Pomoc żywnościowa

Wójt Gminy Gowarczów informuje, że w dniach 6-7 marzec 2018 roku od godziny 8.00-15.00 w budynku starej plebanii przy ulicy Kościelnej będą wydawane artykuły żywnościowe pozyskane z Banku Żywności  dla osób zakwalifikowanych do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017/2018.

Wójt Gminy Gowarczów
Stanisław Pacocha

Więcej o: „Aktywni – kreatywni” podczas ferii w CK i AL

„Aktywni – kreatywni” podczas ferii w CK i AL

W Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej podczas akcji „Ferie 2018 Aktywni – Kreatywni” uczestnicy poprzez zabawę poznawali tajniki działań plastycznych i artystycznych. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem tematyki filmowej, kolejny związany był z teatrem. Uczestnicy podczas warsztatów samodzielnie przygotowali m.in. mini etiudy filmowe, animacje metodą poklatkową (tworząc dodatkowo scenografię, postaci i udźwiękowienie „Zimowego lasu” i „Zimowej zagrody”), przygotowali teatrzyki pacynkowe (wraz z wykonaniem pacynek) czy wprawki teatralne z charakteryzacją. Dzieci i młodzież przypomniała sobie również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw w trakcie spotkania z policjantem – przeprowadził je dzielnicowy Tomasz Kuć. Nie zapomniano też o Walentynkach: w pracowni plastycznej stworzono pięknie zdobione serca z masy ceramicznej, na hali sportowej powstał specjalny tor przeszkód w kształcie serca a w pracowni muzycznej wszyscy rozśpiewali się podczas „Walentynkowego karaoke”.  Nowością w CK i AL jest stworzony w trakcie zajęć regał – od lutego można korzystać z  samoobsługowej „WYPOŻYCZALNI MULTIMEDIÓW” – biblioteczkę można wzbogacić o płyty CD (z muzyką, filmami, bajkami, grami), z których nie korzysta się już w domu.

Jak przystało na tydzień filmowy zwieńczeniem był seans przy dużym ekranie obowiązkowo z popcornem zaś w drugim tygodniu w S.P. gościł krakowski Teatr MASKA ze spektaklem dla najmłodszych. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dzieci odwiedziły Bibliotekę Gminną gdzie czekały tematyczne animacje

Zajęcia prowadzili instruktorzy CKiAL: Małgorzata Gałązka – instr. pracowni plastycznej, Piotr Zaborowski – inst. pracowni muzycznej oraz Elwira Sibiga- dyrektor CK i AL.

Więcej o: Zabawa „Choinkowa” w Rudzie Białaczowskiej

Zabawa „Choinkowa” w Rudzie Białaczowskiej

03 lutego w świetlicy wiejskiej mieszczącej się w Budynku O.S.P.  w Rudzie Białaczowskiej odbyła się zabawa „Choinkowa”. Spotkanie zorganizowali Pani sołtys Beata Bąbik wraz z Radnymi: Panem Grzegorzem Ciołkiewiczem i Pawłem Kamoda przy wsparciu Wójta Gminy  Gowarczów Stanisława Pacochy.

Podczas „Choinki” pojawił się Mikołaj z ostatnim już chyba zadaniem w tym sezonie karnawałowym – wszystkie dzieci poniżej 13 roku życia otrzymały pękate paczki. W wesołej tanecznej zabawie  uczestniczyły nie tylko dzieci z sołectwa Ruda Białaczowska ale również z okolic. Nie zabrakło uśmiechniętych, karnawałowo pomalowanych buziek, animacji i wspólnych tańców. Zorganizowanie zabawy pod koniec karnawału jest świetnym pomysłem – dzięki temu wyczekiwanie kolejnych świąt będzie dla najmłodszych mniej dokuczliwe –  bo krótsze.

Staw w Giełzowie wyczyszczony!

W ostatnich dniach został wyczyszczony i odmulony staw w Giełzowie. Nie tylko odmulono zarośnięty i zanieczyszczony staw, ale uporządkowano także teren położony wokół niego. Nadmienić należy jednocześnie, iż staw był bardzo zaniedbany, usunięte zostały pozostałości samosiewów. W późniejszych planach Gmina Gowarczów zamierza wymienić istniejące barierki na nowe.

