Więcej o: XII odsłona Narodowego Czytania w Gowarczowie

XII odsłona Narodowego Czytania w Gowarczowie

Sala kameralna GCKiB gościła w piątkowe popołudnie klasy ósme gowarczowskiej podstawówki w akcji promującej znajomość literatury narodowej. Bohaterką 12 już edycji Narodowego Czytania jest powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Powieści Orzeszkowej dają bogaty obraz życia społecznego epoki, panujących wówczas idei, wierzeń, rozterek i klęsk. Tak też jest w „Nad Niemnem”, która daje obraz polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązujące również do czasów powstania styczniowego, którego w tym roku obchodzimy 160 rocznicę.

Spotkanie otworzyła Dyrektor GCKiB Elwira Sibiga – Gärtner wraz z Wójtem Gminy Gowarczów Stanisławem Pacochą, który nawiązał do historycznego aspektu powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – losy powstańców styczniowych, związane są z ziemią gowarczowską jak wiemy w wyniku represji carskich Gowarczów utracił prawa miejskie. Historyczny momentem na kartach naszej miejscowości urzeczywistni się z dniem 1 stycznia 2024 roku i na nowo odzyskamy prawa miejskie. Po wprowadzeniu przyszła kolej na prezentację osób czytających powieść.

Zebrani goście odczytali fragmenty III rozdziału „Nad Niemnem”

  • Marzena Dziewit – sekretarz Gminy Gowarczów mocna reprezentacja SP. im Jana Pawła II w Gowarczowie
  • Paweł Skowron – dyrektor SP. im Jana Pawła II w Gowarczowie
  • Iwona Kłosek – wicedyrektor
  • Alicja Dziuba – nauczycielka j. angielskiego i bibliotekarka
  • Iga Grzelka – uczennica VIII klasy
  • Michał Bryk – uczeń VIII klasy
  • Julia Kurzak – najaktywniejsza czytelniczka GCKIB ostatnich tygodni
  • Elwira Sibiga-Gärtner – dyrektor GCKiB

Starsza bibliotekarka Renata Pluta odczytała list od Prezydenta RP, a następnie rozpoczęto czytanie fragmentów powieści. Widownia wsłuchiwała się w losy bohaterów powieści, przeżywając atmosferę i pobudzając wyobraźnię pięknem Polskiej przyrody. Oklaskami nagrodzono czytających, a dodatkowo wszyscy zgromadzeni otrzymali pamiątkowe zakładki do książek przygotowane przez pracownię kreatywną.

Istotnym punktem w programie było również rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy na „Najaktywniejszego Czytelnika Wakacji 2023”

W  kategorii I  – KLASY 0 Szkoły Podstawowej 

I miejsce:  Julia Raczyńska

II miejsce: Zuzanna Larecka 

W kategorii II  – KLASY I-III SP.

I miejsce:  Aleksandra Mastalerz 

II miejsce:  Natanie Jagiełło

III miejsce: Przemysław Stanisławki

IV miejsce: Anna Piecyk 

W kategorii III  – KLASY IV-VI SP

 I miejsce: Aleksandra Raczyńska

II miejsce: Kacper Larecki

III miejsce: Kalina Cichacka

IV miejsce: Natalia Barańska

 WSZYSTKIM CZYTELNIKOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY !!!

Zebranie dot. funduszu sołeckiego na 2024 r. w Giełzowie

Informujemy, że kolejne zebranie sołeckie już za Nami. W dniu wczorajszy Pan Wójt Stanisław Pacocha wraz z Panią Sekretarz Marzeną Dziewit uczestniczyli w zebraniu dot. przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego na rok 2024 r. Zebranie poprowadził Pan Sołtys Ireneusz Ferensztejn, na zebraniu obecna była również Pani Agnieszka Ferensztej Radna Gminy.  Środki zostały przeznaczone na zadania własne gminy. Przedstawiciele gminy udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez mieszkańców.

Poinformować również należy, iż do tej pory zebrania sołeckie odbyły się w następujących sołectwach: Ruda Białaczowska, Kurzacze, Morzywół, Borowiec, Bernów oraz w Rogówek.

Informacjo o terminach zebrań sołeckich znajduje się na stronie internetowej https://gowarczow.bip.gov.pl  w zakładce Fundusz sołecki.

O dalszym przebiegu zebrań informować będziemy Państwa na bieżąco.