Więcej o: Budowa kurników na gruntach wsi Skrzyszów

Budowa kurników na gruntach wsi Skrzyszów

W dniu 26.02.2019r. w świetlicy wiejskiej w Skrzyszowie odbyło się spotkanie  z udziałem Wójta Gminy Gowarczów Stanisława Pacochy, mieszkańców Skrzyszowa, Korytkowa i Bernowa oraz radnych Rady Gminy Gowarczów: Emila Juszyńskiego i Pawła Stańczyka.

Spotkanie dotyczyło planowanej przez firmę Stofarm inwestycji polegającej na budowie kurników na gruntach wsi Skrzyszów. Firma złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia w 2016 r. Postępowanie administracyjne zostało zawieszone do 2018 r. ze względu na uzupełnianie dokumentacji przez Inwestora w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

Mieszkańcy stanowczo protestują przeciwko tej inwestycji. Wskazują że będzie ona przyczyną nadmiernego hałasu spowodowanego wzmożonym ruchem samochodów ciężarowych, pogorszenia stanu dróg gminnych, nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń biologicznych. Planowana inwestycja nie wpisuje się w Strategię gminy Gowarczów, której głównym kierunkiem jest turystyka i agroturystyka.

Wójt Gminy Stanisław Pacocha wyjaśnił zasady wydawania decyzji administracyjnych dotyczących planowanej przez firmę Stofarm inwestycji i zapewnił że dołoży wszelkich starań aby taka inwestycja na gruntach wsi Skrzyszów nie powstała. Ponadto w połowie marca zostanie zorganizowane spotkanie z przedstawicielami firmy Stofarm, o którym mieszkańcy zostaną wcześniej poinformowani.

Więcej o: Zebranie sprawozdawcze w OSP Giełzów

Zebranie sprawozdawcze w OSP Giełzów

Zebranie sprawozdawcze w OSP Giełzów jest już za nami, odbyło się 23.02.2019 r.  Zebranie poprowadził druh Marek Jończyk. W zebraniu uczestniczyli Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP – Wójt Gminy Stanisław Pacocha,  Z-ca Wójta Marzena Dziewit, Komendant Gminny OSP Kazimierz Kosierkiewicz, pracownik Urzędu Gminy Katarzyna Arcab, Prezes jednostki Ryszard Arcab  oraz druhowie z jednostki OSP Giełzów, a także sekretarz Zarządu Powiatowego OSP Tadeusz Nowakowski. Skarbnik jednostki druh Marek Rynkiewicz przedstawił sprawozdanie finansowe za ubiegły rok oraz plan działalności na rok 2019.  Zebranie sprawozdawcze w OSP Borowiec nie odbyło się z uwagi na nieobecność druhów z w/w jednostki.

Więcej o: Zebranie sprawozdawcze OSP w Rudzie Białaczowskiej

Zebranie sprawozdawcze OSP w Rudzie Białaczowskiej

Kolejne zebranie sprawozdawcze za nami tym razem w OSP w Rudzie Białaczowskiej, które odbyło się 16.02.2019 r. W zebraniu uczestniczyli Prezes, druhowie z jednostki OSP Ruda Białaczowska oraz Komendant Gminny OSP Kazimierz Kosierkiewicz i pracownik Urzędu Gminy w Gowarczowie Katarzyna Arcab. Zebranie poprowadził Prezes jednostki Mariusz Fabiszewski. Kolejne zebrania sprawozdawcze odbędą się 23.02.2019 r. w OSP Borowiec oraz OSP Giełzów.

Wybory sołeckie w Gowarczowie

17 lutego 2019 r. odbyło się ostatnie z 16-stu zebrań wiejskich, na których odbyły się wybory i członków Rad Sołeckich. Tym razem bez mała 250 mieszkańców Gowarczowa, obecnych na zebraniu, wybierało swoich przedstawicieli. Mieszkańcy zdecydowali, że sołtysem Gowarczowa na kolejne 5 lat będzie Pani Edyta Wiatrowska.

Jako pierwsi gratulacje złożyli obecni na spotkaniu Wójt Stanisław Pacocha i  Z – ca wójta Marzena Dziewit.

