XII odsłona Narodowego Czytania w Gowarczowie

Sala kameralna GCKiB gościła w piątkowe popołudnie klasy ósme gowarczowskiej podstawówki w akcji promującej znajomość literatury narodowej. Bohaterką 12 już edycji Narodowego Czytania jest powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Powieści Orzeszkowej dają bogaty obraz życia społecznego epoki, panujących wówczas idei, wierzeń, rozterek i klęsk. Tak też jest w „Nad Niemnem”, która daje obraz polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązujące również do czasów powstania styczniowego, którego w tym roku obchodzimy 160 rocznicę.

Spotkanie otworzyła Dyrektor GCKiB Elwira Sibiga – Gärtner wraz z Wójtem Gminy Gowarczów Stanisławem Pacochą, który nawiązał do historycznego aspektu powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – losy powstańców styczniowych, związane są z ziemią gowarczowską jak wiemy w wyniku represji carskich Gowarczów utracił prawa miejskie. Historyczny momentem na kartach naszej miejscowości urzeczywistni się z dniem 1 stycznia 2024 roku i na nowo odzyskamy prawa miejskie. Po wprowadzeniu przyszła kolej na prezentację osób czytających powieść.

Zebrani goście odczytali fragmenty III rozdziału „Nad Niemnem”

  • Marzena Dziewit – sekretarz Gminy Gowarczów mocna reprezentacja SP. im Jana Pawła II w Gowarczowie
  • Paweł Skowron – dyrektor SP. im Jana Pawła II w Gowarczowie
  • Iwona Kłosek – wicedyrektor
  • Alicja Dziuba – nauczycielka j. angielskiego i bibliotekarka
  • Iga Grzelka – uczennica VIII klasy
  • Michał Bryk – uczeń VIII klasy
  • Julia Kurzak – najaktywniejsza czytelniczka GCKIB ostatnich tygodni
  • Elwira Sibiga-Gärtner – dyrektor GCKiB

Starsza bibliotekarka Renata Pluta odczytała list od Prezydenta RP, a następnie rozpoczęto czytanie fragmentów powieści. Widownia wsłuchiwała się w losy bohaterów powieści, przeżywając atmosferę i pobudzając wyobraźnię pięknem Polskiej przyrody. Oklaskami nagrodzono czytających, a dodatkowo wszyscy zgromadzeni otrzymali pamiątkowe zakładki do książek przygotowane przez pracownię kreatywną.

Istotnym punktem w programie było również rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy na „Najaktywniejszego Czytelnika Wakacji 2023”

W  kategorii I  – KLASY 0 Szkoły Podstawowej 

I miejsce:  Julia Raczyńska

II miejsce: Zuzanna Larecka 

W kategorii II  – KLASY I-III SP.

I miejsce:  Aleksandra Mastalerz 

II miejsce:  Natanie Jagiełło

III miejsce: Przemysław Stanisławki

IV miejsce: Anna Piecyk 

W kategorii III  – KLASY IV-VI SP

 I miejsce: Aleksandra Raczyńska

II miejsce: Kacper Larecki

III miejsce: Kalina Cichacka

IV miejsce: Natalia Barańska

 WSZYSTKIM CZYTELNIKOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY !!!