Więcej o: Umowa na dotację z Ministerstwa Sprawiedliwości podpisana

Umowa na dotację z Ministerstwa Sprawiedliwości podpisana

W dniu 28 marca 2018 roku Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha i skarbnik Urzędu Gminy w Gowarczowie Justyna Płuciennik podpisali umowę dotyczącą otrzymania dotacji celowej na zakup wyposażenia i urządzeń ratowniczych niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym w miejscu popełnienia przestępstwa dla jednostek OSP z terenu gminy Gowarczów.

Umowę podpisano w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, a pieniądze pochodzą z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Są to pieniądze z wyroków karnych zasądzanych przez sądy, które trafiają do Ministra Sprawiedliwości. Jednym z celów, na które Minister Sprawiedliwości może przeznaczyć fundusze, jest pomoc osobom pokrzywdzonym, a wypadki drogowe to rodzaj przestępstwa, w wyniku którego są osoby pokrzywdzone. Ochotnicze Straże Pożarne niosą bardzo często pierwszą pomoc osobom pokrzywdzonym w wypadach

Gmina Gowarczów otrzyma 26.977,00 zł na realizację wniosku, przy czym wkład własny gminy wynosi jedynie 1% całej wartości zakupów, czyli 269,77 zł. Urząd Gminy zakupi – zgodnie z umową – defibrylator, trzy zestawy ratownictwa medycznego PSP R-1 z deską i szynami Kramera zgodny z KSRG 2013, żele Burn Tec, zestaw ratownictwa medycznego OSP R-1.

Więcej o: Jubileuszowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

Jubileuszowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

W czwartek 05 kwietnia w Szkole Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Gowarczowie odbył się jubileuszowy XV regionalny etap Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej. Jak co roku głównym organizatorem wydarzenia jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gowarczowie. Inicjatywę współorganizowali: Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, Starostwo Powiatowe w Końskich oraz Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie. Uczestników konkursu przywitali Pani Dorota Duda członek Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha życząc występującym sukcesów i podkreślając jak ważne są tego typu działania dla świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków szczególnie tak ważnym dla nas roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Do konkursu zgłosiło się ponad 70-ciu laureatów etapów szkolnych z terenu powiatu. Jury oceniało uczestników równolegle w dwóch kategoriach: Poezja Patriotyczna (jury w składzie: ks. Adam  Głuszek , Małgorzata Bielecka, Kinga Zaborowska) oraz  Pieśń Patriotyczna (jury w składzie: Bartłomiej Gärtner, Dominika Wróbel, Aleksandra Śliwińska).

Przed ogłoszeniem wyników na zebranych czekała muzyczna niespodzianka. Swój recital złożony z  pieśni związanych z tematyką konkursu wykonały panie z zespołu „Ale Babki”, którym akompaniował Piotr Zaborowski.

Czytaj więcej „Jubileuszowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej”