Więcej o: OSP Skrzyszów z pięknym jubileuszem

OSP Skrzyszów z pięknym jubileuszem

W sobotę 18 sierpnia mieszkańcy miejscowości Skrzyszów celebrowali wspaniałą uroczystość – jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodziła swoje 90-lecie.

Święto rozpoczęło się od mszy świętej polowej, którą sprawowali ksiądz proboszcz Marek Maciążek oraz wikariusz Adam Głuszek. Po odegraniu hymnu strażackiego, w asyście pocztów sztandarowych pobliskich jednostek OSP z Gminy Gowarczów na maszt wciągnięto flagę. Następnie licznie zgromadzeni goście wysłuchali krótkiej historii jednostki. Wśród mieszkańców i druhów znaleźli się też przedstawiciele władz samorządowych i strażackich między innymi: wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Ireneusz Żak, przedstawiciele Starostwa Powiatowego – Wiesław Basiak i Mariusz Fabiszewski. Całą uroczystość poprowadził sekretarz Zarządu wojewódzkiego ZOSP RP druh Tadeusz Nowakowski.

Jedna z druhien odczytująca historię OSP Skrzyszów wspominała inicjatorów założenia jednostki oraz trudne początki bez sprzętu i umundurowania. Obecnie jednostka liczy sobie 24 członków, 6 honorowych członków i 7 członkiń. Słów nie szczędził też prezes OSP Skrzyszów – Piotr Urbańczyk. Odniósł się do początków – czyli do roku 1928 kiedy to powstała jednostka, do zespołu, który stworzony jest dzięki kultywowaniu rodzinnej tradycji zasilania szeregów OSP. Nie zabrakło też odniesień do pamięci o ludziach walczących o niepodległość, dzięki którym uroczystość mogła mieć miejsce.

Czytaj więcej „OSP Skrzyszów z pięknym jubileuszem”

Więcej o: Kontrowersyjne XLVII posiedzenie Rady Gminy bez uchwał

Kontrowersyjne XLVII posiedzenie Rady Gminy bez uchwał

W poniedziałek 13 sierpnia 2018 odbyć się miała XLVII Sesja Rady Gminy w Gowarczowie. Na posiedzenie przybyło mnóstwo mieszkańców z terenu gminy, brakowało natomiast siedmioro radnych co skutkowało tym, że sesja została otworzona a następnie zamknięta gdyż nie było kworum niezbędnego do dalszego głosowania. Sesja poświęcona miała być .in. uchwałom nierozstrzygniętym na poprzednim posiedzeniu: w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowych na terenie Rudy Białaczowskiej, które miały posłużyć pod stworzenie zalewu rekreacyjnego na terenie Gminy Gowarczów, ustalenia wysokości miesięcznego wynagrodzenia Wójta Gminy Gowarczów. Na sesji radni głosować mieli nad uchwałami dotyczącymi wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2018, które miały posłużyć realizacji inwestycji z terenu gminy jak choćby dołożenie środków finansowych do świetlicy w Bębnowie, dołożenie funduszy na remont remizy w Bernowie  czy do przebudowy drogi na Kurzaczach. Bez niezbędnego kworum żadna z uchwał nie mogła być podjeta.

Za zaistniałą sytuację wszystkich zebranych przepraszali zarówno Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk jak i  Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha ubolewając nad  formą zachowania opozycyjnych radnych.

Swoje niezadowolenie i niedowierzanie jasno wyrazili też mieszkańcy obecni na sali.

Nadzwyczajna sesja odbędzie się już w piątek 17 sierpnia.

Więcej o: Festyn Rodziny w Gowarczowie – święto radości i pozytywnych emocji

Festyn Rodziny w Gowarczowie – święto radości i pozytywnych emocji

W tegorocznym bogatym programie Festyny Rodzinnego nawiązującego do uroczystości ku czci św. Rocha „Jesteśmy Razem” każdy znalazł coś dla siebie. Były tańce, zabawy, zdrowa wesoła rywalizacja, tort niespodzianka ale również akcent patriotyczny i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Festyn rozpoczęła prezentacja uczestników akcji wakacyjnej prowadzonej przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej „KULTURALNIE – REGIONALNIE” , którzy przygotowali mini recital z popularnymi piosenkami ludowymi a ubrani byli w efektowne koszulki oraz nakrycia głowy ozdobione i przygotowane własnoręcznie. Solowo zaprezentować się również: Amelia Kobalczyk, Wiktoria Dobosz, Weronika Kaniowska oraz Daniel Feliński. Nie zabrakło też lubianych lokalnych zespołów wokalnych „Ale Babek” oraz niezastąpionych „Bębnowinanek”.

Podczas powitania gości i mieszkańców Wójt Gminy Stanisław Pacocha serdecznie dziękował za tak duże zaangażowanie ze strony sołectw, pracowników urzędu, CKiAL, lokalnych przedsiębiorców, sponsorów, druhów OSP, pracowników szkoły oraz wolontariuszy w organizację imprezy. Wszystkim zebranym życzył też znakomitej zabawy. Jeden z gości Pan Andrzej Szejna – Przewodniczący Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej SLD, gratulował włodarzowi inicjatywy.