Więcej o: Wnukowie składali życzenia Babciom i Dziadkom

Wnukowie składali życzenia Babciom i Dziadkom

Żabki i Biedronki – najmłodsze grupy przedszkolne z Gowarczowa składały życzenia swoim Babciom i Dziadkom. Grupy prowadzone przez Panie Magdalenę Horodyńską i Agnieszkę Plutę wystąpiły w krótkich programach artystycznych. Nie zabrakło wzruszających, jak pełnych humoru wierszyków, okolicznościowych piosenek a nawet prezentacji tanecznej. Goście z dumą i rozczuleniem przyglądali się gromko oklaskiwali swoje pociechy. Przedstawienie zakończyło wręczenie dziadkom własnoręcznie wykonanych upominków i pamiątkowe zdjęcie. Później tradycyjnie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu ze słodkim poczęstunkiem.

Więcej o: Będzie remont drogi wojewódzkiej przez centrum Gowarczowa

Będzie remont drogi wojewódzkiej przez centrum Gowarczowa

W dniu 14 lutego 2019 r. Wójt Stanisław Pacocha wziął udział w spotkaniu z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Panem Damianem Urbanowskim i Zastępcą Dyrektora Panem Dariuszem Wróblem. Spotkanie dotyczyło przebudowy drogi wojewódzkiej nr 728 na odcinku ok. 1500m od stacji paliw ,,Olin” do skrzyżowania z ulicą Stanisława Żuka w Gowarczowie.

Spotkanie to miało miejsce z uwagi na fakt, iż w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie na wyższym szczeblu, w Urzędzie Marszałkowskim z członkami Zarządu Województwa Świętokrzyskiego: Mariuszem Goskiem i Markiem Jońcą.

W zakres przebudowy drogi wojewódzkiej nr 728 wchodziłoby: ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej, odwodnienie nawierzchni drogi oraz budowa obustronnych chodników: od ulicy Stanisława Żuka do stacji paliw Olin i od ulicy Stanisława Żuka do skrzyżowania z drogą nr ewid, działki 676.  

Po wstępnych rozmowach otrzymałem zapewnienie że przebudowa odcinka drogi nr 728 przebiegającego przez Gowarczów możliwa jest do zrealizowania w latach 2019-2020.

Więcej o: Zdolna karateczka po raz kolejny na podium

Zdolna karateczka po raz kolejny na podium

Kamila Sapieja to utytułowana młoda karateczka ze Starego Pola, w ostatnich tygodniach po raz kolejny stanęła na podium. Podczas styczniowej IX edycji Międzynarodowego Turnieju CARPATHIA KARATE CUP 2019 w Rzeszowie Kamila zajęła III miejsce w swojej kategorii (U-12, kumite girls +45). W zawodach uczestniczyło blisko 800 zawodników z 12 krajów.

Zdolna 12- latka już od ponad 5 lat trenuje ten sport walki  pod okiem trenera Mateusza Garbacza w Koneckim Klubie Karate Kyokushin. Po raz pierwszy przyszła na trening ze swoim bratem w wieku niespełna 7 lat i od razu okazało się, że ma potencjał. Z powodzeniem zdaje kolejne egzaminy i w skali stopni szkoleniowych uczniowskich junior Kamila ma obecnie żółty pas 6kyu. W ciągu kilku kat treningów z sukcesami zjeździła cała Polskę biorąc udział w turniejach. Jako najcięższą  ale i  najbardziej satysfakcjonującą walkę wspomina potyczkę z Rosjanką podczas Otwartych Mistrzostw Polski Południowej PFKK Full Kontakt Karate w Mielcu w 2015 roku zakończoną oczywiście zwycięstwem Kamili. Bardzo cieszy też tytuł Najlepszej Zawodniczki i zdobycie 1 miejsca w zeszłorocznym Turnieju Warsaw CUP o Pucha Burmistrza Bielan (czerwiec 2018, Warszawa Bielany). Ostatnio została też wyróżniona w plebiscycie na największy talent w 2018 roku w powiecie koneckim podczas Plebiscytu Sportowego 2018 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.

Czytaj więcej „Zdolna karateczka po raz kolejny na podium”

Kolejne wybory Sołtysów w naszej gmine

W dniach 11 – 12 lutego 2019 r. Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha wraz z Zastępcą Wójta Marzeną Dziewit oraz Sekretarzem Wojciechem Owczarkiem brali udział w zebraniach wiejskich, na których odbyły się wybory Sołtysów i członków Rad Sołeckich w miejscowościach:  Kurzacze, Bębnów i Korytków. Na uwagę zasługuje bardzo wysoka frekwencja w Bębnowie, gdzie w zebraniu uczestniczyło 167 mieszkańców. Mieszkańcy na sołtysów wybrali: w miejscowości Kurzacze – Panią Wandę Plutę, Bębnów – Panią Katarzynę Sobczyńską i w Korytkowie – Panią Joannę Wróbel

Nasze gratulacje!