Młodzież ze świetlicy poznaje region

W pierwszy piątek czerwca grupa młodzieży ze świetlicy środowiskowej działającej przy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej. Młodzież pod opieką Pań: prowadzącej świetlicę Teresy Boba oraz dyrektor CKiAL Elwiry Sibiga poznawała zasoby natury drzemiące w regionie.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie – jednym z największych i najpiękniejszych tego typu w Polsce. Wśród eksponatów znajduje się ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości wyeksponowanych w 5 salach wystawowych. W zbiorach przeważają minerały ze świata, ale wyeksponowano tu także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, wśród nich waryscyty i wawelity z Wiśniówki, różnorodne okazy kalcytów, aragonitów, malachitów z Miedzianki, gagat czy nasz regionalny unikat –  krzemień pasiasty. Młodzież uczestniczyła w pokazie szlifowania dzięki czemu na żywo mogła przyjrzeć się narzędziom służącym do obróbki kamieni ozdobnych i szlachetnych.

W Świętej Katarzynie uczestnicy zwiedzili też Kapliczkę Janikowskich bardziej znaną jako kapliczka Stefana Żeromskiego, ponieważ 2 sierpnia 1882 roku podpisał się on na wewnętrznej ścianie. Jest to jedyny zachowany z tamtych lat autograf tego wybitnego świętokrzyskiego pisarza.

Wielce pouczająca była wizyta w Ogrodzie Botanicznym będącym częścią kompleksu Geopark Kielce. Młodzież wzięła udział w grze terenowej „Co można zjeść? Co nas wyleczy”. Uczestnicy w ciekawy sposób, w podziale na drużyny poznała jakie właściwości mają niepozorne rośliny, znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Oprócz walorów leczniczych, przybliżone zostały też walory smakowe i przydatność niektórych roślin w kuchni.

Wyjazd poza walorami edukacyjnymi był przedsmakiem zbliżających się wakacyjnych wycieczek.