Czytaj więcej „Festyn Rodziny w Gowarczowie – święto radości i pozytywnych emocji”

Więcej o: Pielgrzymi w Gowarczowie

Pielgrzymi w Gowarczowie

W środę 09 sierpnia jak co roku Gowarczów ugościł Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską na Jasną Górę.  Dzięki współpracy wójta Stanisława Pacochy oraz druhów OSP Gowarczów na pielgrzymów czekało przyjemne powitanie kurtyną wodną dające chwilę wytchnienia podczas doskwierających upałów. Pielgrzymi udali się na wspólną modlitwę  i mszę do kościoła parafialnego pod wezwaniem Św. App. Piotra i Pawła a gowarczowscy parafianie dla zmęczonych wędrówką pątników przygotowali posiłek oraz napoje.

Po krótkim odpoczynku i posileniu się pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę  żegnając Gowarczów pieśniami.

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

Instalacje fotowoltaiczne

FIRMA PROMAG WRAZ Z GMINĄ GOWARCZÓW

serdecznie zaprasza mieszkańców i przedsiębiorców Gminy na spotkanie dotyczące dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej oraz instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej.

Spotkanie odbędzie się
w dniu 20 SIERPNIA 2018 roku o godz. 17:30
w Świetlicy Wiejskiej w Gowarczowie
przy ul. Warszawskiej 17.

Ogłoszenie – wyznaczenie lekarza weterynarii

Wójt Gminy Gowarczowie informuje, że w dniu 31.07.2018 r., pismem znak: ZZO.524.9.8.2018 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Końskich poinformował tut. Urząd, iż na terenie powiatu koneckiego, w tym gminy Gowarczów do wystawiania świadectw zdrowia, przeprowadzenia badań  rozpoznawczych (gruźlica, białaczka, bruceloza bydła, owiec, kóz), obserwacja przeciw wściekliźnie, szczepienia psów przeciw wściekliźnie został wyznaczony lek. wet Tomasz Woźniak z gabinetu weterynaryjnego Strzyżów 3, 26-340 Drzewica. Tel. 48 375 68 33.

  Wójt Gminy

/-/Stanisław Pacocha

Więcej o: Są plany na gowarczowski dzienny Dom Seniora

Są plany na gowarczowski dzienny Dom Seniora

Gmina ma pomysł na zagospodarowanie starego budynku po ośrodku zdrowia. Według wstępnych planów z początkiem 2019 roku w murach tych ma powstać Dom Seniora bądź dzienny dom „Senior”. Tego typu placówki mogą liczyć na dofinansowanie z ministerialnych środków zarówno na adaptację budynku jak i wyposażenie i codzienne funkcjonowanie.

Seniorzy w takich ośrodkach mają zapewnione stałe miejsce do wspólnych spotkań, gotowania, relaksu, ćwiczeń, mogą też liczyć na organizację wycieczek, spotkań ze specjalistami czy rozwój umiejętności i zainteresowań.

O przyszłorocznych planach Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha poinformował prezes gowarczowskiego Klubu Seniora Panią Stefanię Lipińską.

Więcej o: Kolorowe wakacje w CK i AL z ludowym akcentem

Kolorowe wakacje w CK i AL z ludowym akcentem

W ostatnim tygodniu lipca zakończyła się część warsztatowa akcji wakacyjnej „Kulturalnie – Regionalnie” z CK i AL. Na dzieci i młodzież uczestniczących w zajęciach czekało wiele zajęć plastycznych, muzycznych i animacyjnych nawiązujących w swoim programie do folkloru zarówno regionu jak i innych części Polski. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi elementami regionalnego stroju, nauczyli się popularnych pieśni ludowych oraz przyjrzeli się budowie ludowych instrumentów muzycznych. Podczas zajęć plastycznych młodzi twórcy skupili się na bardzo barwnych wyrobach rękodzielniczych jakie można było swego czasu zobaczyć w wiejskich izbach (m.in. kwiaty z bibuły ułożone w bukiety,  wycinanki,  dekoracyjne pająki). Nie zabrakło też wspólnej zabawy w plenerze – na uczestników czekały sportowe zawody drużynowe, gra terenowa  przygotowana przez młodzież Świetlicową, wyprawa rowerowa do Kamiennej Woli, piknik na trawie czy wycieczka do Muzeum Regionalnego w Opocznie. Wśród zaproszonych gości byli  m.in. dzielnicowy opowiadający o bezpieczeństwie, leśnik z zajęciami z edukacji leśnej oraz Panie prezentujące robótki ręczne – haftowanie i szydełkowanie. Podsumowaniem zajęć warsztatowych będzie występ uczestników zajęć w krótkim programie na rozpoczęcie Festynu 15 sierpnia – na scenie uczestnicy wykonają najpopularniejsze piosenki ludowe oraz zaprezentują się w własnoręcznie wykonanych wiankach i samodzielnie ozdobionych koszulkach – oczywiście z motywem folkowym. Na koniec wakacji przewidziana jest całodniowa wycieczka rodzinna, w której będą mogły uczestniczyć również osoby spoza listy zajęć.