Pielęgnacja boiska „Tęczy”.

Dzięki wsparciu Wójta Gminy Gowarczów i Prezesa Klubu, wykorzystując przerwę w treningach po sezonie, dokonano regeneracji boiska w postaci wertykulacji, piaskowania oraz wymiany zniszczonych fragmentów murawy w polu bramkowym. Ponadto systematyczne podlewanie, koszenie oraz nawożenie profesjonalnym nawozem pozwala zachować dobry stan techniczny nawierzchni.

            Klub Sportowy Tęcza Gowarczów w sezonie 2020/2021 zajął bezpieczne 9 miejsce z dorobkiem 29 pkt. Najlepszym strzelcem drużyny został Grzegorz Gałązka, który strzelił 15 bramek. Niestety kontuzja zawodnika w połowie rundy wiosennej uniemożliwiła poprawienie dorobku bramkowego.

Drużyna do nowego sezonu rozpoczęła przygotowania od 16 lipca a pierwszy mecz ligowy rozegra 21 sierpnia na wyjeździe z Orliczem II Suchedniów. W między czasie rozegrała dwa sparingi:
Kasztelan Żarnów – Tęcza 5-3
Radiators Stąporków – Tęcza 1-2

14 sierpnia rozpoczną grę w I rundzie Pucharu Polski na szczeblu województwa na wyjeździe z Polonią Białogon.

Kościółek św. Rocha w Gowarczowie

Już w najbliższy poniedziałek 16 sierpnia jak co roku obchodzić będziemy wielkie święto, odpust, na który zjeżdżają nie tylko parafianie, ale  również  goście  spoza Gowarczowa. Odpust w kaplicy św. Rocha uznawany jest za lokalną atrakcję, w której po prostu trzeba uczestniczyć.

            Jak głosi legenda, hrabia Tarnowski jadąc karocą z rodziną ugrzązł w zdradliwych, gowarczowskich bagnach. Wówczas podróżni zaczęli modlić się do Świętego Rocha i wieczorem, po długich staraniach, udało się ruszyć w dalszą drogę. Jako dar wdzięczności wobec św. Rocha hrabia postawił  w miejscu zdarzenia drewnianą kaplicę.

Kaplicę tworzy nawa główna i prezbiterium. Od frontu, wejście osłaniają dwie wieże, kryte cisem i ozdobione krzyżami. Ołtarz stylizowany jest na renesansowy a wykonano go z gipsu i cegły. Korkowo – krzyżowe sklepienie  powstało w ten sposób, że do bukszeli z grubych desek przymocowano deski cieńsze, następnie płyty korkowe i dalej tynki wapienne i ozdoby z gipsu.

Zniszczenia jakim uległa kaplica na skutek pożaru w XIX w. wymogły kompletny remont  obiektu. Odnowioną kaplicę udostępniono ponownie parafianom w 1908 /1909 r.

Św. Roch to patron chorych na zarazę. Urodził się w bogatej francuskiej rodzinie, prawdopodobnie w XIV wieku.  Po śmierci rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył w drogę,  by  głosić chwałę Chrystusa. Zginął po torturach, oskarżony o szpiegostwo. Według legendy w więzieniu, gdzie był przetrzymywany, znaleziono kartkę z informacją,  że zarażeni odzyskają zdrowie, gdy wezwą na pomoc Rocha jako pośrednika. Ikonografia przedstawia go jako żebraka w łachmanach, z laską podróżną w ręku i z psem. Pies liże mu rany lub biegnie obok.

W czasach panującej w naszej okolicy zarazy (na początku XX wieku) ale także w czasach współczesnych w czasie pandemii wierni modlili się za wstawiennictwem św. Rocha  i to jego wstawiennictwu przypisuje się na terenie naszej Parafii tak niską śmiertelność z powodu tych chorób.

            Przy kościółku odbywały się też pierwsze Festyny Rodzinne. I Parafialny Festyn Rodzinny pod hasłem „Jesteśmy razem” Gowarczów uroczystość odpustowa ku czci św.Rocha odbył się z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Gowarczowie 16 sierpnia 2005. W każdym kolejnym roku festyn ewoluował i  od lat Gmina Gowarczów z Panem Wójtem Stanisławem Pacochą przy współpracy z CKiAL organizują wspaniały festyn z rozmaitymi atrakcjami cieszący się wielką popularnością wśród przybyłych mieszkańców ale też i przybyłych na niego gości. Aktualnie odbywa się 15 lub 16 sierpnia. W tym roku  odbędzie się on 15 sierpnia na placu przy Szkole Podstawowej przy ul. Żuka do na który serdecznie wszystkich zapraszamy.