komaszyc. Rajd z zagadkami logiczno-artystycznymi umilającymi piękną drogę, złociste łany zbóż cieszyły oczy, prawdziwie wakacyjnymi pejzażami a uczestnicy wypatrywali nie tylko widoków, ale też ukrytych rulonów z zagadkami. Finalnie piechurzy dotarli na plac w Komaszycach, gdzie czekały kolejne niespodzianki. Dzięki inicjatywie Pani Radnej i Pani Sołtys, uczestnicy rajdu brali udział w wielu atrakcjach. Sportowy charakter spotkania zainaugurował otwarcie strefy boiska piłkarskiego, na którym od tego lata stoją nowe bramki do piłki nożnej. Nie zabrakło też lubianych przez dzieci dmuchańców, konkursów z nagrodami czy strefy baniek mydlanych. Dobrze bawiły się dzieci, ale i dla dorosłych była to chwila na integrację, wspólne rozmowy i plany na przyszłość przy smakowitych potrawach przygotowanych przez komaszyczanki.

Natomiast 29 lipca w Rogówku odbyła się pierwsza z serii z akcja „Animacja kulturowa dla dzieci i młodzieży”. Spotkanie miało charakter animacyjno- edukacyjny a dzieci rozmawiały nie tylko o różnych gatunkach sztuki ale i o historii swojej miejscowości i naszego Miasta i Gminy Gowarczów o jego legendach, oraz poznały realizację powstałego filmu, produkcji uczestników zajęć kreatywnych w GCKiB. Podczas kolejnych spotkań wspólnie z dziećmi i młodzieżą Rogówka, animatorki Centrum Kultury tworzyć będą mural na ścianie świetlicy wiejskiej.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również animacji, zabaw, konkursów oraz malowania twarzy czy robienia tatuaży. Na wszystkich mieszkańców czekały pyszne przekąski, ciasta, owoce oraz kiełbaska z ogniska.

W spotkaniach udział wzięła Pani Burmistrz Joanna Dołowska oraz przedstawiciele Rady Miasta i Gminy, sołtysi oraz goście.

Program „Czyste powietrze”

„Szanowni Państwo,

Zainteresowanie Programem priorytetowym „Czyste powietrze” wśród mieszkańców naszego województwa jest olbrzymie. Ze względu na to, że liczba składanych do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wniosków jest bardzo duża (obecnie w ocenie jest ok. 6 tys. wniosków o dofinansowanie i ok. 5 tys. wniosków o płatność). Każdy wniosek wymaga przeprowadzenia weryfikacji przez pracowników, duża część z tych wniosków wymaga poprawy i ponownej oceny. Nie jest więc fizycznie możliwe zachowanie terminów regulaminowych. Informujemy, że wskazane terminy określone w PP Czyste powietrze mają charakter instrukcyjny i ich naruszenie nie stanowi podstawy do roszczeń ze strony Beneficjenta.

Zarząd Funduszu podejmuje wszelkie możliwe decyzje i działania, aby rozwiązać problem opóźnień. Informujemy, że wszystkie złożone wnioski zostaną zweryfikowane, a wszystkie należne środki zostaną wypłacone w możliwie najszybszym terminie.

Przepraszamy Państwa za zaistniały problem, ale powstał on niezależnie od nas. Ubolewamy, że ta sytuacja wprowadziła u Państwa dyskomfort i trudności. Serdecznie prosimy Państwa
o cierpliwość i wyrozumiałość.

Prezes Zarządu WFOŚiGW w Kielcach

Więcej informacji na stronach:

http://www.wfos.com.pl/feniks/http://www.wfos.com.pl/feniks/najczesciej-zadawane-pytania-wraz-z-odpowiedziami

http://www.wfos.com.pl/kpo