Więcej o: Rozpoczęły się Walne Zebrania Sprawozdawcze w OSP na terenie naszej gminy

Rozpoczęły się Walne Zebrania Sprawozdawcze w OSP na terenie naszej gminy

20 stycznia odbyło się  zebranie  w OSP Skrzyszów. W obradach uczestniczyli druhowie OSP Skrzyszów na czele z prezesem Piotrem Urbańczykiem który został wybrany przewodniczącym i poprowadził zebranie. W zebraniu wzięli udział także: prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP – Wójt Gminy Stanisław Pacocha, Komendant Gminny OSP Kazimierz Kosierkiewicz, Sekretarz ZOG ZOSP RP Robert Gawroński, a także funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – Artur Strzelczyk. Druhowie złożyli sprawozdania z działalności oraz sprawozdania finansowe OSP za 2017 r. Wójt podziękował druhom za całoroczną współpracę i gotowość bojową jednostki. Wyraził uznanie dla zarządu i wszystkich druhów za dbałość o posiadane mienie i estetykę strażnicy. Słowa podziękowania skierował do pań zasilających szeregi OSP Skrzyszów.

Czytaj więcej „Rozpoczęły się Walne Zebrania Sprawozdawcze w OSP na terenie naszej gminy”

Więcej o: „Choinka” w Szkole Podstawowej

„Choinka” w Szkole Podstawowej

Jak co roku dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej w Gowarczowie rozpoczęła wyczekiwane ferie zabawą karnawałową, którą organizują rodzice. W ostatni piątek poprzedzający ferie sala gimnastyczna zamieniła się w wielki parkiet. W trzech turach bawiły się zarówno grupy przedszkolne wraz z zerówką, klasy I-III oraz IV-VI. Młodsze grupy wybrały zabawę w kolorowych, przebierankowych strojach – wśród dziewczynek dominowały stroje księżniczek, aniołków, postaci z bajek i przeróżnych stworzeń, chłopcy wcielali się przede wszystkim w sportowców, służby mundurowe i superbohaterów. Wspólne tańce i animacje prowadzili: Kubuś Puchatek,Myszka Mini i Pokemon Pikachu. Najstarsza grupa postawiła na bardziej dyskotekową odsłonę zabawy i stwierdziła, że nie dla nich kolorowe przebieranki.
Nie lada atrakcją był przygotowany przez rodziców bogaty bufet. Po ciasta, babeczki i lemoniady ustawiały się spore kolejki.

Gęsia Babcia

Gęsi mogą dożyć sędziwego wieku. W jednym z gospodarstw na terenie Rudy Białaczowskiej znajduje się gęś, która żyje już około 40 lat – Gąska Balbina! Inspiracją imienia była zapewne jedna z pierwszych polskich dobranocek emitowanych w latach 50-tych. Białaczowskiej gąsce z pewnością przygód nie brakowało – przez lata odwiedzały ją całe pokolenia dzieci, wśród których budzi podziw ale też, jak to gęś, potrafi przestraszyć. Dziś Balbina jest na zasłużonej emeryturze. Ciężko zliczyć jak wiele przedrostków „pra” należy umieść przed gęsią babcią. Przez prawie 4 dekady co roku chowała średnio 9  młodych gąsiątek. Zbierane latami pierze służy już kolejnemu pokoleniu jako wkład do poduch i pierzyn.

Z wizytą u Pani Danuty (właścicielki Balbiny) przyjechał Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz Sołtys Rudy Białaczowskiej Pani Beata Bąbik z gratulacjami uchowania tak leciwej gąski. Pani Danuta przyznała, że Balbina jest traktowana jak członek rodziny a najmłodsza prawnuczka już w trzecim dniu życia otrzymała poduszkę z gęsim pierzem. Wieści o gęsiej seniorce daleko poza regionem wzbudziły już niemałą sensację.

Pomimo starań i próśb Balbina nie chciała wygęgać receptury na długowieczność. Wolała zająć się skubaniem odsłoniętej po śniegach trawy. Za to receptę na długie życie w zdrowiu zdradziła właścicielka Balbiny, pogodna seniorka pełna wigoru – „Nie trzeba szukać sposobu na długie życie … Człowiek przede wszystkim musi się szanować!”