Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Gowarczowie

Narodowe Święto Niepodległości godnie obchodzono w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Gowarczowie. Uroczystości zorganizowane zostały w piątek 10 listopada w przededniu 105 rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Uczestniczyli w nich zarówno włodarze: wójt Stanisław Pacocha, sekretarz Marzena Dziewit, dyrekcja: Paweł Skowron, Ilona Kłosek Joanna Lisiewicz, pracownicy GCKiB, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

            Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczniowie z klas II a, III a, III b oraz klas V-VIII, zaprezentowali programy słowno muzyczne wspominając zarówno najważniejsze daty ostatnich dwóch stuleci naszego kraju jak i sylwetki najbardziej zasłużonych dla odzyskania niepodległości i zachowania tożsamości narodowej. W podniosły nastrój wprowadzały niepodległościowe pieśni i wiersze.

Wójt Stanisław Pacocha w przemówieniach korzystał w tej wyjątkowej okazji do uczczenia tych, którzy walczyli o naszą wolność. Przedstawi krótką prelekcję na temat historii odzyskania niepodległości i podkreślał ważność budowania wartości patriotycznych w społeczeństwie od najmłodszych lat. Włodarze i Dyrekcja nie szczędzili też pochwał dla występujących i przygotowujących akademię dziękując za ten wspólni spędzony czas w duchu patriotyzmu. 

Akademie przygotowały Panie: Małgorzata Czarny, Grażyna Dębowska, Danuta Rudalska, Joanna Lisiewicz, Jolanta Sobczyńska i Katarzyna Kuleta

Gowarczowska młodzież poznaje region.

Kilkunastoosobowa grupa młodzieży z gowarczowskiej Świetlicy Środowiskowej wraz z instruktorką Teresą Bobą oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie Elwirą Sibiga-Gärtner zwiedzili 13 listopada fabrykę bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z procesem produkcji szklanych ozdób choinkowych na wszystkich etapach produkcji od wydmuchiwania przez posrebrzanie, malowanie oraz kunsztowne ręcznie zdobienie bombek. Każdy z uczestników ochoczo wziął udział w warsztacie dekorowania bombek a ich małe szklane dzieła zawisną na ich choinkach już za kilka tygodni. Nie zabrakło też chętnych na zakup gotowych wyrobów produkowanych z piotrkowskim zakładzie.

Niemal zimowa aura nie przeszkodziła w spacerze po centralnej części Piotrkowa pozwalając odkryć część najciekawszych zabytków dawnej zabudowy miejskiej, bogatej architektura sakralnej, fragmentów murów obronnych czy przestrzeni w których kręcono kadry filmów, które przeszły już do klasyki polskiej kinematografii. Młodzież miała też za zadanie skorzystać z analogowej mapy aby wyznaczyć trasę spaceru.

Na co dzień młodzież uczęszczająca do świetlicy m.in. rozwija swoje zdolności manualne tworząc piękne prace plastyczne, które będzie można podziwiać podczas zbliżającej się wystawy. Wystawa dostępna będzie na terenie budynku SP przy ul. Szkolnej w pierwszej połowie grudnia. Już dziś serdecznie zapraszamy.